ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
23 червня 2015 року 11:16 №826/7009/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Давиденко Л.В., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна"
до державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Головного управління юстиції у місті Києві в особі відділу державної реєстрації юридичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві
провизнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування запису від 27.03.2015, рішення від 31.03.2015 №66, зобов'язання вчинити дії,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 червня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Головного управління юстиції у місті Києві в особі відділу державної реєстрації юридичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві про:
визнання протиправними дій відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві щодо внесення 27.03.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємці відносно товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" запису №10711430026023239 «щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу»;
скасування запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу від 27.03.2015 №10711430026023239;
визнання протиправним та скасування рішення державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 31.03.2015 №66 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна";
зобов'язання державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві поновити реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" як платника податку на додану вартість з 31.03.2015;
зобов'язання державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві внести до Реєстру запису про зазначення 14.12.2005 датою реєстрації товариства платником податку на додану вартість.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачами безпідставно зроблено висновки про відсутність позивача за адресою своєї державної реєстрації, товариство з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" у встановленому законом порядку підтвердило свій статус юридичної особи, підприємство фактично знаходиться та працює за адресою реєстрації.
Відповідачі проти позову заперечили з огляду на наявність законодавчих підстав для прийняття рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість позивача та внесення відповідного запису щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
Державною податковою інспекцією у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Розділу V Податкового кодексу України та у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, прийнято рішення від 31.03.2015 №66 (від 01.04.2015 №4866/10/2613-11-01-29) про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна".
Позивач не погоджуючись з прийняттям оскаржуваного рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно із пунктом 184.2 статті 184 Податкового кодексу України анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату:
подання заяви платником податку або прийняття рішення органом державної податкової служби про анулювання реєстрації, якщо у свідоцтві про реєстрацію платника податку не було визначено граничний строк дії;
зазначену в судовому рішенні;
закінчення строку дії свідоцтва про реєстрацію платника податку;
що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно із приписами пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до абзацу першого частини одинадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно з абзацом другим частини дванадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Частина чотирнадцята статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлює, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" зареєстровано як платник податку на додану вартість з 14.12.2005.
На виконання вимог статей 11, 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", товариством 17.02.2015 підтверджено відомості про юридичну особу, про що державним реєстратором Дмітрієвою Т.Б. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців внесено відповідний запис.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" зареєстроване за адресою: 04071, місто Київ, Подільський район, вулиця Воздвиженська, будинок 56.
Процедура встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку до направлення державному реєстратору органом ДПС повідомлення встановленого зразка передбачена розділом XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300.
Відповідно до пункту 12.4 розділу XII Порядку щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
В силу приписів 12.5 розділу XII Порядку якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону. Повідомлення за формою №18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу.
Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №19-ОПП (додаток 25).
Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом ДПА України від 17 травня 2010 року №336, зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Відтак, на підставі аналізу зазначених норм права суд дійшов висновку, що контролюючий орган надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Вищезазначена позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року №21-4а14.
З матеріалів справи вбачається, що відповідні заходи були здійснені контролюючим органом, про що свідчать, зокрема, повідомлення державної податкової інспекції Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 12.02.2015 №233/26-58-11-01-20, яке надсилалось державному реєстратору.
Також, з матеріалів справи вбачається, що державним реєстратором вчинено дії, визначені абзацом другим частини 14 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зокрема, після надходження від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням надіслано позивачеві повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки від 17.02.2015.
Відповідне повідомлення повернулось державному реєстратору із відміткою пошти «за закінченням встановленого терміну зберігання», тобто не було вручено товариству з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна", у зв'язку із чим державним реєстратором Мирополець Т.Д. 27.03.2015 внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємці відносно товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" запис №10711430026023239 «щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу».
Аналізуючи дії із внесення відповідного запису та винесення оскаржуваного рішення на предмет відповідності їх вимогам закону, суд наголошує на тому, що під час розгляду справи судом було встановлено дотримання відповідачами процедури встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку, внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження зазначених відомостей, анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, які визначені приписами статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та статтею 184 Податкового кодексу України.
А відтак, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідачів не підлягають задоволенню.
Разом з тим, враховуючи принцип справедливості судового рішення, та перевіряючи оскаржуваний запис та рішення на предмет їх обґрунтованості, тобто прийняття їх з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонності та добросовісності, суд наголошує на наступному.
З матеріалів справи вбачається, що заходи по встановленню місцезнаходження (місця проживання) платника податку, були здійснені державною податковою інспекцією у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на початку лютого 2015 року (відповідне повідомлення складено 12.02.2015).
Позивачем - товариством з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" підтверджено державному реєстратору відомості про юридичну особу 17.02.2015, що підтверджується відповідним записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємці відносно товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна".
Повідомлення державного реєстратора щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки також складено 17.02.2015.
Висновки державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо відсутності позивача за адресою своєї державної реєстрації спростовано позивачем наступними доказами:
- договором купівля-продажу від 19.10.2006 щодо купівлі позивачем нежитлових приміщень за адресою 04071, місто Київ, Подільський район, вулиця Воздвиженська, будинок 56;
- реєстраційним посвідченням Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна від 25.12.2006 №024335 за реєстровим номером №8151 щодо права власності на нежилі приміщення за адресою 04071, місто Київ, Подільський район, вулиця Воздвиженська, будинок 56;
- договором купівля-продажу від 02.09.2008 щодо купівлі позивачем нежитлових приміщень (першого та другого поверхів) за адресою 04071, місто Київ, Подільський район, вулиця Воздвиженська, будинок 56;
- договором із українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта» від 17.04.2014 про надання послуг зв'язку із доставки пошти;
- листом українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» від 28.05.2015 №335-Ю-810 щодо причин невручення рекомендованої кореспонденції;
Враховуючи зазначене, а також те, що позивачем 17.02.2015 підтверджено державному реєстратору відомості про юридичну особу, відповідачами не наведено суду беззаперечних доказів щодо відсутності товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" за адресою своєї державної реєстрації в лютому 2015 року.
Враховуючи зазначені обставини, суд не може вважати обґрунтованими рішення державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 31.03.2015 №66 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" та запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу від 27.03.2015 №10711430026023239, а тому вони підлягають скасуванню.
Згідно з пунктом 5.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.11.2014 №1130, передбачено, що підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру.
У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей:
1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється;
2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ;
3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту "в" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника ПДВ або за рішенням контролюючого органу;
4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.
Отже чинним законодавством України чітко визначено процедуру дій контролюючого органу на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, та яким захищено права платника податків від неправомірних дій та рішень державної податкової інспекції з анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
А тому позовні вимоги про поновлення свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна" з 31.03.2015 та зобов'язання внесення запису до Реєстру не підлягають задоволенню, оскільки в цій частині права платника податків захищені скасуванням рішення державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 31.03.2015 №66.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 11, 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Позов задовольнити частково.
Скасувати запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу від 27.03.2015 №10711430026023239.
Скасувати рішення державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 31.03.2015 №66 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.ЕФ. Кепітал Партнерс Україна".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текс постанови складено 23.06.2015