Постанова від 15.06.2015 по справі 820/2578/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

15.06.2015 р. № 820/2578/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1", в якому просить суд визнати неправомірними дії Комунального закладу охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1», що виявились у незаконній відмові в наданні інформації на запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації від 04.02.2015 року № 86/15; зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1» надати ОСОБА_1 інформацію, що запитувалася ним в інформаційному запиті № 86/15 від 04.02.2015р., а саме: копії договорів, укладених Комунальним закладом охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1» на постачання продуктів харчування в 2015 році, з додатками у разі наявності таких додатків; інформацію стосовно переліку продуктів харчування, які закуповує Комунальний заклад охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1» на 2015 рік, та інформацію про ціни, за якими продукти харчування закуповуються; копію пропозиції суб'єкта господарювання про укладення договору на поставку продуктів харчування до Комунального закладу охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1», з яким було укладено договір поставки у разі наявності такої пропозиції.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна клінічна лікарня № 1" з інформаційним запитом про надання публічної інформації від 04.02.2015 року №86/15. Відповідач надав відповідь на інформаційний запит листом від 13.02.2015 року №01/152, в якому відмовив в надані публічної інформації, через що позивач вважає такі дії протиправними та такими, що суперечать положенням Закону України “Про доступ до публічної інформації.

Відповідач проти позову заперечує, від головного лікаря КЗОЗ "Обласна клінічна лікарня № 1" ОСОБА_3 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення, в яких представник відповідача зазначив про те, що запитувана позивачем інформація не може бути віднесена до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі щодо копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвище, імена фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали такі кошти або майно

Позивач - ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача - ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях обставини.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 5 ст.6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, з урахуванням положень ст.1 Закону України “Про інформацію”, публічна інформація визначається як відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

Право на інформацію закріплено Конституцією України та врегульовано Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Закон України "Про інформацію" встановлює, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Під інформацією Закон розуміє будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків. На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

КЗОЗ "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" є бюджетною установою та фінансується з Державного бюджету України, що не заперечується сторонами у справі.

Таким чином, Закон України "Про доступ до публічної інформації" покликаний гарантувати кожній особі її право у відкритості, доступності інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, шляхом вільного її отримання (зокрема, через запит на інформацію) для забезпечення своїх потреб і законних інтересів.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язані мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації.

Згідно ч.5 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Позивач звернувся до КЗОЗ "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" з інформаційним запитом від 04.02.2015 року №86/15, положень Закону України “Про доступ до публічної інформації” про надання публічної інформації, а саме: копії договорів, укладених Комунальним закладом охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1» на постачання продуктів харчування в 2015 році, з додатками у разі наявності таких додатків; інформацію стосовно переліку продуктів харчування, які закуповує Комунальний заклад охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1» на 2015 рік, та інформацію про ціни, за якими продукти харчування закуповуються; копію пропозиції суб'єкта господарювання про укладення договору на поставку продуктів харчування до Комунального закладу охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1», з яким було укладено договір поставки у разі наявності такої пропозиції (а.с.9).

Судом встановлено, що зазначений інформаційний запит отримано відповідачем 05.02.2015 року (а.с.9).

Також судом встановлено, що відповідачем на звернення ОСОБА_1 надано відповідь листом від 13.02.2015 року №01/152 за підписом головного лікаря КЗОЗ «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1» ОСОБА_3 (а.с.10- зворотна сторона а.с.10), згідно якої позивачу було повідомлено, що відповідач дійсно є розпорядником публічної інформації лише стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів. При цьому, зазначено, що запитувана позивачем інформація в запиті, не відповідає ознакам публічної інформації та не є запитом на інформацію в розумінні Закону України «Про доступ до публічної служби».

Частинами 1,2 та 4 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Згідно ч.1 ст. 23 Закону № 2939-VІ, рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: надання недостовірної або неповної інформації.

Таким чином, відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, здійснює владні управлінські функції (обов'язки) по отриманню бюджетних асигнувань, взяттю бюджетних зобов'язань та здійсненню витрат бюджету.

Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення, замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (ст. 2 БК України).

Укладання відповідачем договорів про закупівлю продуктів харчування є фактом взяття бюджетних зобов'язань у вигляді укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Ці дії відповідач реалізує лише завдяки своєму статусу розпорядника бюджетних коштів і відповідним владним повноваженням для цього, адже без них ніяка юридична особа не має прав розпоряджатися коштами бюджету.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію, і яким надаються гриф обмеження доступу «Для службового користування», який затверджений Головою Харківської РДА від 16.05.2011 року №254, запитувана інформація позивачем не віднесена, оскільки згідно п.7.1 Переліку, гриф обмеження доступу «Для службового користування» віднесено лише до відомостей за окремими показниками про норми, обсяги заготівлі донорської крові, її препаратів станціями переливання крові.

Відповідно ч.2 ст. 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації”обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що запитувана позивачем інформація не є інформацією з обмеженим доступом.

Таким чином, в порушення вимог ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідь Комунального закладу охорони здоров'я «Обласна дитяча клінічна лікарня № 1» від 13.02.2015 року №01/152 на інформаційний запит ОСОБА_1 надана не в повному обсязі щодо запитуваної інформації та не містить мотивовану підставу відмови щодо її надання.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

На підставі ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 належить стягнути сплачену ним при зверненні до суду суму судового збору у розмірі 73,08 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Комунального закладу охорони здоров'я "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" у вигляді відмови в наданні інформації на запит ОСОБА_1 щодо отримання публічної інформації від 04.02.2015 року № 86/15.

Зобов'язати Комунальний заклад охорони "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" надати відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 від 04.02.2015 року № 86/15 в повному обсязі.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999628, ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, рахунок №31217206784011) на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, поштовий індекс 61002, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 22.06.2015 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.