Постанова від 18.06.2015 по справі 683/336/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 683/336/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Бондарчук Л.А.

Суддя-доповідач: Біла Л.М.

18 червня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області на постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 31 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій та зобов'язаненя здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2015 року ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а також зобов'язати відповідача здійснити розрахунок її пенсії призначеної з 08 грудня 2009 року відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 85% заробітної плати державного службовця, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду від 31 березня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 08 грудня 2009 року по 09 серпня 2014 року включно залишено без розгляду.

Постановою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 31 березня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_2 матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області з 10 серпня 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії в розмірі, визначеному ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, а саме станом на 08 грудня 2009 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, що зазначені у довідках №11343/05 та №11344/05 від 15 грудня 2014 року, виданих управлінням Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області.

Не погодившись з таким рішенням, управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати.

Сторони, які належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції - змінити, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, що 08.12.2009 року ОСОБА_2 призначено пенсію державного службовця за нормами ст.37 Закону України "Про державну службу". При обчисленні розміру пенсії УПФ в Старокостянтинівському районі не було включено до заробітку отриману нею індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріально допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

15 грудня 2014 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1.

Однак, рішенням управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 19.12.2014 року №99/Б-4 ОСОБА_2 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на ст.33 Закону України "Про державну службу", із посиланням на те, що індексація, матеріальна допомога не входять до складової заробітної плати та не можуть бути враховані для розрахунку пенсії.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.

Колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору з таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції яка діяла на момент призначення пенсії заявниці, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з приписами ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 6 ст.33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів суду апеляційної інстанції дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 враховуються при обчисленні пенсій.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача згідно з наданою довідкою.

Оцінивши доводи апеляційної скарги відповідача, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновку суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.

Разом з тим, суд першої інстанції помилково визначив дату, з якої порушене право позивача підлягає захисту, а саме в межах шестимісячного строку звернення до суду, а не з моменту звернення з відповідною заявою до відповідача.

Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З аналізу вказаної норми слідує, що підставою для перерахунку пенсії у визначені цією нормою строки є виникнення права на збільшення розміру пенсії.

У позивача право на збільшення розміру пенсії виникло у зв'язку з отриманням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" №11344/05 від 15 грудня 2014 року, а відтак ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Оскільки позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії 15 грудня 2014 року, перерахунок його пенсії необхідно провести з 01 грудня 2014 року.

Відповідно до ст.201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргуУправління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області задовольнити частково.

Постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 31 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій та зобов'язаненя здійснити перерахунок пенсії змінити.

Абзац 3 резолютивної частини постанови Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 31 березня 2015 року викласти в наступній редакції:

"Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області з 01 грудня 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії в розмірі, визначеному ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, а саме станом на 08 грудня 2009 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, що зазначені у довідках №11343/05 та №11344/05 від 15 грудня 2014 року, виданих управлінням Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області".

В решті постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 31 березня 2015 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий /підпис/ Біла Л.М.

Судді /підпис/ Гонтарук В. М.

/підпис/ Матохнюк Д.Б.

З оригіналом згідно:

секретар