Справа № 2-а-7128/08/1570
16 квітня 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді Вовченко О.А.,
при секретарі Кравець Я.А.,
за участю:
представників позивача - Левицького Д.Ю., (довіреність від 31.12.2008 року), представників позивача - Томашайтіс І.В., (довіреність від 02.02.2009 року), представника відповідача - Куриніної Т.А., (довіреність від 04.01.2009 року),
представника відповідача - Недєльку О.А., (довіреність від 01.01.2009 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко" про стягнення в дохід державного бюджету необгрунтовано отриманої виручки в сумі 1005,12 гривен та штрафу в сумі 2010,24 гривен, суд -
Керуючись ст. ст.160, 161-163 КАС України суд, -
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко ", в дохід державного бюджету санкцій за порушення порядку формування цін на сметану в сумі 3015,36 гривен - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко" в дохід державного бюджету на розрахунковий рахунок 31112106700007 ГУДКУ в Одеській області код 21081100 МФО 828011 код 23213460 необгрунтовано отриману виручку в сумі 1005 (одна тисяча п'ять) гривен 12 копійок та штраф в сумі 2010 (дві тисячі десять) гривен 24 копійки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя Вовченко О.А.
Справа № 2-а-7128/08/1570
16 квітня 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Вовченко О.А.,
при секретарі Кравець Я.А.,
за участю:
представників позивача - Левицького Д.Ю., (довіреність від 31.12.2008 року), представників позивача - Томашайтіс І.В., (довіреність від 02.02.2009 року), представника відповідача - Куриніної Т.А., (довіреність від 04.01.2009 року),
представника відповідача - Недєльку О.А., (довіреність від 01.01.2009 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко" про стягнення в дохід державного бюджету необгрунтовано отриманої виручки в сумі 1005,12 гривен та штрафу в сумі 2010,24 гривен, суд -
Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області, 22 травня 2008 року звернулася в Одеський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко" про стягнення в дохід державного бюджету необгрунтовано отриманої виручки в сумі 1005,12 гривен та штрафу в сумі 2010,24 гривен зазначивши в позові, що перевіркою, проведеною Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області, встановлено, що товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко" порушило порядок формування оптових цін на сметану, встановлений розпорядженням облдержадміністрації від 02.10.2003 року № 790/А-2003 „Про регулювання цін на основні продовольчі товари”, розпорядженням від 21.12.2007 року № 943/А-2007, реалізуючи вказаний товар за цінами, сформованими із застосуванням оптово-збутових надбавок у розмірах від 8 до 17,5 відсотка замість встановленого граничного рівня 5 відсотків до оптово-відпускних цін виробників.
19.02.2008 року інспекція прийняла рішення № 89 про вилучення у ТОВ „Молочко” неправомірно отриманої виручки в сумі 1005,12 грн. і стягнення штрафу в сумі 2010,24 грн.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені в адміністративному позові, та просили задовольнити позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на доводи, викладені в запереченнях.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Молочко”, зареєстровано виконавчим комітетом Одеської міської ради 14.11.2003 року, як юридична особа, за місцезнаходженням юридичної особи: 65005, Одеська область, м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 26/2; ідентифікаційний код 32642566, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.8).
Пунктом 7 ст. 3 КАС України, визначено, що, суб'єкт владних повноважень, це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про ціни та ціноутворення”, контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування. Заступником начальника відділу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області, Глуханець Ю.В., та головним державним інспектором Солодухіною Л.В.., на підставі посвідчень проведено перевірку правильності формування і застосування цін.
У відповідності до п.п. 3.1. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки та Мінфіну України від 03.12.2001 року № 298/519 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 18.12.2001 року № 1047/6238 (далі Інструкція № 298/519), підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
За результатами перевірки складено акт № 000044 від 07.02.2008 року (а.с. 4), в висновках якого зазначено, що при перевірці відповідача виявлено, що товариство з обмеженою відповідальністю „Молочко” порушило порядок формування оптових цін на сметану, встановлений розпорядженням облдержадміністрації від 02.10.2003 року № 790/А-2003 „Про регулювання цін на основні продовольчі товари”, реалізуючи вказаний товар за цінами, сформованими із застосуванням оптово-збутових надбавок у розмірах від 8 до 17,5 відсотка замість встановленого граничного рівня 5 відсотків до оптової надбавки.
Статтею 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (далі - Закон)передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до статті 7 Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Відповідно до статті 8 Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно зі статтею 4 Закону Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління та визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 02.10.2003 року № 790/А-2003 „Про регулювання цін на основні продовольчі товари” зазначено, що перерозподіл торговельних надбавок між оптовими і роздрібними підприємствами торгівлі здійснюється за умовами, що граничний рівень оптової надбавки становить 5 відсотків.
В п. 1.4 Інструкції № 298/519 визначено, щопідставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Одним з порушень порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт).
Відповідно до ст. 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” та Інструкції № 298/519, необґрунтовано отримана виручка та штраф у двократному розмірі підлягає перерахуванню в дохід бюджету.
Згідно п.2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки та Мінфіну України від 03.12.2001 року № 298/519 необґрунтовано одержана сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється виходячи з фактичної виручки одержаної суб'єктом господарювання.
Відповідно до "Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Держцінінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Мінекономіки, а також цим положенням. Згідно з п. 6 названого Положення, начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі.
19.02.2008 року, виконуючою обов'язки начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області Круковською Л.М., прийнято Рішення № 89 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (а.с.5), відповідно до якого було вирішено вилучити у ТОВ „Молочко” в дохід державного бюджету необгрунтовано отриманої виручки в сумі 1005,12 гривен та штрафу в сумі 2010,24 гривен.
Сума необґрунтовано отриманої виручки підтверджується наданими до суду ТТН № Н-С-02533 від 30.01.2008 року (а.с.79-80), розрахунками суми додаткової виручки (а.с. 68-72), замовленням (а.с. 73-75).
В десятиденнийтермін,встановлений в рішенні, відповідач ТОВ „Молочко”,не сплатило, в дохід державного бюджету 1005,12 грн. та штраф у сумі 2010,24 грн., а тому відповідно до ст. 104 КАС України, Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області звернулася до адміністративного суду з позовом про стягнення з відповідача економічних санкцій за порушення діючого порядку формування оптових цін на сметану.
За таких обставин, суд вважає, що позивачем - суб'єктом владних повноважень Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області доведено правомірністьприйняття рішення № 89 про застосування економічних санкцій до ТОВ „Молочко” за порушення державної дисципліни цін, а тому позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області, засновані на діючому законодавстві, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.160, 161-163 КАС України суд, -
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко ", в дохід державного бюджету санкцій за порушення порядку формування цін на сметану в сумі 3015,36 гривен - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Молочко" в дохід державного бюджету на розрахунковий рахунок 31112106700007 ГУДКУ в Одеській області код 21081100 МФО 828011 код 23213460 необгрунтовано отриману виручку в сумі 1005 (одна тисяча п'ять) гривен 12 копійок та штраф в сумі 2010 (дві тисячі десять) гривен 24 копійки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 21.04.2009 року.
Суддя Вовченко О.А.