Постанова від 26.01.2009 по справі 2-а-10469/08/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-10469/08/1570

«26» січня 2009 року

17год.25хв.

Зала судових засідань №13

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

При секретарі - Шармонова В.О.

За участю сторін:

Представника прокуратури:Кірюшко А.В. - за посвідченням №872 від 04.10.2006р.

Представника позивача:Терепа С.В. - за дорученням №02/29/698 від 29.10.2008р.

Представника відповідача: не з'явився.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовомПершого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Украгропрод» про стягнення штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява Першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якій позивач просить суд стягнути з ЗАТ «Украгропрод» заборгованість по сплаті штрафних санкцій у розмірі 1700грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у ЗАТ «Украгропрод» заборгованості по сплаті штрафних санкцій, яка виникла на підставі Постанови про накладення санкцій за порушення законодавства на ринку цінних паперів №195-ОД від 09.06.2008р., а саме за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №222-ОД від 15.11.2007р.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2007р. було відкрито провадження у справі та запропоновано відповідачу у строк до 22.10.2007р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.

Ухвалою від 22.10.2007р. у справі закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 14.11.2008р.

Відповідач у судові засідання 14.11.2008р. та 26.01.2009р. не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Розпорядженням Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери №222-ОД від 15.11.2007р. ЗАТ «Украгропрод»було зобов'язане в термін до 30.01.2008року привести діяльність товариства у відповідність з вимогами Положення про вимоги до сертифікатів цінних паперів, випущених у документарній формі, затвердженого Рішенням ДКЦПФР №95 від 31.07.1998 року (зі змінами), та видати акціонерам товариства акції нового зразка, а також протягом 10 днів проінформувати Одеське територіальне управління ДКЦПФР про виконання цього пункту розпорядження.

Однак, ЗАТ «Украгропрод» від виконання зазначеного розпорядження ухилилось, у зв'язку з чим Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №198-ОД від 15.05.2008р., що була надіслана на адресу ЗАТ «Украгропрод» та одержана ним 21.05.2008р.

27.05.2008р. був складений Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №198-ОД, яким встановлено факт ухилення ЗАТ «Украгропрод» від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №222-ОД від 15.11.2007р.

Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №207-ОД від 27.05.2008р., направленою на адресу ЗАТ «Украгропрод» 29.05.2008р. та отриманою ним 06.06.2008р., був призначений розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на 09.06.2008р. та повідомлено відповідача про розгляд справи у присутності керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності.

09.06.2008р.Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за результатами розгляду справи прийнято Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №195-ОД, якою до ЗАТ «Украгропрод» було застосованофінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700грн., за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №222-ОД від 15.11.2007р., також зобов'язано ЗАТ «Украгропрод» перерахувати суму штрафних санкцій до Державного бюджету України.

Вказану постанову №195-ОД від 09.06.2008р. відповідачем отримано 21.06.2008р., про що свідчить наявна у матеріалах справи належним чином засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення.

Однак, станом на 07.10.2008р. ЗАТ «Украгропрод» суму штрафних санкцій у розмірі 1700грн. не сплатило, Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №195-ОД від 09.06.2008р. не оскаржило, доказів зворотного суду не надано.

Таким чином, на момент звернення першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси до адміністративного суду з позовом та на момент прийняття судового рішення Постанова №195-ОД від 09.06.2008р. є чинною і підлягає виконанню як акт індивідуальної дії, що є обов'язковим для виконання особою, по відношенню до якої він був прийнятий.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996р. №448/96-ВР (зі змінами та доповненнями) державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно з п.15 ч.2 ст.7 вказаного Закону основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, встановлення вимог та стандартів щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п.10 ст.8 цього Закону до повноважень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку віднесено надсилання емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до абз.5 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( в редакції чинній до внесення змін згідно з Законом №801-17 від 25.12.2008р.) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч.ч.2,3 ст.11 цього Закону рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.

Штраф, як адміністративно-господарська санкція, визначається ст.241 Господарського Кодексу України: адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Особливістю такого штрафу є те, що він стягується до державного бюджету України, про що свідчить і п. 2 резолютивної частини у Постанови №195-ОД від 09.06.2008р. Адміністративно-господарські санкції згідно з ч.1 ст.238 ГК України і, зокрема, штраф як їх різновид згідно ст. 241 ГК України, застосовуються за порушення правил здійснення господарської діяльності і є публічно-правовими, конфіскаційними санкціями.

За своєю правовою природою рішення вповноважених органів державної влади про стягнення таких штрафів є актами індивідуальної дії, які породжують певні обов'язки у суб'єкта , якому вони адресовані, і мають обов'язковий характер. Таким актом є і Постанова Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №195-ОД від 09.06.2008р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відносно ЗАТ «Украгропрод», відтак, ця Постанова підлягає \ виконанню відповідачем, якщо вона у встановленому законом порядку не визнана недійсною або не скасована та не визнана нечинною в позовному провадженні згідно ст. ст. 104, п. 1 ч.3 ст.105 КАС України.

Відповідачем не надано доказів оскарження постанови №195-ОД від 09.06.2008р., в порядку передбаченому ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", або в порядку, встановленому положеннями розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007р. №2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008р. за №120/14811 (надалі - Правила).

Пунктом 2 розділу XVIII Правил встановлено, що юридична особа має сплатити штраф на виконання постанови про накладення санкцій не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. В матеріалах справи наявні докази отримання ЗАТ «Украгропрод» постанови №195-ОД від 09.06.2008р. 21.06.2008р., проте докази перерахування коштів у сумі 1700грн. до Державного бюджету України відповідачем не надані, що тягне наслідки у вигляді стягнення цього штрафу у судовому порядку (ст.11 Закону, п.5 розділу XVIII Правил).

Приймаючи до уваги вищевикладене, сума заборгованості по сплаті штрафних санкцій за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери на підставі постанови №195-ОД від 09.06.2008р. підлягає стягненню за рішенням суду.

Беручи до уваги наведене та оцінюючи наявні у справі докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку цілком обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Закритого акціонерного товариства «Украгропрод» суми штрафних санкцій у розмірі 1700грн. до Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Украгропрод» про стягнення штрафних санкцій задовольнити.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Украгропрод» (65031, м.Одеса, вул.Грушевського, 41, Код ЄДРПОУ 22463769; р/р 2600530013980 в АКБ «Інвестбанк», м.Одеса, МФВ 328210) на користь Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (р/р31112106700007, МФВ 828011, код ЄДРПОУ 23214732 в ГУДК в Одеській області) суму штрафних санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот)грн.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано «28» січня 2009р.

Суддя Аракелян М.М.