Справа № 712/5913/15-к
Провадження № 1-кс/712/2412/15
Ухвала
Іменем України
м. Черкаси 15 червня 2015 року
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю прокурора прокуратури Черкаської області ОСОБА_2 , заступника начальника відділу СУ УМВС України в Черкаській області майора міліції ОСОБА_3 , представника за довіреністю ТОВ «Компанія Грано-СВ» ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси скаргу директора ТОВ «Компанія Грано СВ» ОСОБА_5 на бездіяльність слідчого,-
Директор ТОВ «Компанія Грано СВ» ОСОБА_5 звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси зі скаргою на бездіяльність слідчого.
Мотивує скаргу тим, що 19.05.2015 року на юридичну адресу ТОВ «Компанія Грано СВ» звернулася посадова особа ДПІ в місті Черкаси Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_6 та надала наказ від 18.05.2015 року №628 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Компанія Грано СВ» з метою проведення перевірки товариства. Зазначений наказ підписаний в.о. начальника ДПІ у м. Черкаси Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_7 ..
Скаржник вважає, що вищевказаний наказ є протиправним, таким що прямо суперечить нормам законів України, а дії посадових осіб ДПІ в місті Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області, а саме в.о. начальника ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_7 та ОСОБА_6 такими, що підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст.367 КК України - службова недбалість.
Згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» установлено, що у 2015 та 2016 роках, перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Зазначене обмеження не поширюється з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість.
Вказує, що ТОВ «Компанія Грано СВ» за 2014 рік обсяг доходу не перевищував 20 млн. грн., що підтверджується податковою звітністю, прийнятою ДПІ в місті Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області.
Крім того, зазначили, що товариством не було придбано ліцензій, не заявляло до відшкодування ПДВ. Зазначена вище перевірка не стосується також повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску.
Підстави для проведення перевірки зазначені в наказі вказано п.78.1. ст.78 Податкового кодексу України, дана перевірка призначена не на виконання судового рішення та/або в межах норм КПК України. Також, посадові особи ДПІ в місті Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області не посилались на наявність у них окремого дозволу КМУ на проведення такої перевірки.
Директор ТОВ «Компанія Грано СВ» ОСОБА_5 вважає, що у посадових осіб ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області були відсутні законні підстави для прийняття та виконання наказу від 18.05.2015 року №628 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ГОВ «Компанія Грано СВ» тому, 20.05.2015 ТОВ «Компанія Грано СВ» звернулось до слідчого управління УМВС України в Черкаській області із заявою про порушення кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.367 КК України відносно в.о. начальника ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України v Черкаській області ОСОБА_7 та посадової особи ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_6 ..
Відповідно до ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Слідчий невідкладно у письмовій формі повідомляв керівника органу прокуратури про початок досудового розслідування, підставу початку досудового розслідування та інші відомості.
Скаржник зазначив, що подана заява направлена до відділу по розслідуванню службових злочинів СУ УМВС України в Черкаській області, начальником якого є ОСОБА_3 . Однак в порушення вимог норм ст. 214 КПК України, наказу Генеральної прокуратури України «Про єдиний реєстр досудових розслідувань» від 17.08.2012 №69, відомості про вчинення кримінального правопорушення до єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені.
Згідно ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, як бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст. 169 КПК, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна.
На підставі вищевикладеного, скаржник просив визнати бездіяльність слідчого СВ по розслідуванню службових злочинів УМВС України у Черкаській області начальником якого є ОСОБА_3 , щодо не внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР протиправною та зобов'язати слідчого СУ УМВС України в Черкаській області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.367 КК України відносно в.о. начальника ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_7 та посадової особи ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_6 ..
В судовому засіданні представник ТОВ «Компанія Грано-СВ» ОСОБА_4 скаргу підтримала частково та просила зобов'язати слідчий відділ прокуратури Черкаської області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.367 КК України, відносно в.о. начальника ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_7 та посадової особи ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області ОСОБА_6 ..
Прокурор заперечував проти задоволення скарги.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає до задоволення частково, з наступних підстав.
При розгляді скарги встановлено, що 20.05.2015 року ТОВ «Компанія Грано-СВ» звернулось до СУ УМВС України в Черкаської області з заявою про порушення кримінального провадження за ст.367 КК України, відносно посадових осіб ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС України у Черкаській області, а саме в.о. начальника ОСОБА_7 та посадової особи ОСОБА_6 .. Які на думку скаржників, незаконно прийняли та виконували наказ від 18.05.2015 року №628 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Компанія Грано СВ».
При вивченні матеріалів доданих до скарги, встановлено, що УМВС України в Черкаській області заяву ТОВ «Компанія Грано СВ» за фактом неправомірних дій посадових осіб ДПІ у м.Черкасах ГУ ДФС України в Черкаській області, було направлено на адресу прокуратури Черкаської області, оскільки у відповідності ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», органи доходів і зборів відносяться до правоохоронних органів.
З огляду на наведене, зобов'язати слідчий відділ прокуратури Черкаської області внести відомості до ЄРДР, за заявою ТОВ «Компанія Грано СВ» від 20.05.2015 року та провести повне, об'єктивне досудове розслідування, надати правову оцінку діям посадових осіб ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС України в Черкаській області.
Вивчивши скаргу та керуючись ст.ст. 214, 306-307 КПК України,-
Скаргу директора ТОВ «Компанія Грано СВ» ОСОБА_5 на бездіяльність слідчого - задовольнити частково.
Зобов'язати слідчий відділ прокуратури Черкаської області внести відомості до ЄРДР, за заявою ТОВ «Компанія Грано СВ» від 20.05.2015 року.
Провести повне, об'єктивне досудове розслідування, надати правову оцінку діям посадових осіб ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС України в Черкаській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1