Справа № 755/9965/15-а
"08" червня 2015 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Гаврилова О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та просить постановити рішення, яким визнати дії відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва протиправними щодо відмови в проведені перерахунку пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю в державних органах та грошової компенсації за невикористані відпустки, зазначених у довідці №209 від 29.12.2014 року, виданої Національним інститутом стратегічних досліджень у розмірі 70 відсотків відповідно до Закону України „Про державну службу" з 30.12.2014 року.
Позивач мотивувала заявлені вимоги тим, що вона перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва та з 30.12.2014 року та отримує пенсію, призначену в розмірі 70 відсотків від сум заробітної плати у відповідності до Закону України «Про державну службу», як державний службовець. Однак при визначені розміру пенсії позивачу, не враховано сум отриманих за час роботи, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову винагороду за безперервну працю в державних органах та грошову компенсацію за невикористані відпустки (щорічні та додаткові), що призвело до зменшення розміру пенсії позивача. У зв'язку з цим, 13 травня 2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат згідно довідки про заробітну плату №209 від 29.12.2014 року, виданої Національним інститутом стратегічних досліджень. Проте, Управлінням Пенсійного фонду України Дніпровського району м. Києва в перерахунку було відмовлено. Тому позивач змушена звернутись з даним позовом в судовому порядку.
Представник відповідача подав письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» включаються: посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі, надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «Заслужений», за роботу з таємничими документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та інших надбавок і премій. В заробіток для обчислення пенсії державних службовців не враховується матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація сум заробітної плати, доплата за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва, та отримує пенсію за віком, як державний службовець згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу", з 30.12.2014р. з урахуванням загального страхового стажу роботи 38 років 1 місяць 23 дні, з них стаж державної служби - 14 років 5місяців 25 днів.
Позивачу призначена пенсія з 30.12.2014 р. в розмірі 70% суми від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Встановлено, що при розрахунку пенсії не були враховані суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну безперервну працю в державних органах, грошової компенсації за невикористані відпустки (щорічні та додаткові).
Як убачається з довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», заробітна плата ОСОБА_1 станом на 26.12.2014 р. становить 3 787,20 грн. (а.с. 15)
Відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» № 209 від 29.12.2014р., надбавки, премії та інші виплати в період 01.04.2009 по 31.03.2014 р. становили: надбавка за роботу з таємними документами і залежно від ступеня таємності інформації; надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, разові премії; інші виплати, а саме: індексація заробітної плати, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в державних органах, грошова компенсація за невикористані відпустки (щорічні та додаткові). На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 16-17).
Листом Начальника Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 13.05.2015р. № 297/09/Г-280 позивачу ОСОБА_1 на її заяву від 13.05.2015р. відмовлено в проведені перерахунку пенсії за віком, як державному службовцю (а.с. 18-19).
Позивач зазначає у позові, що відповідачем незаконно було відмовлено у включені у розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; матеріальної допомоги на оздоровлення; індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю в державних органах, грошової компенсації за невикористані відпустки, оскільки дані суми входять в складову заробітної плати.
Відповідач вважає його дії правомірними, оскільки дані суми є одноразовими та не є складовою заробітної плати, не є ні надбавкою, ні премією, а тому не можуть бути враховані в розрахунку пенсії.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги за сумлінну безперервну працю в державних органах, грошової компенсації за невикористані відпустки (щорічні та додаткові) входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012р. та № 21-97а13 від 28 травня 2013 року.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що Управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва було неправомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії з урахуванням виплат, на які посилається позивач у позові.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Згідно ч. 2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог відповідними належними доказами та неправомірність відмови відповідача в задоволенні заяви позивача.
Оцінивши, у відповідності до ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що дії, вчинені відповідачем є неправомірними, суперечать вищезазначеним принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача з боку відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Отже відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України підлягає сума документально підтвердженого сплаченого судового збору в розмірі 73,08грн.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 33, 37 Закону України Закону України „Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України „Про оплату праці", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 8-11, 41, 69-71, 160-164, 167, 182-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, у розмірі 70% заробітної плати, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу», з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової допомоги за сумлінну безперервну працю в державних органах, грошової компенсації за невикористані відпустки (щорічні та додаткові), починаючи з 30.12.2014 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Відшкодувати ОСОБА_1 понесені нею судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 грн. 08 коп. за рахунок коштів з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії через Дніпровський районний суд міста Києва до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: