Справа № 2-а-8612/08/0470
Іменем України
19 травня 2009 року о 19 годині 15 хвилин м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чабаненко С.В.
при секретарі - Кошляк Ю.В.
за участю представників позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська з уточненими вимогами:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому
районі м. Дніпропетровська щодо зменшення заробітку ОСОБА_3 для перерахунку пенсії на 15 відсотків винагороди за вислугу років;
- скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в Жовтневому
районі м. Дніпропетровська НОМЕР_1 від 23.05.2008 року;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.
Дніпропетровська здійснити ОСОБА_3 з 01.02.2008 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання без обмеження термінами наступних перерахунків;
- стягнути з управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.
Дніпропетровська на користь ОСОБА_3 завдану їй моральну шкоду в сумі 5000 (п'ять тисяч) гривен.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що винагорода за вислугу років є обов'язковою складовою частиною формування фонду оплати праці та виплати заробітної плати посадовим особам органів державної податкової служби, з якої систематично справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і тому винагорода за вислугу років повинна враховуватись при призначенні пенсії працівникам органів державної податкової служби.
Відповідач надав до суду письмові заперечення проти позову, у яких він просив вимоги позивача залишити без задоволення на підставі того, що посадовим особам державних податкових інспекцій, працівникам контрольно-ревізійного управління обчислення пенсій відповідно до Закону проводиться із заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірах, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу», зокрема позивачу було враховано надбавку за вислугу років у розмірі 20 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, оскільки стаж державної служби ОСОБА_3 складає 10 років 11 місяців 7 днів, а відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Тобто винагорода за вислугу років, яка виплачується посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, згідно Постанови КМУ від 12.09.97р. № 1013 (зі змінами та доповненнями) не належать до надбавок, які враховуються при обчисленні пенсії державним службовцям.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на підставі Закону України «Про державну службу» 21 липня 1997 року ОСОБА_3 було призначено пенсію державного службовця. При призначенні пенсії у заробітку позивача була врахована винагорода за вислугу років в розмірі 35 відсотків, з якої справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Але при перерахунку її розміру з 01 вересня 2003 року управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська - зменшили надбавку за вислугу років з 35 до 20 відсотків, що потягло зменшення розміру пенсії. З вказаним питанням позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13 червня 2006 року, залишеною без змін ухвалою судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області від 30 листопада 2006 року вчинені дії районного пенсійного фонду визнані неправомірними та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01 вересня 2003 року із заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Незважаючи на вказане, починаючи з 01.02.2008 року, на момент виникнення чергового права на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34, відповідач зменшив надбавку за вислугу років з 35 до 20 відсотків.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 06.02.2008р. №34 позивач подала до відповідача довідку Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська від 12.05.2008 року № 9173/9/05 - 057 для перерахунку пенсії колишньому державному службовцю ОСОБА_3, яка працювала на посаді старшого державного податкового ревізора-інспектора сектору перевірки відшкодування податку на додану вартість відділу контрольно-перевірочної роботи ДПІ у Кіровському районі з якої їй призначено пенсію, встановлена з 01.02.2008 року та з даної посади звільнився в зв'язку з виходом на пенсію за віком.
Згідно довідки сума зарахувань (заробітної плати) для обчислення пенсії складає 3257,83 грн., у тому числі надбавка за вислугу років (35%) - 422,45 грн.
Проте перерахунок пенсії відповідачем здійснено із заробітку - 3076,78 грн. (Різниця - 181.05 грн., що становить 15% винагороди за вислугу років).
