Постанова від 11.06.2015 по справі 820/3225/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

11 червня 2015 р. № 820/3225/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді -Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом прокурора Барвінківського району Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області до Реєстраційної служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області, треті особи - ОСОБА_1, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Роль-Поль» про скасування записів,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Барвінківського району Харківської області (далі по тексту - позивач, прокурор), діючи в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області (далі по тексту - відповідач, Реєстраційна служба), третя особа - ОСОБА_1 (далі по тексту - третя особа -1, ОСОБА_1 В.), третя особа - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Роль-Поль» (третя особа - 2, СТОВ «Роль-Поль»), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд скасувати записи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно про державну реєстрацію за ОСОБА_1 права приватної власності на об'єкти нерухомого майна літнього табору літ.«В» , площею 970,2 м2, кошари 7В літ. «А», площею 717, 4 м2, кошари 7 літ.«Б», площею 1782,0 м , кошари на 835 голів літ.«А», площею 918,2 м , кошари 6 літ. «А», площею 1992,8 м2, кошари 8-В літ. «Б», площею 2004,4 м2, кошари 8 літ. «В», площею 1942,7 м2, кошари літ.«Г», площею 2008,7 м2, кошари 8-А літ. «Д», площею 1316,9 м2, кошари 5В літ. «В», площею 1618,2 м2, кошари 5А літ. «А», площею 1253,9 м2, кошари 5Б літ. «Б», площею 1791,4 м2, розташовані на території Іванівської Другої сільської ради, які внесено на підставі відповідного рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно під індексними номерами №14186937, №14154911, №14161557, №14167125, №14166038 від 24.01.2012 р.

Свої позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 22.12.2011 р. по справі №2002/2-533/11, скасованого рішенням Харківського апеляційного суду від 29.05.2013 р., було зареєстровано право власності на нерухоме майно за ОСОБА_1 Після скасування рішення суду першої інстанції право власності є таким, що припинено, а тому запис про його реєстрацію у Реєстрі прав власності на нерухоме майно має бути скасованим.

На лист прокурора від 23.01.2015 р. № 22-02/81 вих-15 про скасування реєстрації права власності за ОСОБА_1 відповідачем було відмовлено згідно листа від 31.01.2015 року № 02.01.31/76 у зв'язку з тим, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав заявник, подає відповідну заяву, сплачує державне мито.

Відповідач та третя особа - 1 до суду не надали письмових заперечень на позов.

Третя особа - 2 у своїх письмових запереченнях вказав про відсутність порушення відповідачем інтересів держави, а майно, що зареєстровано за ОСОБА_2 фізично не існує.

Позивач, відповідач та треті особи, в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином. Позивач, відповідач та третя особи-2 надали до суду клопотання про розгляд справи без участі представників. Третя особа - 1 про причину неявки, всупереч ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомила, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі представника до суду не надходило.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 22.12.2011 р. по справі № 2002/2-533/11 задоволений позов ОСОБА_1 до СТОВ «Роль-Поль». Визнано дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна: літнього табору літ.«В» , площею 970,2 м2, кошари 7В літ. «А», площею 717, 4 м2, кошари 7 літ.«Б», площею 1782,0 м , кошари на 835 голів літ.«А», площею 918,2 м , кошари 6 літ. «А», площею 1992,8 м2, кошари 8-В літ. «Б», площею 2004,4 м2, кошари 8 літ. «В», площею 1942,7 м2, кошари літ.«Г», площею 2008,7 м2, кошари 8-А літ. «Д», площею 1316,9 м2, кошари 5В літ. «В», площею 1618,2 м2, кошари 5А літ. «А», площею 1253,9 м2, кошари 5Б літ. «Б», площею 1791,4 м2, розташованих на земельній ділянці, що належить Другій Іванівській сільській раді Барвінківського району Харківської області, укладений 01 жовтня 2011 року між ОСОБА_1, як покупцем, і сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Роль-Поль», як продавцем, та визнано право власності на вказані нежитлові приміщення за ОСОБА_1.

Згідно інформації з Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо об'єктів нерухомого майна № 33346587, 33364430, 33374918, 33389131, 33363398 від 09.02.2015 р. на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 22.12.2011 р. по справі № 2002/2-533/11 була здійснена державна реєстрація права власності на вищевказане нерухоме майно за ОСОБА_1.

Не погодившись із рішенням Барвінківського районного суду Харківської області від 22.12.2011 р., заступником прокурора Харківської області подано до апеляційного суду Харківської області апеляційну скаргу на вказане рішення.

Рішенням апеляційного суду Харківської області від 29.05.2013 р. скасовано рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 22.12.2011 р. по справі № 2002/2-533/11 та прийнято нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1.

На лист прокурора від 23.01.2015 р. № 22-02/81 вих-15 про скасування реєстрації права власності за ОСОБА_1 відповідачем було відмовлено згідно листа від 31.01.2015 року № 02.01.31/76 у зв'язку з тим, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав заявник, подає відповідну заяву, сплачує державне мито.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Розв'язуючи спір по суті суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Стаття 121 Конституції України уповноважує прокуратуру здійснювати функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно з частиною першою статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор повинен надати адміністративному суду докази, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 у справі №1-1/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді).

У позовній заяві прокурора вказує, що рішенням Апеляційного суду Харківської області встановлено факт незаконності визнання права власності за третьою особою на нерухоме майно, шляхом скасування рішення суду першої інстанції. Разом з цим дані відомості не відображені в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У зв'язку з тим, що відповідно до змісту частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, то відповідні відомості повинні бути правдивими, тобто відповідати дійсності.

З огляду на приведене суд знаходить доведеним твердження прокурора про факт порушення інтересу держави в особі територіальної громади Барвінківського району в силу обставин, що доводять невідповідність записів Державного реєстру відносно конкретно визначеного нерухомого майна фактичним обставинам, які встановлені судовим рішенням. До того ж оскільки третя особа не зацікавлена у скасуванні рішення державного реєстратора, то інших шляхів відновлення у записах державного реєстру даних, які відповідають об'єктивній дійсності, крім як звернення прокурора, на даний час чинне законодавство не передбачає.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначено Законом України від 01.07.2004 №1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон №1952-IV).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону №1952-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною першою статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Відповідно до положень частини другої статті 9 Закону №1952-IV державний реєстратор: приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації, тощо.

Частиною четвертою статті 9 Закону №1952-IV встановлено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Порядок реєстрації речових прав на нерухоме майно змінений на підставі Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та інших законодавчих актів” від 11.02.2010р. № 1878, згідно ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку визначеному цим Законом, здійснюється з 01.01.2013 року.

Відповідно до п.1 наказу Мінюсту України № 7/5 від 07.02.2002р. "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно" (в редакції прийняття) було встановлено, що до прийняття Верховною Радою України та набрання чинності законом України про державну реєстрацію прав на об'єкти нерухомого майна бюро технічної інвентаризації здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

В п.5 Прикінцевих положень прийнятого 01.07.2004 року Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (в редакції прийняття) зазначено, що до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Частинами 2,3 ст. 6 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (у редакції Закону України від 11.02.2010р. № 1878) закріплено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).

Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав.

Таким чином, з 01 січня 2013 року державна реєстрація прав на нерухоме майно здійснюється в порядку, визначеному Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, тобто органами державної реєстрації прав, утвореними Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.

Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (у редакції від 11.02.2010р. № 1878) встановлено що державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно, та інше.

Згідно з п. 4 цього Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141 внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування записів Державного реєстру прав є однією із складових ведення Державного реєстру прав.

Відповідно до п. 41 вказаного Порядку державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

З абзацу 2 пункту 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 вбачається що, у разі скасування на підставі рішення суду державної реєстрації прав, проведеної до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент такої реєстрації, записів про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 р., за відсутності державної реєстрації таких прав у Державному реєстрі прав державний реєстратор переносить до Державного реєстру прав записи про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, та вносить запис про скасування державної реєстрації прав.

Внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Отже, на момент розгляду справи з урахуванням зазначених змін до законодавства Барвінківське комунальне підприємство технічної інвентаризації уже не здійснює функції у сфері реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а діє як суб'єкт господарювання, здійснюючи роботи по проведенню технічної інвентаризації об'єктів нерухомості та виготовленню технічних паспортів, натомість реєстраційна служба Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції здійснює державну реєстрацію прав. При цьому, з 01.01.2013 року саме на відповідача покладені обов'язки, щодо здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 №703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

Документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, серед іншого, є рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Як вже встановлено судом, реєстрація прав за ОСОБА_1 була здійснена відповідачем на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 22.12.2011 р. по справі №2002/2-533/11, скасованого рішенням Харківського апеляційного суду від 29.05.2013 р.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Згідно з пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

З огляду на вищевикладене, враховуючи той факт, що судове рішення, на підставі якого Барвінківським комунальним підприємством технічної інвентаризації прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та внесено відповідні записи до Реєстру прав власності на нерухоме майно за ОСОБА_1, було скасовано рішенням Апеляційного суду Харківської області, суд приходить до висновку про необхідність скасування записів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Барвінківського району Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області до Реєстраційної служби Барвінківського районного управління юстиції Харківської області, треті особи - ОСОБА_1, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Роль-Поль» про скасування записів - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати записи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно за реєстраційними номерами об'єктів нерухомого майна №14186937, №14154911, №14161557, №14167125, №14166038 від 24.01.2012 р. про державну реєстрацію за ОСОБА_1 права приватної власності на об'єкти нерухомого майна літнього табору літ.«В» , площею 970,2 м2, кошари 7В літ. «А», площею 717, 4 м2, кошари 7 літ.«Б», площею 1782,0 м , кошари на 835 голів літ.«А», площею 918,2 м , кошари 6 літ. «А», площею 1992,8 м2, кошари 8-В літ. «Б», площею 2004,4 м2, кошари 8 літ. «В», площею 1942,7 м2, кошари літ.«Г», площею 2008,7 м2, кошари 8-А літ. «Д», площею 1316,9 м2, кошари 5В літ. «В», площею 1618,2 м2, кошари 5А літ. «А», площею 1253,9 м2, кошари 5Б літ. «Б», площею 1791,4 м2, які розташовані на території Іванівської Другої сільської ради, що внесені на підставі рішення Барвінківського районного суду Харківської області від 22.12.2011 р. по справі №2002/2-533/11.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бадюков Ю.В.