р.
Справа №
За позовом
до
про
Представники:
Позивач просить визнати право державної власності на нерухоме майно - будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1
Позовні вимоги мотивовані тим, що зазначена будівля є державною власністю і ніяким чином не передавалася до комунальної власності.
Відповідач позов не визнає, зазначає, що право комунальної власності за територіальною громадою міста Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради на нежитлову будівлю, розташовану за адресою АДРЕСА_1 (Будинок вчених), зареєстровано в установленому порядку та отримано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 12.01.2006 року. Підставою для реєстрації права комунальної власності за територіальною громадою міста Дніпропетровська є рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 27.11.1991 року за № 46 "Про комунальну власність Дніпропетровської міської ради народних депутатів" та рішення від 05.06.1996 року за № 11 "Про включення в перелік об"єктів міської комунальної власності будинку Державного міського комунального підприємства "Будинок вчених" по АДРЕСА_1.
05.02.09 року представник гр. ОСОБА_1звернувся до суду з клопотанням про залучення ОСОБА_1 до розгляду даної справи у якості третьої особи, оскільки він є власником спірної будівлі. Суд вважає, що при розгляді спору по даній справі зачіпаються інтереси гр. ОСОБА_1, а тому вбачає за можливе залучити на стороні відповідача в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору гр. ОСОБА_1
Третя особа 1 - Комунальне підприємство "Дніпропетровське міське бюро технічної інвентаризації" в судове засідання не з"явилося, до суду надало клопотання про розгляд даної справи без участі представника підприємства.
Третя особа 2 - Управління комунальної власності міської ради підтримує доводи відповідача.
Третя особа 3 - ОСОБА_1зазначає, що провадження у даній справі підлягає припиненню, оскільки відповідно до мирової угоди, укладеної між ОСОБА_1та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будинок науки", затвердженої ухвалою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 25.10.2007 року, право власності на спірну будівлю належить ОСОБА_1
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
Згідно ст. 6 Конституції УРСР від 30.01.1937 року земля, її надра, води, ліси, заводи, шахти, рудники, залізничний, водний і повітряний транспорт, банки, засоби зв"язку, організовані державою великі сільськогосподарські підприємства (радгоспи, машинотракторні станції), а також комунальні підприємства і основний житловий фонд у містах і промислових пунктах є державною власністю, тобто всенародним добром.
Статтею 10 Конституції УРСР 1978 року передбачено, що основу економічної системи України становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності. Соціалістичною власністю є також майно профспілкових та інших громадських організацій, необхідне їм для здійснення статутних завдань.
У зв"язку з прийняттям Закону України "Про місцеві ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування", Постановою Верховної Ради Української РСР від 08.12.1990 року було встановлено, що до складу комунальної власності передається (за плату або безоплатно) майно відповідно до визначеного переліку та порядку.
Відповідно до прийнятого у 1991 році Закону України "Про власність", який був чинним на час включення спірної будівлі в Перелік об"єктів комунальної власності, власність в Україні виступає в таких формах: приватна, колективна, державна. До державної власності в Україні належить загальнодержавна (республіканська) власність і адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність). Стаття 34 цього Закону до об"єктів права загальнодержавної (республіканської) власності відносить, в тому числі, об"єкти соціально-культурної сфери та інше майно, що становить матеріальну основу суверенітету України і забезпечує її економічний та соціальний розвиток. До об"єктів права комунальної власності належать, зокрема, майно закладів народної освіти. (ст. 35 Закону).
Відповідно до вищезазначеної постанови Кабінет Міністрів України від 05.11.1991 року прийняв постанову № 311, якою затвердив Перелік державного майна України (далі - Перелік), яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) та встановив, що державне майно України, яке не належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю.
