Постанова від 27.06.2015 по справі 709/1308/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 709/1308/15-а

23 червня 2015 рік. смт.Чорнобай

Чорнобаївський районний суд в складі головуючого судді - Калашника С.І.

секретаря судового засідання - Соломки Л.М.

позивача -ОСОБА_1

представника відповідача -ОСОБА_2

розглянувши в відкритому судовому засіданні смт.Чорнобай матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату про стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення

ВСТАНОВИВ:

26 травня 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до Черкаського обласного військового комісаріату зазначивши ,що в період з 19 березня 2014 року до 11 березня 2015 року проходив по мобілізації військову службу на посаді водія відділення забезпечення . Згідно наказу Чорнобаївського військового комісаріату № 80 від 19 грудня 2014 року йому належить до виплати матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі -3206гр.00 коп. ,яка до цього часу залишається невиплаченою,що і спонукало останнього звернутися до суду за захистом на його думку порушених відповідачем прав.

В судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги ,звернув увагу на бездіяльність відповідача в частині виплати належних йому на оздоровлення коштів ,просить визнати противоправною бездіяльність відповідача та стягнути належні до виплати грошові кошти,які на його думку мають бути в розмірі -3206гр.00 коп.

Представник відповідача в судове засідання з»явився та заперечує відносно заявленого позову оскільки ним пропущено передбачений ч.5 ст.99 КАС України 1-х місячний строк позовної даності та зазначив ,що право позивача на відповідне звернення до суду виникло -з 19.12.2014 року та закінчилось 19 січня 2015 року тому просить відмовити в задоволенні позову.

Суд заслухавши сторони ,дослідивши матеріали справи вважає ,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Так,у відповідності до витягу з наказу військового комісара № 2 від 18.03.2014 року /ас.19/, позивача,на підставі Указу Президента України № 303 від 17.03.2014 року ,,Про часткову мобілізацію,, зараховано до списків особового складу Чорнобаївського районного комісаріату зі всіма видами забезпечення.

Наказом районного комісара № 80 від 19грудня 2014 року /ас.-18/ задоволено рапорт позивача та наказано провести виплату останньому матеріальної допомоги на оздоровлення за 2014 рік без використання відпустки за даний період.Розмір суми матеріальної допомоги наявним наказом не обумовлена.

11 березня 2015 року позивача звільнено з військової служби в запас ,що підтверджено в судовому засіданні записами в військовому квитку позивача /ас.-5/ та наказом № 41 військового комісара Чорнобаївського районного військового комісаріату.

При звільненні в запас позивачу не було виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення за 2014 рік ,що підтверджено в судовому засіданні ,як поясненнями позивача так і самим представником відповідача ,наданим запереченням /ас.-15/ та довідкою № 6/7/605 від 19 червня 2015 року за підписом військового комісара Черкаського ОВК та керівника відділу фінансового забезпечення у відповідності до якої ,розмір грошової допомоги на оздоровлення на яку посилається позивач складає -1603,00 гр.

Відповідно до п. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, зокрема, додатком 25 визначено додаткові види грошового забезпечення (щомісячні та одноразові), які виплачуються військовослужбовцям Збройних Сил України.

Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам за № 638/15329 (далі - Інструкція).

Відповідно до п. 1.2 розділу І Інструкції грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Також, розділами ХХХ та ХХХІІІ Інструкції передбачено правила виплати грошової допомоги для оздоровлення та правила виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Тобто, грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення військовослужбовців, що вбачається зі змісту вказаної Інструкції.

У роз'ясненні Пленуму Верховного Суду України, яке міститься в постанові від 01.11.1996 року № 9 (пункт 5) зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що положення Інструкції жодним чином не суперечать постанові Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, оскільки прийняті на її виконання, та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань по своїй суті є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення військовослужбовців та повинні, в даному випадку, враховуватись до складу грошового забезпечення при нарахуванні одноразової грошової допомоги, що виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) .

Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд може визнати такі дії чи бездіяльність протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум допомоги відповідно до закону .

В даному випадку судом встановлено і не оспорюється відповідачем ,що матеріальна допомога позивачу все ж не була виплачена ,а її розмір у відповідності до вище наданої відповідачем довідки № 6/7/605 складає-1 603 гр.00коп..Твердження відповідача ,що позивачем пропущено строк позовної давності не узгоджується з фактичними обставинами справи так,як у відповідності до положень ч.2 ст.99 КАС України, визначено -шести місячний строк з дня ,коли особа дізналась про порушення своїх прав .Місячний же строк позовної давності ,на який посилається представник відповідача ,може застосовуватись лише щодо оскарження рішень суб»єкта владних повноважень на підставі яких ,ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.

В даному ж випадку позивач не оскаржує якихось нормативних рішень /розпоряджень ,наказів іт.д./даного відповідача суб»єкта владних повноважень ,а оскаржує бездіяльність останнього в частині виплати належних йому коштів на оздоровлення за 2014 рік ,які підлягали йому до сплати на підставі наказу районного комісаріату від 19.12.2014 року та не були сплачені на час його звільнення в запас ,тобто -11.03.2015 року.Таким чином суд вважає,що право позивача на отримання допомоги на оздоровлення за 2014 рік порушено та підлягає захисту в судовому порядку в розмірі визначеному відділом фінансового забезпечення обласного військового комісаріата та становить-1603гр.00 коп.

Понесені позивачем судові витрати при поданні адміністративного позову відшкодуванню не підлягають в зв»язку з відсутністю відповідного клопотання позивача ,як і не підлягає його документально не підтверджена вимога щодо стягнення коштів на оздоровлення в розмірі -3206гр.00 коп.

Керуючись п.2 ч.2 ст.17, 99 ч.2 , КАС України, ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ,суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Черкаського обласного військового комісаріата м.Черкаси вул.Хоменко № 19 та стягнути на користь жителя ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_1 матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі -1603 гр.00 коп./одна тисяча шістсот три гривни 00 коп./,відмовивши в стягненні грошової допомоги в розмірі -3206 гр.00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного адміністративного суду м.Київ через Чорнобаївський районний суд на протязі 10 днів з часу його постановлення.

Суддя Чорнобаївського районного суду С. І. Калашник