а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
03 серпня 2009 р. Справа № 2-а-3266/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Мультян Марини Бондівни,
при секретарі судового засідання: Скалій Лесі Володимирівні
за участю представників сторін:
позивача : Безрученко Д.П.- представник за довіреністю;
відповідача : Тлока С.В.- представник за довіренністю; Сторожук О.В.- представник за довіренністю; Купрій І.А.-представник за довіренністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ТОВ "Іллінецький цукровий завод"
до: Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС України у Вінницькій області
про: скасування постанови
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Іллінецький цукровий завод" до управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України в Вінницькій області про скасування постанови.
Позов мотивовано тим, що постановою Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України в Вінницькій області Державного пожежного нагляду МНС України від 04.07.2009 року №19 про застосування запобіжних заходів стосовно товариства з обмеженою відповідальністю “Іллінецький цукровий завод”, постановлено зупинити з 05.08.2009 року експлуатацію цукрового заводу, шляхом відключення будівель від джерел електропостачання та опечатування вхідних дверей. Вказану постанову позивач просить скасувати, адже вважає, що при її прийнятті відповідачем порушено вимоги ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Інструкції "Про організацію роботи органів державного пожежного нагляду" №59 від 06.02.2006р.
В попередньому судовому засіданні 20.07.2009р. директор підприємства погодився з тим, що виявлені в ході перевірки порушення мають місце, і зазначив, що для їх усунення потрібні значні кошти і вже виконано ряд вимог стосовно їх усунення.
03.08.2009р. в судовому засіданні представник позивача заперечив, що порушення взагалі мають місце, підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві (а.с.4-7).
Представники відповідача в судовому у засіданні позовні вимоги не визнали та просили відмовити у задоволенні позову з підстав викладених в письмових запереченнях ( ас. 61-65).
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Законом України "Про пожежну безпеку" визначаються загальні правові, економічні та соціальні основи забезпечення пожежної безпеки на території України, відносини державних органів, юридичних і фізичних осіб у цій галузі незалежно від виду їх діяльності та форм власності. Відповідно до ст. 1 вказаного Закону правовою основою діяльності в галузі пожежної безпеки є Конституція, цей Закон та інші закони України, постанови Верховної Ради України, Укази і розпорядження Президента України, декрети, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, рішення органів виконавчої влади, місцевого та регіонального самоврядування, прийняті в межах їх компетенції.
Стаття 2 Закону України "Про пожежну безпеку" вказує на те, що забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій та підприємців.
Розроблення комплексних заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, розроблення і затвердження положень, інструкцій, інших нормативних актів, що діють у межах підприємства, установи або організації, здійснення постійного контролю за їх додержанням; забезпечення додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду; утримання в справному стані засобів протипожежного захисту і зв'язку, пожежної техніки, обладнання та інвентарю; подання на вимогу державної пожежної охорони відомостей та документів про стан пожежної безпеки об'єктів і продукції, що ними виробляється; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики; своєчасне інформування пожежної охорон про несправність пожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання, визначено у статті 5 Закону України "Про пожежну безпеку" як обов'язки власника підприємства, установи чи організації а також уповноважених ним органів щодо забезпечення пожежної безпеки.
Статтею 7 Закону передбачено, що державний пожежний нагляд за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об'єктах незалежно від форм власності здійснюється відповідно до чинного законодавства державною пожежною охороною в порядку, встановлюваному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 3.2.1. Інструкції “Про організацію роботи органів державного пожежного нагляду” діяльність органів держпожнагляду здійснюється відповідно до планів, які розробляються урядовим, територіальними та місцевими органами держпожнагляду. Згідно п.п. 3.3.2. перевіркам підлягають об'єкти в населених пунктах і об'єкти, які належать до сфери управління суб'єктів господарювання, та інші підконтрольні об'єкти.
На виконання вимог ЗУ "Про пожежну безпеку", ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та плану-графіку перевірок об'єктів Іллінецького району на ІІ квартал 2009 року, 18 травня 2009 року службою державного пожежного нагляду Іллінецького району виданий наказ №6 про проведення планової перевірки додержання (виконання) законодавства з питань пожежної безпеки суб'єктів господарювання. Зокрема проведення перевірки TOB „Іллінецький цукровий завод" було заплановано з 25 по 30 червня 2009 року. Такий строк проведення перевірки відповідає вимогам п.п. 3.3.4. Інструкції "Про організацію роботи органів державного пожежного нагляду" де встановлено, що здійснення планової перевірки об'єктів, які належать до сфери управління суб'єктів господарювання, не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів.
Підпунктами 3.3.8.- 3.3.10 Інструкції "Про організацію роботи органів державного пожежного нагляду" встановлено, що планові перевірки об'єктів суб'єктів господарювання та інших підконтрольних об'єктів проводяться у присутності керівників (власників) підприємств, установ, організацій, або їх заступників, або фізичних осіб - підприємців (далі - керівники об'єктів), або уповноважених ними осіб за умови їх письмового повідомлення про перевірку (далі - повідомлення) не пізніше як за десять днів до дня їх здійснення. Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою або вручається особисто керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі під розписку. У разі наявності на об'єктах суб'єктів господарювання та інших підконтрольних об'єктах приміщень, дільниць тощо, які здаються в оренду, орган держпожнагляду безпосередньо або через орендодавця зобов'язаний ознайомити орендарів про дату та час здійснення планової перевірки та забезпечити їх присутність під час перевірки. Для здійснення планової (позапланової) перевірки керівник відповідного органу держпожнагляду видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, що має перевірятись, та предмет перевірки. Керівник відповідного територіального органу держпожнагляду щомісячно своїм наказом затверджує план-графік планових перевірок об'єктів, які закріплені за керівником відповідного місцевого органу держпожнагляду. На підставі наказу оформляється посвідчення на проведення планової чи позапланової перевірки (далі - посвідчення), яке підписується керівником або заступником керівника відповідного органу держпожнагляду, засвідчується печаткою та реєструється у спеціальному Журналі реєстрації посвідчень даного органу.
15 червня 2009 року на адресу TOB „Іллінецький цукровий завод" направлено повідомлення №318 про проведення планової перевірки, яке вручено 16.06.2009 року технічному директору ТОВ "Іллінецький цукровий завод" В.Юр, про що свідчить підпис на повідомленні. В судовому засіданні із пояснень сторін встановлено, що об'єкти нерухомості ТОВ “Іллінецький цукровий завод" розташовано на перехресті вулиць Кірова та К. Маркса, тому в повідомленні про проведення перевірки вписано адресу їх розташування вул. Кірова. В подальшому всі документи стосовно проведення перевірки та усунення порушень оформлялись з врахуванням юридичної адреси підприємства.
Статтею 7 Закону України "Про пожежну безпеку" передбачено, що посадові особи органів державного пожежного нагляду є державними інспекторами з пожежного нагляду. Серед інших прав державним інспекторам з пожежного нагляду вказаною правовою нормою надано право: проводити в будь-який час у присутності власника чи його представника пожежно-технічні обстеження і перевірки підприємств, установ, організацій, будівель, споруд, новобудов та інших підконтрольних об'єктів незалежно від форм власності, одержувати від власника необхідні пояснення, матеріали та інформацію; давати (надсилати) керівникам центральних органів виконавчої влади, структурних підрозділів Ради Міністрів Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого та регіонального самоврядування, керівникам та іншим посадовим особам підприємств, установ та організацій, а також громадянам обов'язкові для виконання розпорядження (приписи) про усунення порушень і недоліків з питань пожежної безпеки; у разі порушення правил пожежної безпеки, що створює загрозу виникнення пожежі або перешкоджає її гасінню та евакуації людей, а також у випадках випуску пожежонебезпечної продукції, систем і засобів протипожежного захисту з відхиленням від стандартів чи технічних умов або у разі їх відсутності припиняти чи забороняти роботу підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатацію будівель, споруд, окремих приміщень, опалювальних приладів, дільниць електричної мережі, проведення пожежонебезпечних робіт, випуск та реалізацію пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, дію виданих дозволів на право проведення робіт.
26.06.2009 року начальником служби державного пожежного нагляду Іллінецького району Вінницької області видано посвідчення №82 на проведення планової перевірки дотримання вимог пожежної безпеки ТОВ "Іллінецький цукровий завод" у термін з 26.06.2009р. по 30.06.2009р.. Проведення перевірки доручено начальнику СДПН Купрію І.А. та старшому інспектору Пилипчуку С.Р.