Суд вважає, що відповідно до розділу I Переліку АДРЕСА_1 не входить до майна, яке передається у власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), оскільки із матеріалів справи не вбачається, що ця будівля будь-коли набула статусу будівель, визначених в розділі I Переліку закладів народної освіти та установив, що передача державного майна до складу комунальної власності здійснюється безоплатно стосовно порядку, передбаченого постановою Ради Міністрів УРСР від 28.04.1980 року № 285 "Про порядок передачі підприємств, об"єднань, організацій, установ, будинків і споруд" з наступним повідомленням про це органів державної статистики, податкових та фінансових установ.
Посилання відповідача на рішення виконкому Дніпропетровської обласної ради депутатів трудящих № 1726 від 18.10.1944 року є безпідставним, оскільки за цим рішенням вищезазначена будівля була передана лише в орендне користування для організації в ній обласного Будинку Вчених. Законодавство України не пов"язує перехід права власності на будівлю при передачі її в оренду. Незалежно від того, на балансі якого підприємства знаходиться державне майно, воно не втрачає статусу державної власності.
27.11.1991 року Дніпропетровська міська рада народних депутатів прийняла рішення № 46, яким затвердила перелік об"єктів комунальної власності Дніпропетровської міської ради, до якого увійшов, зокрема, АДРЕСА_1, як Станція юних техніків. (а.с. 13-14).
05.06.1996 року Дніпропетровська міська рада, враховуючи, що будинок по АДРЕСА_1рішенням виконкому Дніпропетровської обласної ради від 18.10.44 року № 1726 передано колективу "Дніпропетровського будинку вчених" на базі якого з 16.12.94 року існує Державне міське комунальне підприємство "Будинок вчених", приймає рішення № 11, яким включає в Перелік об"єктів міської комунальної власності (розділ 7 "Перелік закладів народної освіти", затверджений рішенням міської ради народних депутатів № 46 від 17.11.91 року п. 1639 № п/п 60) Державне міське комунальне підприємство "Будинок вчених" за адресою: АДРЕСА_1
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна у Дніпропетровській області підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування", який був чинним на час включення АДРЕСА_1до Переліку комунальної власності, до комунальної власності віднесене майно, яке передається державою, іншими суб"єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, перелік якого встановлено Законом про власність.
Органи місцевого самоврядування мають право: вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць підприємств (об"єднань), організацій і установ, їх структурних підрозділів та інших об"єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб населення даної території, функціонування місцевого господарства.
Перелік майна, що перебуває у комунальній власності, порядок передачі, купівлі, продажу, а також перелік державного майна, що безоплатно передається у власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць, порядок розгляду спорів, які виникають при цьому, визначаються законодавством України.
Позивач звернувся до господарського суду з вимогою визнати право державної власності на будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, посилаючись на те, що ця будівля не була передана до комунальної власності.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
До кола способів захисту цивільних прав та інтересів чинним законодавством віднесено припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов"язку в натурі.
Так, відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільного права та інтересу може бути визнання права.
Згідно зі статтею 392 ЦК України власник майна може пред"явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідачем не подано доказів в підтвердження того, що спірний об"єкт у встановленому порядку переданий з державної власності у комунальну власність територіальної громади м. Дніпропетровська
Доводи третьої особи щодо неможливості розгляду даного спору в господарському суді, зважаючи на те, що спірне майно є власністю фізичної особи, не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до закону власник має право вимагати повернення свого майна з чужого незаконного володіння.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 49, 82-86 ГПК України, господарський суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати право державної власності на нерухоме майно - будівлю, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, АДРЕСА_1
Стягнути з Дніпропетровської міської Ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,75, код ЄДРПОУ 26510514 р/р 35418055000214 в ГУДКУ Дніпропетровської області, МФО 805012) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7 рахунок 31118095700005 в ГУДКУ В Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) судові витрати у розмірі 85 (вісімдесят п"ять ) грн. держмита.
Стягнути з Дніпропетровської міської Ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,75 код ЄДРПОУ 26510514 р/р 35418055000214 в ГУДКУ Дніпропетровської області, МФО 805012) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7 рахунок 31211259700005 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) судові витрати у розмірі 118 грн. грн. (сто вісімнадцять) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.