Ухвала від 18.06.2015 по справі 803/399/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2015 р. Справа № 876/6671/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Яворського І. О., Сапіги В. П.;

за участю секретаря судового засідання - Мартинишина Р. С.;

представника позивача - ОСОБА_1;

представника відповідача - ОСОБА_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Турія-Агро» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2013 року Волинським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Турія-Агро» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби № НОМЕР_1 від 22 жовтня 2012 року.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що позивачем були дотримані вимоги абзацу 3 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України при формуванні податкового кредиту за липень 2012 року, оскільки податкові накладні за 01 липня 2011 року та 19 липня 2011 року, на його думку, включені в межах 365 денного строку передбаченого цією нормою. Крім того, ТзОВ «Турія-Агро» дотрималося порядку надання скарги (заяви) на продавця товарів, який не зареєстрував податкові накладні у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, оскільки така скарга подається разом з декларацією, в якій безпосередньо формується податковий кредит, тобто у липні 2012 року.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби від 22 жовтня 2012 року № НОМЕР_1 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 2 596 000,00 грн. (два мільйони п'ятсот дев'яносто шість тисяч гривень). В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Зазначену постанову мотивовано тим, що ТзОВ «Турія-Агро» правомірно сформувало у липні 2012 року податковий кредит з податку на додану вартість по господарським операціям з ТзОВ «Лотекс» у розмірі 2596000,00 грн. за податковими накладними №№ 2-9 від 19 липня 2011 року, однак пропустило строк на включення до складу податковому кредиту податкової накладної № 1 від 01 липня 2011 року на суму 131321,65 грн.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом апеляційної інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права.

Представник позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечив та просить таку залишити без задоволення.

Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби 24 вересня 2012 року проведено камеральну перевірку даних задекларованих у податковій звітності ТзОВ «Турія-Агро» з податку на додану вартість за серпень 2012 року, результати якої оформлені актом від 24 вересня 2012 року № 4534/15-2/37259205.

На підставі висновків вищезазначеної перевірки Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 22 жовтня 2012 року № НОМЕР_1, яким товариству зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за серпень 2012 року на 2 727 322,00 грн.

Також встановлено, що ТзОВ «Турія-Агро» зареєстровано як юридична особа 10 вересня 2010 року виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серія А01 № 139712.

Підприємство є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість серія НБ № 421417.

Між ТзОВ «Лотекс» (продавець) та ТзОВ «Турія-Агро» (покупець) укладені наступні договори купівлі-продажу: від 10 грудня 2010 року ціною 787 929,92 грн., з яких ПДВ становить 131 321,65 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 12 842 400,00 грн.,з яких ПДВ становить 2 140 400,00 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 19 080,00 грн.,з яких ПДВ становить 3 180,00 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 256 800,00 грн.,з яких ПДВ становить 42 800,00 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 7 080,00 грн.,з яких ПДВ становить 1 180,00 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 6 240,00 грн.,з яких ПДВ становить 1 040,00 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 1 186 800,00 грн.,з яких ПДВ становить 197 800 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 645 600,00 грн.,з яких ПДВ становить 107 600,00 грн.; від 19 липня 2011 року ціною 612 000,00 грн., з яких ПДВ становить 102 000,00 грн.

На підтвердження виконання вказаних договорів між ТзОВ «Лотекс» та ТзОВ «Турія-Агро» укладені акти приймання-передачі від 01 липня 2011 року та від 19 липня 2011 року.

ТзОВ «Лотекс» виписало ТзОВ «Турія-Агро» наступні податкові накладні: від 01 липня 2011 року №1 в якій ПДВ становить 131321,65 грн.; від 19 липня 2011 року №2 в якій ПДВ становить 2 140 400,00 грн.; від 19 липня 2011 року №3 в якій ПДВ становить 3180,00 грн.; від 19 липня 2011 року №4 в якій ПДВ становить 42800,00 грн.; від 19 липня 2011 року №5 в якій ПДВ становить 1180,00 грн.; від 19 липня 2011 року №6 в якій ПДВ становить 1040,00 грн.; від 19 липня 2011 року №7 в якій ПДВ становить 197 800,00 грн.; від 19 липня 2011 року №8 в якій ПДВ становить 107600,00 грн.; від 19 липня 2011 року №9 в якій ПДВ становить 102000,00 грн.

ТзОВ «Турія-Агро» 20 серпня 2012 року подало до Луцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2012 року, в якій сформувало податковий кредит за податковими накладними № 1 від 01 липня 2011 року та №№ 2-9 від 19 липня 2011 року у загальному розмірі 2727322,00 грн., що підтверджуються рядком 10 розділу ІІ податкової декларації.

Разом з декларацією з податку на додану вартість позивачем подано додаток № 8 до неї, а саме заяву про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) в якій відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України товариство заявило про порушення ТзОВ «Лотекс» порядку реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, а саме: податкової накладної №1 від 01 липня 2011 року на суму 131 321,65 грн.; податкової накладної №2 від 19 липня 2011 року на суму 2 140 400,00 грн.; податкової накладної №7 від 19 липня 2011 року на суму 197 800,00 грн.; податкової накладної №8 від 19 липня 2011 року на суму 107 600,00 грн.; податкової накладної №9 від 19 липня 2011 року на суму 102 000,00 грн.

При цьому позивач надав в якості первинних документів, що підтверджують факт отримання товарів договори купівлі продажу та акти приймання передачі до них, як того вимагає чинне законодавство.

