Справа № 758/9327/13-п
Категорія 323
31 липня 2013 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Швиденко В. А., розглянувши матеріали, що надійшли з ВДАІ Подільського РУ РУ МВС в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, українця, громадянина України, працюючого начальником КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району м. Києва», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
за ст. 188-28 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 08 липня 2013 року приблизно о 09 годині 30 хвилин, за адресою: м. Київ, вул. О. Теліги, Введенська, Межигірська, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника КП ШЕУ Подільського району м. Києва, не виконав вимоги припису № 100 від 07.06.2013 року Державної автомобільної інспекції, що стосується утримання ВШМ Подільського району м. Києва, згідно акту обстеження від 16.04.2013 року, чим порушив п. 1.5 Правил дорожнього руху України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що підприємство яке він очолює входить до складу КК «Київавтодор» та є бюджетною організацією, яка фінансується з міського бюджету м. Києва та виконує роботи з благоустрою Поільського району м. Києва, відповідно до плану робіт з поточного ремонтів вулиць та доріг погодженим з КК «Київавтодор», Головиним управлінням транспорту та зв'язку та у своїй роботі виконує рішення та доручення органів самоврядування . Відповідно до графіку ліквідації ямковості на вулично-шляховій мережі м. Києва на 2013 рік, затвердженого головою Київської міської державної адміністрації ОСОБА_2, та погодженого з генеральним директором КК «Київавтодор» ОСОБА_3, виконання робіт по вул. О.Теліги не заплановано, по вулицям Введенській та Межигірській роботи вже проведені, згідно затвердженого графіку ліквідації ямковості на вулично-шляховій мережі м. Києва в квітні-травні 2013 року. В звіяку з вищевикладеним просить закрити провадження по справі в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про автомобільні дороги» державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, яка згідно ст. 13 вказаного Закону відповідає за стан автомобільних доріг загального користуванн відповідно до діючих норм та фінансування.
Згідно положень ст. 41 Закону України «Про автомобільні дороги» фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється за рахунок бюджетів міст та інших населених пунктів, а також інших джерел фінансування, визначених законодавством. Розподіл коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться, з метою збереження та розвитку вулично-дорожньої мережі відповідно до пріоритетів, визначених державними програмами та перспективними планами розвитку транспортної системи міст та інших населених пунктів, з урахуванням фактичного стану вулично-дорожньої мережі.
Відповідно до п. 8.1.3 рішення Київради від 25.12.2008 року № 1051\1051 «Про правила благоустрою м. Києва» види робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання, терміни їх виконання, склад і обсяги по кожній вулиці, дорозі та окремій дорожній споруді встановлюється відповідно до класифікації робіт з ремонту та утримання із урахуванням результатів обстежень та оцінки їхнього фактичного стану.
Згідно дослідженого в судовому засіданні графіку ліквідації ямковості на вулично-шляховій мережі м. Києва у квітні-травні 2013 року роботи по вул. Введенській та Межигірській проведені в квітні-травні 2013 року, виконання робіт по вул. О.Теліги не заплановано.
Як встановлено в судовому засіданні КП ШЕУ Подільського району м. Києва є бюджетною організацією та не має права за бюджетні кошти проводити роботи не на балансових об'єктах, що передбачено нормами Бюджетного кодексу України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення
Зважаючи на те, що у судовому засіданні встановлено факт виконання начальником КП ШЕУ Подільського району м. Києва ОСОБА_1 припису ДАІ від 07.06.2013 року в межах затвердженого графіку ліквідації ямковості на вулично-шляховій мережі м. Києва у квітні-травні 2013 року, тому приходжу до висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, в зв'язку з чим провадження по справ підлягає закриттю.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 188-28 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Подільський районний суд м. Києва або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з моменту внесення.
Суддя В. А. Швиденко