Постанова від 23.06.2015 по справі 755/5314/15-а

Справа № 755/5314/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" червня 2015 р. Дніпровський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Чех Н.А.

при секретарі - Кузьменко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання задовольнити заяву від 04.02.2015 року та скасувати призначену з порушенням дострокову пенсію та призначити пенсію за віком на загальних підставах, стягнення матеріальних збитків, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання задовольнити заяву від 04.02.2015 року та скасувати призначену з порушенням дострокову пенсію та призначити пенсію за віком на загальних підставах, стягнення матеріальних збитків. Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, її пенсійний вік, згідно ст. 26 Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування» - 57 років. Тобто, вона може отримувати пенсію за віком з 01.05.2015 року. В грудні 2014 року вона перебувала на обліку в фонді Зайнятості Дніпровського району м. Києва та шукала роботу. Якби роботу не знайшла, тоді б отримувала виплати до 01.05.2015 року. Зайти роботу за фахом в її віці дуже складно. 10.12.2014 року вона звернулася до відповідача з проханням надати їй роз'яснення щодо умов дострокового виходу на пенсію за віком. Інспектор ОСОБА_2 роз'яснила, що при достроковому виході на пенсію вона втрачає 0,5 % від суми пенсії за кожний достроковий місяць, тобто за 5 місяців це 2,5 % від суми пенсій за віком. 15.12.2015 року інспектор видала їй попередній приблизний розрахунок пенсії, зроблений в комп'ютерній програмі ПФ. Втрачала вона лише 106 грн. На її запитання чи втрачає вона крім 106 грн., інспектор відповіла, що ні. За розрахунком інспектора розмір її пенсії мав становити 4 149,24 грн. Зрозумівши, що втрачає лише близько 100 грн., прийняла рішення про достроковий вихід на пенсію. Вона знялася з обліку в Фонді зайнятості, та 17.12.2014 року подала заяву до Управління про призначення їй дострокової пенсії за віком. 27.12.2014 року отримала лист від 25.12.2014 року про призначення їй пенсії за віком в розмірі 4 149,24 грн. Однак, розрахувавши розмір свої пенсії в разі планового виходу на пенсію на сайті Пенсійного фонду України, з'ясувала, що розмір її пенсії становив би 4 674,92 грн. - розмір основної пенсії 4 172,28 грн., підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 - 417,23 грн., доплата за понаднормовий стаж - 85,41 грн. Тобто, різниця дострокового призначення пенсії складає 525,28 грн., а не 106,39 грн. Нажаль інспектор не попередила її про те, що при достроковому виході на пенсію не будуть нараховані 2,5 % за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію згідно ч. 3 ст. 29 ЗУ «Про обов'язкове пенсійне страхування». 22.01.2015 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявами про зупинення дії заяви про призначення пенсії у зв'язку з невірною інформацією інспектора Управління, та про надання роз'яснень ч. 3 ст. 29. Крім того, звернулася до керівника відповідача з проханням не проводити ніяких дій по оформленню дострокової пенсії, оскільки отримувати її не буде. 02.02.2015 року отримала відповідь від ПФ, за підписом начальника Управління, в якій так і не було відповіді щодо ч. 3 ст. 29, та рекомендували звернутися до суду. 11.02.2015 року вона звернулася до керівництва ГУ ПФ в м. Києві, та попросила скасувати її заяву про призначення їй дострокової пенсії. 26.02.2015 року отримала відповідь з порадою звернутися до суду. Пенсійного посвідчення та пенсії вона не отримувала. Завдяки неправдивій інформації інспектора відповідача вона понесла втрати у вигляді неодержаних виплат з Фонду зайнятості в розмірі 14 962,61 грн. за період з 15.12.2014 року по 30.04.2015 року.

В судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі. Додатково зазначила, що інспектор не надав їй роз'яснення в повному обсязі, у зв'язку з чим, вона втрачає 10 % пенсії. Зауважила, що в запереченнях відповідача немає заперечень по суті спору, лише посилання на законодавство, як і у відповідях Пенсійного фонду України. Підставами її вимог є Положення про порядок та призначення пенсії, Конституція України та норми Цивільного Кодексу.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав викладених в письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що 10.12.2014 року позивач звернулася до відповідача з проханням надати їй роз'яснення щодо умов дострокового виходу на пенсію за віком. Інспектор ОСОБА_2 роз'яснила, що при достроковому виході на пенсію вона втрачає 0,5 % від суми пенсії за кожний достроковий місяць, тобто за 5 місяців це 2,5 % від суми пенсій за віком. 15.12.2015 року інспектор видала їй попередній приблизний розрахунок пенсії, зроблений в комп'ютерній програмі ПФ. За розрахунком інспектора розмір пенсії позивача мав становити 4 149,24 грн.

17.12.2014 року позивач подала заяву до Управління про призначення їй дострокової пенсії за віком. 27.12.2014 року отримала лист від 25.12.2014 року про призначення їй пенсії за віком в розмірі 4 149,24 грн.

В подальшому, позивач зрозумівши, що втрачає при достроковому призначенні пенсії більше, ніж повідомив їй працівник відповідача, подала заяву про припинення пенсії. Посвідчення пенсіонера та пенсію вона з часу призначення не отримувала.

Встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1. Пенсія їй призначалася відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 передбачає, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Не пізніше десяти днів після надходження заяви та необхідних документів, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Пунктом 7-2 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право дострокового виходу на пенсію за віком жінкам, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років, та за умови звільнення з роботи. Оскільки, на момент звернення до відповідача ОСОБА_1 виповнилося 56 років, вона виявила бажання на призначення дострокової пенсії. Нею було подано відповідну заяву та усі необхідні документи. Крім того, 17.12.2014 року нею написано заяву про те, що з умовами дострокового виходу на пенсію вона ознайомлена.

Посилання ОСОБА_1 на те, що інспектор не попередила її про те, що при достроковому виході на пенсію не будуть нараховані 2,5 % за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію згідно ч. 3 ст. 29 Закону України «Про обов'язкове пенсійне страхування», судом не може прийнято до уваги, оскільки дана обставина позивачем не доведена. Крім того, законодавство України у вільному доступі, а тому позивач мала можливість з'ясувати усі питання перед подачею заяви про призначення пенсії. Так, право на отримання пенсії за віком, в тому числі дострокової, має кожна людина з урахуванням норм спеціальних законів. Призначення пенсії за віком (в тому числі дострокової) здійснюється один раз. В подальшому, при наявності підстав, така пенсія може перераховуватися.

Законодавством не передбачено можливості пенсіонеру оформлювати пенсію дострокову, а потім відмовитися він неї та просити призначити іншу - пенсію за віком.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 44, 45 п. 7-2 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, ст.ст. 8-11, 16, 41, 69-71, 86, 94, 99, 158-163, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання задовольнити заяву від 04.02.2015 року та скасувати призначену з порушенням дострокову пенсію та призначити пенсію за віком на загальних підставах, стягнення матеріальних збитків - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення.

Суддя: