Справа № 758/5685/15-а
25 червня 2015 року суддя Подільського районного суду м.Києва Супрун Г. Б. , розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва як до адміністративного суду з вказаною позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії/бездіяльність відповідача за відмову відповідно до ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перевести позивача на пенсію відповідно до ст. 29 вказаного Закону;
- визнати протиправними дії/бездіяльність відповідача за відмову надати відповідь на звернення від 19.03.2015 року у відповідності до ст.ст. 15, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян»;
- визнати протиправними дії/бездіяльність першого заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Верещак В.М. за відмову надати відповідь на звернення від 19.03.2015 року у відповідності до ст.ст. 15, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян»;
- зобов'язати відповідача звернутися до УПФ в м. Бровари з вимогою перевести позивача з 08.12.2014 року на пенсію відповідно до ст. 29 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та перерахувати пенсію позивача у відповідності до вказаної статті в розмірі 300% мінімальної пенсії за віком;
- зобов'язати відповідача надати відповідь згідно ст.ст. 15, 18, 19 Закону України «Про звернення громадян»;
- зобов'язати відповідача відшкодувати моральні та матеріальні збитки в розмірі 1000,00 грн.
Дана заява не може бути прийнята судом до розгляду, оскільки подана без додержання вимог, передбачених КАС України.
Згідно ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема: усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахування, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно вимог ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги зокрема про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю.
Позивачем в порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства України не викладено зміст позовних вимог у відповідності з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу, оскільки не розмежовані вимоги до відповідача в порядку Закону України «Про звернення громадян» від призначення або перерахування розміру пенсії, що впливає на предметну підсудність справи.
Окрім цього, у позовній заяві про відшкодування шкоди позивачем має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, спосіб відшкодування шкоди та з яких міркувань позивач виходив, визначаючи розмір шкоди, та має бути зазначено якими доказами це підтверджується.
Тому позивачу необхідно надати строк на усунення недоліків.
Згідно вимог ст. 108 КАС України - суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 105, 106, 108 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху та надати строк 5 днів на усунення її недоліків.
Копію ухвали направити заявнику.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд міста Києва протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до апеляційної інстанції.
СуддяГ. Б. Супрун