Справа № 282/1023/13-п
Провадження № 3/282/572/13
26 липня 2013 року смт.Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області - Замега І. І. , розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Любарського РВ УМВС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, працює інженером Зарічанської ДЕД
за ст. 140 ч.4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АГ2 №614039 від 07.07.2013 року ОСОБА_1, будучи відповідальною особою за утримання автодороги Житомир -Чернівці, а саме: від 91 км + 250 м. не утримує її в належному стані, не ліквідував ямковості, що стало сутєвою причиною дорожньо-транспортної пригоди, яка трапилась 04 липня 2013 року в результаті якої автомобіль НОМЕР_1 отримав механічні пошкодження, чим порушив вимоги Закону України "Про дорожній рух".
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнав та пояснив, що не є відповідальною особою за цю ділянку роботи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона до адміністративної відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Законом України "Про автомобільні дороги" від 30.06.1993 № 3353-ХП в 2005 року було надано чітку кваліфікацію автомобільних доріг в Україні, визначено власників автомобільних доріг, встановлено права, обов'язки та відповідальність власників автомобільних доріг, в тому числі уповноваженого органу, що здійснює державне управління автомобільними дорогами загального користування- Державного агенства автомобільних доріг України (Укравтодор) та органів управління на місцях.
Тобто, відповідно до цьош Закону суб'єктами адміністративного правопорушення згідно діючих норм і стандартів автомобільних доріг загального користування у Житомирській області є посадові особи Служби автомобільних доріг у Житомирській області.
При цьому відповідальність посадових осіб Служби автомобільних доріг у Житомирській області настає лише у випадках, коли мало місце фінасування в обсягах, необхідних для забезпечення приведення у відповідність до діючих норм і стандартів автомобільних доріг загального користування у Житомирській області.
Посадові особи ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та його філії, в таких випадках взагалі не є суб'єктами адміністративною правопорушення за ст.140 КУпАП.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази, що саме з вини ОСОБА_1 чи його бездіяльності виникла ДТП за участю автомобіля НОМЕР_2 а саме:
- що згідно посадових обов'язків відповідальним за дотримання правил, норм і стандартів при утриманні автомобільної дороги на даній ділянці був саме ОСОБА_1.
Оскільки в матеріалах справи відсутні достатні дані про наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення та даний факт не знайшов свого підтвердження в ході судового засідання, тому суд вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП, і на підставі п.1 ст.247 КУпАП закриває провадження в справі.
Керуючись ст.ст.140 ч.4, п.1 ст.247, 283-285 КУпАП, суддя-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст.140 КУпАП закрити у зв"язку з відсутністю в його діях складу адміністратвиного правопорушення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області через Любарський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стагнення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя: Замега І. І.