Відповідно до п.п. 3.3.14. Інструкції “Про організацію роботи органів державного пожежного нагляду”у разі, якщо за результатами планової (позапланової) перевірки об'єктів суб'єктів господарювання виявлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, посадова особа органу держпожнагляду складає акт перевірки додержання (виконання)
суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (далі - акт). Посадова особа органу держпожнагляду зазначає в акті стан виконання керівником об'єкта або уповноваженою ним особою вимог пожежної безпеки, а в разі невиконання - детальний опис виявлених порушень з посиланням на відповідні вимоги законодавства та норми у сфері пожежної безпеки. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу держпожнагляду, які здійснювали перевірку, та керівником об'єкта або уповноваженою ним особою. У разі, якщо керівник об'єкта або уповноважена ним особа робить зауваження щодо здійснення перевірки, то вони є невід'ємною частиною акта, який підписується із зауваженнями. У разі відмови керівника об'єкта або уповноваженої ним особи від підписання акта або отримання його другого примірника посадова особа органу держпожнагляду вносить до нього відповідний запис та надсилає його рекомендованим листом з повідомленням за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або його відокремленого підрозділу. Один примірник акта вручається керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі, а другий зберігається в наглядовій справі органу держпожнагляду.
30 червня 2009 року комісією в складі: головного державного інспектора СДПН Іллінецького району капітаном служби цивільного захисту Купрійом І.А., інспектором з дізнання ГУ МНС у Вінницькій області ст. лейтенантом СЦЗ Грицюком Б.В., державним інспектором з пожежного нагляду Іллнецького району капітаном СЦЗ Пилипчуком С.Р. складений акт № 87 перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки із зазначенням виявлених під час перевірки недоліків та вручений директору TOB „Іллінецький цукровий завод" Павлюку А.А, про що свідчить особистий підпис на копії акту. Зауважень до акту керівником не зазначено.
Як вбачається із акту перевірки та встановлено в судовому засіданні з пояснень представників відповідача, перевірку розпочато 29.06.2009р., порушення правил пожежної безпеки було виявлено 30.06.2009р. про що і складено даний акт. Тобто порушення правил пожежної безпеки виявлено в межах строку для проведення перевірки.
Підпунктом 3.3.15. Інструкції "Про організацію роботи органів державного пожежного нагляду" врегульовано порядок та стороки винесення органами держпожежнагляду приписів про усунення порушень виявлених під час проведення перевірки. Так на підставі акта, складеного за результатами планової перевірки, під час якої виявлено порушення протипожежних вимог, протягом п'яти робочих днів після її завершення складається припис на усунення порушень вимог пожежної безпеки, в якому також відображаються заходи щодо усунення недоліків у діяльності адміністрації щодо забезпечення пожежної безпеки об'єктів, що перевіряються. Запропоновані приписами заходи повинні обґрунтовуватись вимогами нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки та обговорюватись з керівниками об'єктів або уповноваженими ними особами із установленням термінів їх виконання.
30 червня 2009 року для усунення порушень протипожежних вимог виявлених підчас перевірки ТОВ "Іллінецький цукровий завод", Головним державним інспектором з пожежного нагляду Іллінецького району Купрійом І.А. винесений припис на усунення порушень вимог пожежної безпеки та вказано терміни для їх усунення.
Директор ТОВ "Іллінецький цукровий завод" Павлюк A.A., отримав Припис для виконання 06.07.2009р., про що свідчить його особистий підпис на копії припису.
30 червня 2009р. головним Державним інспектором Купрійом І.А. також були винесені постанови №№27, 28, 29, 30 про застосування запобіжних заходів.
Відповідно до п. 3.1. Інструкції "Про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів", затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 N130 Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004р. 3aNl 416/10015 у разі порушення правил пожежної безпеки, що створює загрозу виникнення пожежі або перешкоджає її гасінню, евакуації людей, уповноваженими на те посадовими особами органів держпожнагляду застосовуються запобіжні заходи. Пункт 4.1. зазначає, що протягом п'яти робочих днів з дня складення акта планової (позапланової) перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог у сфері пожежної безпеки посадова особа органу держпожнагляду виносить постанову про застосування запобіжних заходів. Постанова складається у двох примірниках. Один примірник постанови не пізніше ніж через 5 робочих днів з дня складення акта планової (позапланової) перевірки додержання виконання суб'єктом господарювання вимог у сфері пожежної безпеки або довідки за результатами перевірки інших підконтрольних об'єктів з підписом особи органу держпожнагляду, яка її винесла, надається керівнику (власнику) об'єкта суб'єкта господарювання або установи, організації, на якому застосовується запобіжний захід, чи уповноваженій ним особі або фізичній особі-підприємцю для виконання, а другий примірник з підписом керівника (власника) об'єкта суб'єкта господарювання або іншого підконтрольного об'єкта чи уповноваженої ним особи або фізичної особи-підприємця залишається в наглядовій справі органу держпожнагляду. Постанова діє до повного усунення всіх указаних у ній порушень правил пожежної безпеки.