04.07.2008 року позивач звернувся до відповідача з заявою про завдання незаконними діями матеріальної та моральної шкоди, листами від 11.07.2008 року № Є - 232 «Щодо перерахунку пенсії» та від 29.07.2008 року № Є - 53 «Щодо розгляду звернення від 04.07.2008 року» у перерахунку пенсії з урахуванням 35 відсотків винагороди за вислугу років було відмовлено з посиланням на аргументи, які досліджувалися судом у попередній судовій справі, а саме: що зазначені вище перерахунки управлінням були зроблені відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», зокрема, враховано надбавку за вислугу років у розмірі 20 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, оскільки стаж державної служби позивачки складає 12 років 9 місяців 7 днів, а відповідно до ч. 5 ст. 33 закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років, - ЗО, понад 25 років - 40 відсотків. Постанова Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13.06.2006 року не стосувалась перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.02.2008 року, а отже не може йти мова про її невиконання при здійсненні зазначеного перерахунку пенсії та звертає позивача оскаржити своє рішення до суду.
Видане Рішення, у вигляді Розпорядження НОМЕР_2 від 23.05.2008 року, свідчить про перерахунок пенсії від заробітку зменшеного на 15 відсотків винагороди за вислугу років.
В статті 1 Закону України «Про оплату праці», який є спеціальним з питань заробітної плати, вказано, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
В статті 2 цього Закону зазначено, що структура заробітної плати складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частинами 2, 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» 16.12.1993 №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Також в частині 5 ст 33 цього Закону зазначено, що надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
На виконання Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України затверджено «Порядок обчислення стажу державної служби» №283 від 03.05.1994р., де в п.2 абз.2 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Також, враховуючи специфіку державної служби в органах державної податкової служби, на підставі частини сьомої статті 33 Закону України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12.09.1997р., затверджено «Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання », що є спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює надбавку до посадового окладу посадовим особам органів державної податкової служби.
Постановою КМУ №1013 встановлено, що до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років включається час роботи:
- в органах державної податкової служби;
- на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної
служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (ЗП України, 1994 р., N 8, ст. 213) з наступними змінами;
- на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів,
економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Вищезазначеним Порядком передбачено, що винагорода за вислугу років
виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у розмірі відсотків , залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
Виплата надбавки за вислугу років на державній службі, передбачена Законом України «Про державну службу», окремо працівникам органів державної податкової служби не виплачується. Надбавка за вислугу років, що встановлюється працівникам органів державної податкової служби у відповідності до Постанови № 1013, у розумінні ч. 1 ст.19, ст.24 та ч.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» входить до суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», на які нараховуються і сплачуються внески в Пенсійний фонд України.
Таким чином, винагорода за вислугу років є обов'язковою складовою частиною формування фонду оплати праці та виплати заробітної плати посадовим особам органів державної податкової служби, з якої систематично справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і тому винагорода за вислугу років повинна враховуватись при призначенні пенсії працівникам органів державної податкової служби.
Стосовно вимоги позивача зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_3 з 01.02.2008 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, а саме без обмеження термінами наступних перерахунків суд зазначає, що в цій частині позов не підлягає задоволенню, тому що це може в майбутньому порушити права та інтереси інших осіб.
Відповідно до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, суд вважає можливим зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_3 з 01.02.2008 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
Стосовно вимоги щодо стягнення моральної шкоди суд зазначає, що правовідносини, що виникли між позивачем та управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, стосуються питань перерахунку пенсії державного службовця, а тому вони регулюються Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. N 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846. Жоден з перелічених нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини між позивачем та управлінням, не передбачає відшкодування моральної шкоди.
Крім того, відповідно до ст. 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає:
1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Позивачем не доведено заподіяння йому моральної шкоди відповідачем, а саме наявність такої шкоди, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням відповідача та вини останнього у її заподіянні. Не доведено факту приниження честі та гідності, моральних страждань у зв'язку з ушкодженням здоров'я, порушення інших прав, нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 70-71, 72, 86, 94, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо зменшення заробітку ОСОБА_3 для перерахунку пенсії на 15 % винагороди за вислугу років.
Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська НОМЕР_1 від 23.05.2008.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_3 з 01.02.2008 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
В решті позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова суду викладена 25.05.2009.
Суддя С.В.Чабаненко