09 липня 2009 р. Справа № 2-а-2739/09/0270 Чудак Олеся Миколаївна
а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
09 липня 2009 року Справа №2-а-2739/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання Пивовар Інні Михайлівні,
за участю представника позивача Грабара Сергія Анатолійовича,
за відсутності представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Могилів-Подільського міжрайонного прокурора Вінницької області в інтересах Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області до Закритого акціонерного товариства "Южагропром" про стягнення податкового боргу в загальній сумі 4053,42 грн
встановив:
У червні 2009 року Могилів-Подільський міжрайонний прокурор Вінницької області в інтересах Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області (Могилів-Модільська ОДПІ) звернувся в суд з позовом до Закритого акціонерного товариства "Южагропром" (ЗАТ "Южагропром") про стягнення податкового боргу в загальній сумі 4053,42 грн.
Зазначав, що ЗАТ "Южагропром" Могилів-Подільською ОДПІ взяте на податковий облік як платник податків з листопада 1998 року. Станом на 17 травня 2009 року за товариством рахується податковий борг по земельному податку в розмірі 4053,42 грн, з яких основний платіж - 3784,69 грн, штрафні санкції - 170 грн, пеня - 98,73 грн. Податковою інспекцією вжито ряд заходів, щодо погашення податкового боргу та винесено податкове повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій.
Посилаючись на те, що борг не сплачений, податкове повідомлення-рішення не оскаржено позивач просив суд позов задовольнити, стягнути активи ЗАТ "Южагропром" в рахунок погашення податкового боргу по земельному податку в розмірі 4053,42 грн до місцевого бюджету м. Могилів-Подільського.
В судовому засіданні представник Могилів-Модільської ОДПІ позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Прокурор в судове засідання не з"явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить розписка від 26 червня 2009 року на 09 липня 2009 року (а.с. 36). З"ясувавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі представника прокуратури.
Відповідач в судове засідання жодного разу не з'являвся, поважного представника не направляв, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення №310645 (а.с. 30) та №332029 (а.с. 37).
Керівник ЗАТ "Южагропром" Тхорик Ю.М. до початку кожного судового засідання надсилав телеграми в яких просив розгляд справи відкласти у зв"язку з його відрядженням, однак підтверджуючих документів про відрядження суду не надав.
Частиною сьомою статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Тому відповідно до частини першої статті 58 КАС України керівник ЗАТ "Южагропром" мав право надати доручення будь-якому працівнику даного підприємства для представлення інтересів відповідача в суді, але даним правом не скористався.
Таким чином, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду судової справи, справа переносилася, тому виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача не є перешкодою в розгляді справи, в зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника Могилів-Подільської ОДПІ, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи, виданого виконкомом Могилів-Подільської міської ради згідно розпорядження від 09 листопада 1998 року №372-р, ЗАТ "Южагропром" зареєстровано 09 листопада 1998 року про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ від 06 листопада 1998 року за №26.
Згідно із довідкою Вінницького обласного управління статистики від 13 листопада 1998 року №3565 відповідач є юридичною особою і включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, а згідно із довідкою Могилів-Подільської ОДПІ від 08 лютого 2005 року №1447 взятий на облік платника податків 17 листопада 1998 року за №262.
Згідно пункту 3 частини першої статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 14 цього Закону до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) включено земельний податок.
Згідно із статею 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним.
Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно з частиною першою статті 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Розрахунок земельного податку за 2008, 2009 роки відповідачем подано до Могилів-Подільської ОДПІ 29 січня 2009 року, про що свідчать відповідні вхідні номери та штампи на податкових деклараціях.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Могилів-Подільською ОДПІ проведено перевірку податкового розрахунку земельного податку за 2008 рік про що складено акт від 05 лютого 2009 року №22-15-410.
На підставі цього акту та відповідно до пунктів 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (Закон №2181) за порушення строків сплати узгодженої суми податкових зобов'язань, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 06 лютого 2009 року №0000501500/0, яким ЗАТ "Южагропром" нараховано штрафну санкцію в сумі 170 грн.
Дане рішення отримане відповідачем 15 березня 2009 року, про що свідчить розміщення податкового повідомлення-рішення на дошці податкових оголошень, відповідно до пунктів 6, 2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
За правилами встановленими пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (розрахунку).
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації (розрахунку), протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно визначенню даному у пункті 1.3 статті 1 зазначеного Закону, податковий борг - це податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.п. 16.4.1 ст. 16 Закону №2181).
Крім того, за порушення податкового законодавства на платника податків накладаються штрафні санкції у розмірах, визначених статтею 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", зокрема, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Враховуючи те, що податковий розрахунок земельного податку за 2008 рік та до травня 2009 року визначений відповідачем самостійно, в установлені законом строки не сплачений, податкове повідомлення-рішення про застосування штрафної санкції за несвоєчасне подання розрахунку ні в адміністративному ні в судовому порядку не оскаржено, то нараховані Могилів-Подільською ОДПІ зобов'язання є узгодженими згідно вищенаведених норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Таким чином, станом на 17 травня 2009 року податковий борг ЗАТ “Южагропром”становить 4053,42 грн, з яких 3784,69 грн - основний борг, 170,00 грн - штрафна санкція та 98,73 грн - пеня, що підтверджується податковими деклараціями по земельному податку за 2008, 2009 роки, податковим повідомленням-рішенням від 06 лютого 2009 року №0000501500/0 та карткою особового рахунку платника. Тобто, сума заборгованості в розмірі 4053,42 грн. знайшла своє підтвердження в матеріалах справи, а тому правомірно заявлена до стягнення.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що виключно за рішенням суду в рахунок погашення податкових зобов'язань можуть бути примусово стягнені активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності), що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Такі випадки, стосовно позивача, встановлені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", а саме пунктом 11 статті 10 якого передбачено, що державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Майно підприємства, згідно статті 66 Господарського кодексу України, становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самому балансі підприємства.
Таким чином, стягнення суми податкової заборгованості, в разі недостатності коштів у відповідача , можливе за рахунок його майна.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Згідно із статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Враховуючи те, що вимоги прокурора та позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд доходить висновку про доцільність задоволення позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статями 8-12, 17, 69-71, 158-163, 167, 186, 255 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути із Закритого акціонерного товариства "Южагропром" (24000, Вінницька обл., м. Могилів-Подільський, вул. Горького, 55, р/р № 26001035541800 в Акц.-комп. Іннов. Банк “Укрсиббанк”м.Харків, МФО 351005, код ЄДРПОУ 30088063, р/р №26003020091101, №26006020091001 в ВФАТ “Укрінбанк”, МФО 302333; р/р №26006594618002, №26061594618003, №26062594618002, №26064594618301 в ВФ Приватбанку, МФО 302689 ) податковий борг по сплаті земельного податку, за рахунок активів платника податків на загальну суму 4053,42 грн до місцевого бюджету м. Могилів-Подільський (р/р №33214811700009 в банку ГУДКУ у Вінницькій області, код банку 34701151, МФО 802015).
Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 13.07.2009.
Суддя /підпис/ Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: