ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
24 червня 2015 року м. Київ № 826/12076/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кобилянський К.М., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовом 1. ОСОБА_1 2. ОСОБА_2 3. ОСОБА_3 4. ОСОБА_4 5. ОСОБА_5 6. ОСОБА_6 7. ОСОБА_7 8. ОСОБА_8 9. ОСОБА_9 10. ОСОБА_10 11. ОСОБА_11 12. ОСОБА_12 13. ОСОБА_13
до1. Міністерства екології та природних ресурсів 2. Державного агентства водних ресурсів
про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправними вимог,
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Міністерства екології та природних ресурсів, Державного агентства водних ресурсів, в якій просить суд:
- встановити відсутність повноважень у Державного агентства водних ресурсів змінювати та визначати категорію земель;
- визнати протиправним вимоги Державного агентства водних ресурсів до громадян та розробника документації із землеустрою, погоджувати проекти землеустрою розроблені на підставі розпорядження Очаківської державної адміністрації № 314 від 01.09.2008, № 447 від 07.11.2008, № 575 від 26.12.2002 щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам.
Ознайомившись з позовною заявою позивача, суд встановив, що вона не відповідає вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду відбувається шляхом подання позовної заяви, яка має бути оформлена згідно статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до пункту 4 частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами 4 і 5 статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивач визначив відповідачами Міністерство екології та природних ресурсів і Державне агентство водних ресурсів, водночас, позовні вимоги заявлені лише до Державного агентства водних ресурсів.
Таким чином, позивачу необхідно визначити належного відповідача (-ів) у справі або заявити позовні вимоги до вказаних відповідачів.
Крім того, відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
До суду позивачі звернувся з позовними вимогами немайнового характеру.
На підтвердження сплати судового збору до позовної заяви надано квитанцію від 18.06.2015 про сплату 73,08 грн. за позовні вимоги немайнового характеру.
Частиною шостою статті 3 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
В порушення вказаних вимог, до позовної заяви додано квитанцію, платником згідно якої є ОСОБА_7.
Між тим, ставки сплати судового збору встановлено статтею 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, за подання до адміністративного суду позову майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 2 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» з 1 січня 2014 року установлено мінімальну заробітну плату в розмірі 1218 гривень.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» від 23.01.2015 №2 доведено до відома суддів апеляційних, окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів довідку про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами Закону України «Про судовий збір», якою визначено, що з урахуванням вимог статті 6 Закону України «Про судовий збір» з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
Таким чином, позивачі при звернення до суду позивач мали сплати судовий збір у розмірі 73,08 грн. за кожну позовну вимогу немайнового характеру
Отже, позивачам необхідно надати оригінали квитанцій про сплату судового збору за дві немайнові вимоги пропорційно долі поданих кожним з них вимог.
Частиною четвертою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Дослідивши позовну заяву, суд встановив, що вона не підписана двома позивачами, а саме: ОСОБА_8 та ОСОБА_11.
Враховуючи вищевикладене, позивачу необхідно надати до суду позовну заяву, підписану всіма позивачами або їх уповноваженим представником.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Перелічені недоліки повинні бути усунені позивачем у 3-денний строк з дня набрання законної сили ухвалою про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду з посиланням на реквізити даної ухвали:
- оригіналів документів про сплату судового збору кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог за кожну немайнову вимогу;
- позовної заяви з визначенням належного відповідача (-ів) та/або уточнення позовних вимог, підписаної всіма позивача або їх уповноваженим представником.
Зазначені документи необхідно подати з врахуванням вимог частини третьої, п'ятої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 без руху.
2. Встановити позивачам 3-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня набрання законної сили ухвалою про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивачів про те, що у випадку недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, позовна заява буде повернута позивачам.
4. Копію даної ухвали надіслати особам, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, передбаченим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції, за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.М. Кобилянський