Постанова від 17.06.2015 по справі 490/582/15-а

нп 2-а/490/12/2015 Справа № 490/582/15-а

Центральний районний суд м. Миколаєва

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2015 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді - Черенкової Н.П., при секретарі - Ковальовій Я.С., за участю позивачів - ОСОБА_1,ОСОБА_2,ОСОБА_3, адвоката -ОСОБА_4 представника відповідачів - ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Миколаївської міської ради про визнання бездіяльності незаконною та забов*язання вчинення певних дій органом місцевого самоврядування, третя особа Головне Управління Держземагенства у Миколаївській області,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до суду з позовом до Миколаївської міської ради про визнання незаконною бездіяльності щодо невнесення на розгляд пленарного засідання їх клопотань про надання безоплатно у власність земельних ділянок площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, та зобов*язати внести на розгляд пленарного засідання Миколаївської міської ради клопотань про надання у власність земельної ділянки.

Свої вимоги позивачі мотивували тим, що відповідач порушив вимоги чинного законодавства ( ст.ст.116, 118, 121 ЗК України, ст.ст.10, 26, 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування"), не розглянув клопотання про надання земельної ділянки на пленарному засіданні, а надав відповідь щодо можливості розгляду даного питання після розробки та затвердження в установленному порядку детального плану території, і дані клопотання включені до обліку звернення громадян щодо відведення земельних ділянок.

У судовому засіданні позивачі свої вимоги підтримали у повному обсязі.

Адвокат ОСОБА_4 вважав позов таким, що підлягає задоволенню.

Представник відповідача вимоги позову не визнав, вказавши наступне.

При наданні клопотання про надання земельної ділянки, позивачі порушили вимоги ст. 122 ЗК України. Окрім того, розгляд даного питання на пленарному засіданні не можливий до затвердження плану зонування міста, та на даний час існує заборона щодо передачі земельних ділянок у власність.

Ухвалою суду до участі в справі у якості третьої особи притягнуто Головне Управління Держземагенства у Миколаївській області.

Представник даної особи до судового засідання не з*явився, заперечень проти позову не надав.

Судом постановлено про розгляд справи у його відсутності.

Судом встановлено наступне.

28.10.2014 року ОСОБА_1, ОСОБА_2. ОСОБА_3 звернулись до Миколаївської міської ради з клопотанням в порядку ст. 118 ЗК України про надання безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовно площею 0, 10 га в межах м. Миколаєва з метою будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, надати дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельною ділянки та розглянути це питання на пленарному засіданні сесії у встановлений законом місячний строк. У додатках до клопотання надано графічні матеріали.

05.12.2014 року вказаним особам виконавчим комітетом Миколаївської міської ради в особі заступника міського голови направлена відповідь на звернення, за якою звернення прийнято до розгляду щодо включення до обліку звернень громадян, які звернулись з питання відведення земельної ділянки. Відведення нових земельних ділянок буде можливим лише після розробки та затвердження в установленому порядку детального плану території.

Відповідно до розпорядження Миколаївського міського голови №258 від 20.11.2013 року (п.п. 17, 21, 27) заступник міського голови сприяє в установленому законом порядку контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної документації при плануванні та забудові територій міста, здійснює контроль за підпорядкованими виконавчими органами Миколаївської місько ради щодо проектів забудови та благоустрою земельних ділянок, житлових будинків, господарських будівель, розробляє проекти нормативо-правових актів (рішень міської ради, виконкому міської ради, розпоряджень міського голови), здійснює керівництво і координацію роботи управління земельних ресурсів Миколаївської міської ради.

Головним Управлінням Держземагенства у Миколаївській області направлена відповідь, згідно якої, враховуючи дефіцит міських земель, до закінчення робіт з їх інвентаризації, що здійснюється за рішенням міськвиконкому, відсутня можливість визначити вільні земельні ділянки для перспективного їх освоєння під індивідуальну забудову відповідно до генерального плану розвитку міста Миколаєва.

Згідно ч. 2 ст 18 Регламенту роботи Миколаївської міської ради VI скликання, затвердженого рішенням Миколаївської міської ради №1/8 від 09.12.2010 року, сесії міської ради скликаються за необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць. Рішення про викликання сесії міської ради доводять до відома депутатів міської ради і населення не пізніше, ніж за 10 днів до сесії міської ради, а як виняток, не пізніше ніж за день до сесії міської ради із зазначенням часу скликання, місця проведення і питань, які передбачається внести на розгляд міської ради.

Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання відповідно до закону земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.

Статтею 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ч. ч. 6 та 7 ст. 118 ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Як встановлено матеріалами справи, звертаючись в порядку ч. 6 ст. 118 ЗК України до Миколаївької міської ради із клопотанням, позивачі зазначили бажані розміри земельних ділянок та мету їх використання, тобто виконали вимоги названої статті Кодексу в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Проте, вказане клопотання позивачів, в порушення вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України, Миколаївською міською радою не розглянуто.

Заперечення відповідача стосовно ненадання позивачем повного пакету документів, необхідних для вирішення питання про виділення земельних ділянок, не заслуговують уваги, оскільки у відповіді від 05.12.2014 року не вказується на ненадання позивачами повного пакету документів, необхідних для розгляду їх клопотання.

За такого, Миколаївською міською радою фактично не розглянуто клопотання позивачів про передачу у власність земельних ділянок.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, та на підставі ст. 11 КАС України для захисту прав та інтересів позивачів, про захист яких вони просили, достатньо зобов'язати Миколаївську міську раду вчинити дії по розгляду в порядку ст. 118 ЗК України клопотання позивачів про передачу земельних ділянок у власність.

За такого, позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати розподілу не підлягають, що відповідає вимогам ст.ст.94,95 КАС України

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 159, 160, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги - задовольнити частково.

Зобов*язати Миколаївську міську раду вчинити дії по розгляду в порядку статті 118 Земельного Кодексу України клопотань ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про надання безоплатно у власність земельних ділянок площею 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в строки, та порядку, передбаченому ст.ст.186-188 КАС України.

Суддя : Черенкова Н.П.