Пунктом 3.2. Інструкції "Про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів" Головному державному інспектору України з пожежного нагляду, його першому заступнику та заступникам, головним державним інспекторам з пожежного нагляду Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступникам надано повноваження зупиняти: роботу підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць; експлуатацію будівель, споруд, окремих приміщень; роботу агрегатів, експлуатацію опалювальних приладів та дільниць електричної мережі; випуск та реалізацію пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; проведення пожежонебезпечних робіт, дію виданих дозволів на право проведення таких робіт; випуск і застосування проектів; будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення об'єктів виробничого та іншого призначення; проведення будівельно-монтажних робіт. Вони також мають право вносити пропозиції про припинення фінансування будівельно-монтажних робіт у разі виявлення порушень протипожежних вимог, відсутності позитивних результатів експертизи (перевірки) проектної та іншої документації на відповідність нормативним актам з пожежної безпеки органів держпожнагляду.
Наявність порушень правил пожежної безпеки в ТОВ "Іллінецький цукровий завод" підтверджується: актом №87 перевірки додержання суб'єктом господарювання законодавства у сфері пожежної безпеки, листами позивача стосовно зняття опечатувань приміщень для усунення виявлених під час перевірки недоліків від 01.07.2009 року №№111-з, 112-з, 113-з, 114-3 (а.с. 49-52). Також, директором в ТОВ "Іллінецький цукровий завод", з метою усунення недоліків які викладені в постанові інспекції з пожежного нагляду 14.07.2006р. видано наказ № 20-з в якому перелічено ряд заходів, що необхідно провести та встановлено строки їх проведення і відповідальних за це осіб.
На підставі вищевикладених правових норм 04.07.2009 року Головним державним інспектором з пожежного нагляду Вінницької області за результатами перевірки ТОВ "Іллінецький цукровий завод" винесена постанова про застосування запобіжних заходів.
Згідно п.п. 6.1. Інструкції "Про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів "Питання, пов'язані з виконанням постанови про застосування запобіжних заходів на відповідному об'єкті, вирішуються особою, яка її винесла. Рішення за ними є обов'язковими для керівників (власників) об'єктів, посадових осіб, а також громадян. У разі невиконання громадянами та керівниками (власниками) об'єктів вимог постанови або створення перешкод для діяльності органів держпожнагляду посадові особи об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід, та винні громадяни притягаються до відповідальності відповідно до чинного законодавства.
У зв'язку з тим, що порядок і вимоги до винесення припису про усунення порушень вимог пожежної безпеки та постанови про вжиття запобіжного заходу не мають прямої правової залежності, а також врегульовані різними підзаконними нормативно-правовими актами, посилання позивача на те, що постанову про вжиття запобіжних заходів винесено без попереднього винесення припису, у зв'язку з чим йому не було надано строку для усунення порушень, є безпідставними.
Пункт 1 ч. 1 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" вказує на те, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Пунктом 1 ч. 3 статті вказаного Закону визначено одним із основних принципів державного нагляду - принцип пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення перевірки додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки ТОВ "Іллінецький цукровий завод" встановлено порушення вимог пожежної безпеки. Вказані обставини не спростовані позивачем належними та допустимими доказами.
Враховуючи те, що забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища, постанова №19 від 04.07.2009р. про вжиття запобіжних заходів є цілком обґрунтованою, та прийнята з використанням повноважень з метою якою це повноваження надано, на підставі та у межах повноважень передбачених законом.
Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були надані та досліджені в судовому засідання приходить до висновку про відмову у задоволенні даного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
В задоволені адміністратиного позову відмовити повністю.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 07.08.09
Суддя Мультян Марина Бондівна