Постанова від 17.06.2015 по справі 686/5128/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 686/5128/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Салоїд Н.М.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

17 червня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому Хмельницької області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому Хмельницької області про визнання дій протирпавними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому Хмельницької області (далі УПФУ в м.Хмельницькому) про визнання дій протирпавними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 березня 2015 року позов задоволено.

Відповідач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні вимог позивача відмовити.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції змінити із наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за І групою інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16.08.2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.09.2013 року, зобов'язано УПФУ в м.Хмельницькому здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчудження за період з 25.10.1987 року по 22.11.1987 року.

На виконання вищевказаної постанови відповідачем, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2012 року.

23.02.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчудження за період з 01.11.1987 року по 22.11.1987 року. Проте відповідач відмовив йому в такому перерахунку посилаючись на рішення суду, яким його зобов'язано здійснювати виплату пенсії з врахуванням заробітної плати за інший період і крім того надана позивачем довідка про заробітну плату, не підтверджена ніякими відомостями.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що наданих позивачем доказів, достатньо для підтвердження достовірності даних про розмір його заробітньої плати за період з 01 листопада 1987 року по 22.11.1987 року.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, проте вважає що оскаржувану постанову слід змінити, виходячи із наступного.

Згідно з частиною 7 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі Закон №796-ХІІ), порядок обчислення пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 4 ст. 57 вказаного Закону порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст.54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 54 згаданого Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р.

Пунктом 2 вищевказаної Постанови також зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, а згідно п.2 та п.п.4 п.3 цього ж Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи, а у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Пункт 9 вказаного Порядку містить формулу, за якою визначаються пенсії по інвалідності, і ця формула враховує й заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986р.-1990р.

Відповідно до ст. 15 Закону №796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення-органами місцевого самоврядування.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, відповідно до п.7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається із копії посвідчення Серії НОМЕР_1 та вкладки № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1 відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за І групою інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС.

З довідки до акту огляду МСЕК № 280162 від 26.04.2001 року вбачається, що ОСОБА_1 являється інвалідом I групи в зв'язку із захворюванням пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до довідки № 37, виданої Хмельницьким автотранспортним підприємством, ОСОБА_1 , за його роботу в населених пунктах в зоні відчудження з 25.10.1987 року по 22.11.1987 року по місцю роботи на посаді шофера виплачена заробітна плата в сумі 643 рублі 44 копійки, з урахуванням коефіцієнта 1.0 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 2007-7. За період з 25 по 31 жовтня 1987 року виплачена заробітна плата в сумі 93 рублі 60 копійок та збережений середній заробіток в сумі 58 рублів 88 копійок, а за період роботи з 01 по 22 листопада 1987 року--в сумі 299 рублів 20 копійок та збережений середній заробіток в сумі--198 рублів 72 копійки.

Оскільки, в вищезазначеній довідці відображена заробітна плата за період роботи позивача з 01.11.1987 року по 22.11.1987 року і вона жодною уповноваженою особою не визнавалась недійсною то відповідачем безпідставно не взято її до уваги та відмовлено позивачу в перерахунку пенсії.

Також колегія суддів вважає за необхідне вказати на те, що відповідачем на виконання вимог частини 2 статті 71 КАС України не надано суду жодних доказів, про те що дані, які містяться в зазначеній довідці, містять неправдиві або недостовірні відомості.

Суд апеляційної інстанції критично ставиться до посилань УПФУ в м.Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду від 16.03.2012 року, якою його зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчудження за період з 25.10.1987 року по 22.11.1987 року, оскільки відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, пенсія призначається з періоду, за який враховується заробітна плата, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії. Чинним законодавством не обмежена кількість звернень особи за перерахунком пенсії з заробітної плати за інший період її роботи.

Зважаючи на зазначене, суд апеляційної інстанції вважає обгрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність відмови відповідача в перерахунку пенсії позивачу та наявності підстав зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок.

Проте колегія суддів не погоджується з позицією суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в межах шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст.99 КАС України, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м.Хмельницькому з заявою про перерахунок пенсії тільки 23.02.2015 року, а до вказаної дати, відповідач здійснював йому виплату пенсії відповідно до рішення суду і підстав для перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати позивача за період з 01.11.1987 року 22.11.1987 року до подання ним відповідної заяви у відповідача не було.

Також суд першої інстанції не розглянув позовну вимогу про звернення до негайного виконання рішення суду.

Суд апеляційної інстанції вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки Пенсійний Фонд України віднесено до позабюджетного державного фонду то в даному випадку, постанову слід звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Крім того, суд першої інстанції безпідставно постановив віднести судові витрати на рахунок держави, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про те, що вони були понесені позивачем, крім того останній є інвалідом І групи, а відповідно до п.8 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються інваліди I та II груп.

Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема змінити постанову суду.

За ч.1 ст.201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції по суті правильно вирішив справу, однак із помилковим застосуванням норм процесуального права, а тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому Хмельницької області задовольнити частково.

Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому Хмельницької області про визнання дій протирпавними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії змінити.

В абзаці третьому постанови дату "16 вересня 2014 року" змінити на "23 лютого 2015 року".

Абзац четвертий виключити та доповнити постанову абзацом четвертим наступного змісту:

"Постанову звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць".

В решті постанову залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Біла Л.М.

Гонтарук В. М.