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

ТзОВ «Турія-Агро» придбавало згідно договорів купівлі-продажу товар у ТзОВ «Лотекс» з оформленням актів приймання-передачі.

За правилами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, відповідно пункту 11 Підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» Прикінцевих положень Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року.

Відтак, податкові накладні № 1 від 01 липня 2011 року на суму 131 321,65 грн., № 2 від 19 липня 2011 року на суму 2 140 400,00 грн., № 7 від 19 липня 2011 року на суму 197 800,00 грн., № 8 від 19 липня 2011 року на суму 107 600,00 грн., № 9 від 19 липня 2011 року на суму 102 000,00 грн. підлягали обов'язковій реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, проте не були зареєстровані контрагентом позивача - ТзОВ «Лотекс».

Разом з тим, податкові накладні від 19 липня 2011 року № 3 на суму 3 180,00 грн., № 4 на суму 42 800,00 грн., № 5 на суму 1 180,00 грн., № 6 на суму 1 040,00 грн. не підлягали реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних згідно Прикінцевих положень Податкового кодексу України.

Як визначено пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Встановлено, що на виконання вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у зв'язку з порушенням ТзОВ «Лотекс» порядку реєстрації податкових накладних від 01 липня 2011 року № 1 та від 19 липня 2011 року №№ 7-9, ТзОВ «Турія-Агро» подало заяву із скаргою на свого контрагента разом з відповідними первинними документами - договорами купівлі-продажу та актами приймання-передачі товарів.

Згідно пункту 198.2 статті 198.2 Податкового кодексу України, відповідно до якого датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Першою з подій у зв'язку з якою у ТзОВ «Турія-Агро» виникло право на формування податкового кредиту по операціям з ТзОВ «Лотекс» було отримання позивачем товарів на підставі відповідних актів прийому-передачі від 01 липня 2011 року та від 19 липня 2011 року.

Оскільки абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України не передбачено одночасного подання розрахункових документів та первинних документів, що підтверджують факт отримання товарів, ТзОВ «Турія-Агро» до заяви зі скаргою на ТзОВ «Лотекс» не було зобов'язано подавати платіжні доручення, які підтверджують факт перерахування коштів, оскільки першою з подій було отримання товарів на підставі актів прийому-передачі від 01 липня 2011 року та 19 липня 2011 року.

Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводів Луцької ОДПІ викладених у акті перевірки від 24 вересня 2012 року № 4534/15-2/37259205 про порушення строків подання заяви зі скаргою на свого постачальника, оскільки за змістом абзацу 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України така заява подається саме у тому податковому періоді, в якому безпосередньо формується податковий кредит, тобто в даному випадку товариство правомірно подало такі заяви разом з податковою декларацією за липень 2012 року.

Щодо строків включення податкових накладних виписаних у липні 2011 року до складу податкового кредиту за липень 2012 року суд зазначає наступне.

В акті перевірки від 24 вересня 2012 року №4534/15-2/37259205 податковим органом зроблений висновок, що податковий кредит сформований позивачем за рахунок податкових накладних за липень 2011 року в порушення абзацу 3 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України з чим часткового погодився суд першої інстанції.

За правилами абзацу 3 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Встановлено, що податкова накладна № 1 виписана контрагентом позивача 01 липня 2011 року, в той час як решта податкових накладних (№№ 2-9) - 19 липня 2011 року.

Період з 1 липня 2011 року по 30 червня 2012 року мав 366 календарних днів, відтак позивач мав право включити податкові накладні, які були виписані у липні 2011 року до складу податкову кредиту у тому податковому періоді, на який припадає 365 день з дня виписки відповідної накладної, а саме: податкову накладну від 01 липня 2011 року № 1 в якій ПДВ становить 131321,65 грн. - до 30 червня 2012 року; податкові накладні №№ 2-9 від 19 липня 2011 року в яких загальна сума ПДВ становить 2596000,00 грн. - до 18 липня 2012 року.

Оскільки останній день 365 денного строку включення податкової накладної № 1 від 01 липня 2011 року до складу податкового кредиту припадає на 30 червня 2012 року, тобто за звітний податковий період червня 2012 року, декларацію з якого позивач мав подати до 20 липня 2012 року, позивач неправомірно сформував податковий кредит за зазначеною податковою накладною у липні 2012 року (декларація подається до 20 серпня 2012 року), оскільки пропустив відповідний строк, чим порушив абзац 3 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України. Решта податкових накладних №№2-9 від 19 липня 2011 року правомірно включені позивачем до складу податкового кредиту, оскільки останній день 365 денного строку передбаченого абзацом 3 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (18 липня 2012 року) припадає на звітний податковий період липня 2012 року.

Відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що приймаючи податкове повідомлення-рішення від 22 жовтня 2012 року № НОМЕР_1 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість ТзОВ «Турія-Агро» на 131321,65 грн., яке сформовано на підставі податкової накладної № 1 від 01 липня 2011 року, Луцька об'єднана державна податкова інспекція Волинської області Державної податкової служби діяла правомірно.

Разом з тим, відповідач належними та допустимими доказами не довів, що він діяв правомірно приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість ТзОВ «Турія-Агро» на 2596000,00 грн., яке сформоване на підставі податкових накладних №№ 2-9 від 19 липня 2011 року.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 березня 2013 року в справі № 803/399/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: І. О. Яворський

ОСОБА_3

Ухвалу складено в повному обсязі 23 червня 2015 року.