Постанова від 01.07.2009 по справі 2-а-2423/09/0270

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2009 р. Справа № 2-а-2423/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді: Іващук Олени Іванівни,

Суддів: Дончика Віталія Володимировича

Воробйової Інни Анатоліївни

При секретарі судового засідання: Задерей Ірина Василівна

розглянувши матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Екстрема-Сервіс"

до: Міністрества фінансів України

про: визнання протиправним і скасування частково правового акта індивідуальної дії

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Товариствоз обмеженою відповідальністю “Екстрема-Сервіс”з позовом до Міністерства фінансів України про визнання протиправним і скасування частково правового акта індивідуальної дії -наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року №650 “Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор”в частині зупинення дії ліцензії №082904 від 26.04.2006 року, виданої 22.05.2006 року Міністерством фінансів України ТОВ “Екстрема-Сервіс”.

Позов мотивовано тим, що ТОВ “Екстрема-Сервіс”відповідно до Статуту товариства здійснює господарську діяльність з організації та проведення азартних ігор на підставі ліцензії №082904 від 26.04.2006 року, виданої 22.05.2006 року Міністерством фінансів України. Дата прийняття та номер рішення про видачу ліцензії : 26.04.2006 р. №409. Строк дії ліцензії з 26.04.2006 року по 25.04.2011 року.

13 травня 2009 р. з відомостей, розміщених на офіційному сайті МФУ товариство дізналося про зупинення, згідно Наказу МФУ від 08.05.2009 року №650, дії всіх ліцензій МФУ на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор до 07.06.2009 року, які були видані суб'єктам господарювання у період з 12.04.2006 року по 07.05.2009 року.

Надалі в позовній заяві викладена мотивація заявлених позовних вимог, численними невідповідностями наказу МФУ від 08.05.2009 року №650, вимогам чинного законодавства, що і стало підставою звернення позивача до суду.

В судовому засіданні представник позивача, Вдовиченко Марія Іванівна, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просила суд їх задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак надіслав на адресу суду заперечення на позовну заяву, зареєстровані судом 22.06.2009 року за №8952, в яких зазначено, що відповідач позов не визнає, з тих підстав, що Розпорядженням КМУ від 07.05.2009 року №494-р “Про заходи щодо підвищення рівня безпеки громадян”Міністерство фінансів зобов'язано зупинити строком на один місяць дію ліцензій, виданих суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність у сфері грального бізнесу з метою проведення їх перевірки МНС, Держгіпромнаглядом, іншими контролюючими та наглядовими органами з питань забезпечення їх безпечного використання. Відповідач в своїх запереченнях посилається на ст. 117 Конституції України, відповідно до якої Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання, а також Положення про Міністерство фінансів України, затверджене постановою КМУ від 27.12.2006 року №1837, відповідно до якого МФУ є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується КМУ.

30.06.2009 року представником позивача була подана заява про зміну позовних вимог, зареєстрована судом 30.06.2009 року за №9404, в якій позивач просить визнати протиправними дії Міністерства фінансів України щодо включення ТОВ “Екстрема-Сервіс”в Перелік суб'єктів господарювання, що є додатком до наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 №650, яким зупинено дію ліцензії №082904 від 26.04.2006 року, виданої 22.05.2006 року Міністерством фінансів України ТОВ “Екстрема-Сервіс”.

В судовому засіданні, яке відбулося 01.07.2009 року, представник позивача підтримала змінені позовні вимоги в повному обсязі та просила суд їх задоволити, посилаючись на обставини викладені в заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про день та час розгляду справи належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.

Представник позивача висловила думку про можливість розгляду справи у відсутність представника відповідача.

Суд ухвалив розглянути справу у відсутність уповноваженого представника відповідача, беручи до уваги думку представника позивача про можливість розгляду справи у відсутність відповідача, враховуючи положення ст. 122 КАС України, відповідно до якої адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше 2-х місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом та враховуючи положення ст. 128 КАС України, згідно яких у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі з наступних підстав.

Так, судом по справі встановлено, що Наказом Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року № 650 “Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор”(далі -Наказ МФУ), було зупинено дію всіх ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, виданих суб'єктам господарювання у період з 12 квітня 2006 року по 7 травня 2009 року.

Додатком до даного наказу Міністерства фінансів України є Перелік суб'єктів господарювання, яким зупинено дію ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, до якого п. 3 включено Товариство з обмеженою відповідальністю “Екстрема-Сервіс”, зареєстроване у виконавчому комітеті Вінницької міської ради 12.12.2003 року. Даний факт підтверджується, доданою до матеріалів справи копією свідоцтва про державну реєстрацію серія А00 №826871.

Відповідно до Статуту (а.с.8) та Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АА №021616 (а.с.10), ТОВ “Екстрема-Сервіс” здійснює господарську діяльність з організації та проведення азартних ігор.

Дану діяльність товариство здійснює на підставі ліцензії №082904 від 26.04.2006 року, виданої 22.05.2006 року Міністерством фінансів України (а.с. 11).

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”(далі Закон №1775) ліцензія -документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов.

Статтею 3 даного Закону визначено основні принципи державної політики у сфері ліцензування, якими є:

- забезпечення рівності прав, законних інтересів усіх суб'єктів господарювання;

- захист прав, законних інтересів, життя та здоров'я громадян, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

- встановлення єдиного порядку ліцензування видів господарської діяльності на території України;

- встановлення єдиного переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.

Ліцензія є єдиним документом дозвільного характеру, який дає право на зайняття певним видом господарської діяльності, що відповідно до законодавства підлягає обмеженню.

Статтями 14, 16, 18, 21 Закону №1775 визначено порядок видачі ліцензії та її дубліката, її переоформлення та анулювання.

Постановою КМУ від 27.12.2006 року №1837 “Про затвердження Положення про Міністерство фінансів України”передбачено повноваження Міністерства фінансів України у сфері ліцензування. Зокрема, пунктами 44, 45 зазначеного Положення передбачено його право на ліцензування окремих видів діяльності, у тому числі діяльності, пов'язаної з проведенням азартних ігор та проведення перевірки додержання ліцензійних умов суб'єктами господарювання, яким видано ліцензії на провадження господарської діяльності.

Частиною 1 статті 239 Господарського кодексу України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосувати до суб'єктів господарювання, зокрема, таку адміністративно-господарську санкцію як зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності.

Разом з тим, адміністративно-господарські санкції є мірою відповідальності суб'єкта господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності.

Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідачем по справі не було доведено вчинення порушення правил здійснення господарської діяльності саме Товариством з обмеженою відповідальністю “Екстрема-Сервіс”.

Згідно статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Задовольняючи позов, суд виходить із загальних засад завдання адміністративного судочинства, визначених ст. 2 КАС України, згідно якої завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З огляду на вищевикладене, суд вважає що Позивачем в повній мірі доведено правомірність заявлених позовних вимог, в той час як Відповідачем суду не надано доказів, що їх спростовують, а відтак суд дійшов висновку, що позов слід задоволити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Міністерства фінансів України щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю "Екстрема-Сервіс" в Перелік суб'єктів господарювання, що є додатком до наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року №650, яким зупинено дію ліцензії №082904 від 26.04.2006 року, виданої 22.05.2006 року Міністерством фінансів України ТОВ "Екстрема-Сервіс".

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 02.07.09

Суддя Іващук Олена Іванівна

Судді: Дончик Віталій Володимирович

Воробйова Інна Анатоліївна