Постанова від 01.03.2011 по справі 2-а-3/11

Кілійський районний суд Одеської області

Справа № 2-а-3/11

Категорія 87

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.03.2011 Кілійський районний суд Одеської області в складі:

головуючого(ої)-судді: Балан Микола Вікторович

судді:

при секретарі:ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кілія справу за адміністративною позовною заявою

ОСОБА_2

до

Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області

про

визнання дій відповідача протиправними та стягнення з відповідача сум недоплаченої соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Кілійського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області про визнання дій відповідача щодо не повного нарахування державної допомоги по догляду за дитиною, що не досягла трирічного віку за 2007 року та стягнення з відповідача на її користь 4261 гривню 55 копійок недоплаченої державної допомоги.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, але надала письмову заяву, згідно з якою позов підтримує у повному обсязі та просить розглянути справу за її відсутності.

Як вбачається з адміністративного позову ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після народження дитини вона була узята на облік в управлінні праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області та їй почала нараховуватись та виплачуватись допомога по догляду за першою дитиною до досягнення нею 3-річного віку працюючім. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачу щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі що фактично здійснює догляд за дитино до досягнення нею трирічного віку. Але всупереч вимогам ст. 15 зазначеного Закону та п. 3 ст. 22 Конституції України щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році виплачувалася не в повному обсязі. Позивач вважає, що розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років передбачені статтею 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», а тому просить стягнути недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік. Про порушення свого права позивач дізналась лише 05.12.2008 року зі статті в газеті «Дунайская Заря», після чого і звернулась до суду з позовом.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надав письмову заяву, згідно з якою відповідач позов не визнає в повному обсязі та просить розглянути справу за відсутності їх представника. Також відповідачам на адресу суду були надані письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи. Як вбачається з письмових заперечень відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачу щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, разом з тим зазначив, що відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетом. Що стосується розміру зазначених виплат, він дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Враховуючи викладене, управлінням праці та соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації Одеської області щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась у розмірах, передбачених Законом України «Про державний бюджет на 2007рік».

Дослідивши надані письмові докази та розглянувши справу у межах заявлених позовних вимог, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії 1-ЖД № 045287 від 01.06.2006 року, виданого Новокапланівською сільською радою Арцизького району Одеської області та відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно з довідкою управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області № 541 від 23.06.2009 року ОСОБА_2 починаючи з січня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік».

Ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

За таких обставин відповідач повинен нарахувати та виплатити позивачу щомісячну грошова допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року.

У зв'язку з вищенаведеним вимоги позивача щодо виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01.01.2007 року по 08.07.2007 року задоволенню не підлягають, оскільки відповідач в даний період здійснював виплату соціальної допомоги у розмірах, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинними на час проведення виплат законами України.

Згідно ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року.

Про порушення свого права позивач дізналась 05.12.2008 року зі статті опублікованої в газеті «Дунайская Заря», а до суду з адміністративним позовом вперше звернулась 08.07.2009 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України в редакції яка діяла у період з 05.12.2008 року по 08.07.2009 року для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

На підставі наведеного, суд вважає що позивачем не був пропущений строк на звернення до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому, а саме зобов'язати нарахувати та виплатити ОСОБА_2 заборгованість зі сплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік».

Керуючись ст. ст. 6 -12, 160, 161, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 заборгованість зі сплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

В задоволенні решти позовних вимоги відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Кілійський районний суд Одеської області апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя ОСОБА_4

судді