Справа № 750/3478/15-а
Провадження № 2-а/750/364/15
17 червня 2015 року м.Чернігова
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Логвіної Т.В.,
при секретарі Примак Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чернігові справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
08.04.2015 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення з нього 8051 грн. 61 коп. надміру виплачених бюджетних коштів за період з 21.10.2014 року по 31.01.2015 року.
В судове засідання представник позивача не з'явився, до його початку надійшла заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщався в установленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 21 жовтня 2014 року ОСОБА_1 разом із сім'єю звернувся до управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради із заявами про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. При заповненні заяв про взяття на облік у рядку «Види соціальних виплат, які отримує» не було зазначено про отримання будь-яких соціальних виплат.
Відповідно до п. 5 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, з метою обліку осіб, які переміщуються, уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, держателем якої є Мінсоцполітики, до якої включається інформація про особу, яка переміщується, зазначена у поданій заяві про взяття на облік відповідно до пункту 3 цього Порядку, а також дата видачі довідки, назва уповноваженого органу, що її видав, та інформація про задоволення задоволення потреб, надані послуги (виплати).
Вказана ОСОБА_1 та членами його сім'ї інформація про отримання певних соціальних виплат була внесена до інформаційної бази та в подальшому могла вплинути на будь-які правовідносини, стороною в яких вони будуть.
21 жовтня 2014 року до управління ОСОБА_1 , як уповноваженою особою від всієї родини, також була подана заява для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
22 листопада 2014 року на підставі поданих документів, рішенням управління відповідачу було призначено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
30 січня 2015 року на адресу управління надійшов лист Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, який направляв для користування в роботі лист Міністерства соціальної політики України від 22.01.2015 року № 684/о/14-15/5. В останньому зазначалось про те, що питання надання сім'ям військовослужбовців щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, слід розглядати у разі, якщо військовослужбовець не забезпечується житлом та не отримує виплат на зазначені цілі.
Відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, затвердженого рішенням районної у місті ради шостого скликання від 27 грудня 2014 року, з питань здійснення делегованих повноважень органами виконавчої влади у сфері соціального захисту населення управління підпорядковане Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації.
30 січня 2015 року управлінням, з метою попередження нецільового використання бюджетних коштів, винесено розпорядження № 05-15/260 відповідно до якого було припинено виплату допомоги з 01.02.2015 року до з'ясування.
Відповідно до п. 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Керуючись вищевказаною нормою та на підставі роз'яснення Міністерства соціальної політики України, управлінням 02 лютого 2015 року було зроблено запит до Військової частини НОМЕР_1 з проханням повідомити чи забезпечуються військовослужбовці житловими приміщеннями та чи отримують виплати на зазначені цілі. До запиту також додавався список військовослужбовців та членів їх сімей, які отримують в управлінні адресну допомогу як внутрішньо переміщені особи.
06 лютого 2015 року на адресу управління надійшов лист від Військової частини, в якому повідомлялось, що військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 житловими приміщеннями не забезпечувались, але до листа також додавались два списки, в яких відповідно зазначаються особи, що отримують компенсацію за піднайом житла та не отримують таку компенсацію. Відповідач в даному списку значиться під номером 36 а компенсацію отримував з 10.07.2014 року.
Згідно із ст. 1-2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно - правовими актами. Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 ст. 14 Закону передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які мають право на пільги, гарантії та компенсації відповідно до цього Закону, користуються пільгами, гарантіями та компенсаціями, встановленими для громадян України законами та іншими нормативно-правовими актами, а також рішеннями органів місцевого самоврядування. Якщо такі особи одночасно мають право на отримання однієї і тієї ж пільги, гарантії чи компенсації з кількох підстав, то їм надається за їх вибором пільга, гарантія чи компенсація тільки з однієї підстави, крім випадків, передбачених законами.
Тобто Законом чітко передбачено такий вид соціального захисту, як виплата компенсації, тобто, іншими словами - соціальна виплата, що компенсує витрати за найом житла.
Таким чином було з'ясовано, що ОСОБА_1 отримував з державного бюджету дві соціальні виплати - адресну соціальну допомогу переміщеним особам з 21 жовтня 2014 року та компенсацію за піднайом жилих приміщень з 10 липня 2014 року.
Згідно із абз. 1 п. 11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Про факт отримання державних коштів на ціль, які вже фінансувались управлінням, а саме на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 повідомлено не було.
Відповідно до п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
06 лютого 2015 року управлінням винесло розпорядження № 05-15/386 про припинення виплати допомоги та здійснення перерахунку надміру виплачених бюджетних коштів за період з 21.10.2014 по 31.01.2015 року.
14 лютого 2015 року начальником відділу грошових виплат та компенсацій, з подальшою перевіркою начальником відділу державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів було направлено лист № 06-06/52 до відділу організаційно-інформаційної роботи та нагляду за призначенням та виплатою пенсій в якому просило терміново вирішити питання про повернення надміру виплаченої допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення анти терористичної операції з додаванням переліку особових рахунків та прізвищами осіб. Так, на виконання даного листа було зроблено розрахунок надміру виплачених коштів згідно якого сума надміру виплачених ОСОБА_1 бюджетних коштів, яка підлягає поверненню становить 8051,61 грн.
Згідно із абз. 2 п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.
Повідомлення про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення № 05-06/28 від 19.02.2015 року ОСОБА_1 було направлено поштою. Даним повідомленням йому було запропоновано повернути бюджетні кошти у розмірі 8051,61 грн. до 19.03.2015 року та попереджено, що у випадку несплати, питання про їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку.
На сьогодні сума виплачених бюджетних коштів, яка підлягає поверненню у розмірі 8051,61 грн. на рахунок управління праці та соціального захисту Деснянської районної у місті Чернігові ради не сплачена.
У відповідності до абз. 3 п. 11 Порядку у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Вищевикладене є підставою для задоволення позову та стягнення з відповідача надміру виплачених бюджетних коштів за період з 21.10.2014 року по 31.01.2015 року в розмірі 8051 грн. 61 коп.
Керуючись ст. ст. 158-163, 186 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради суму надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 8051 грн. 61 коп. за період з 21.10.2014 року по 31.01.2015 року.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку ч. 1 та 2 статті 186 КАС України.
Суддя: