Справа: № 750/2270/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Сапон А.В.
Суддя-доповідач: Межевич М.В.
Іменем України
23 червня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 22 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до Відділу примусового виконання рішень управліня державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови про накладання штрафу, -
10.03.2015 року позивач звернувся до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу від 25.02.2015 року у виконавчому провадженні №46207575 за виконавчим листом №750/553/14.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 22 квітня 2015 року у позові відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить суд скасувати вказану постанову, оскільки вважає, що судом порушено норми матеріального права при прийнятті останньої.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з матеріалами справи, постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області Постилякової М.Б. від 25.02.2015 року було накладено штраф на боржника - управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради, в розмірі 1360,00 грн., у виконавчому провадженню по виконанню виконавчого листа Деснянського районного суду м. Чернігова 750/553/14 від 09.01.2015 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради здійснити ОСОБА_3 перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі, встановленому ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат та провести відповідні доплати з врахуванням виплачених сум.
На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження, УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради здійснило лише перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_3 Однак, фактичні виплати не проведені.
Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції прийнято постанову про накладення штрафу від 25.02.2015 року у виконавчому провадженні №46207575 за виконавчим листом №750/553/14.
Проте, вважаючи свої права порушеними з огляду на, що необхідні дії органом Пенсійного фонду виконані, останній звернувся до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Згідно із частинами першою та другою статті 75 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-XIV «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-XIV) після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Згідно із частиною першою статті 89 Закону № 606-XIV у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Судом встановлено, що 11 лютого 2014 року старшим державним виконавцем була вперше винесена постанова про накладення штрафу на управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради за невиконання рішення суду. Однак, керуючись ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» управлінням г:раці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради було оскаржено у судовому порядку вищевказану постанову про накладення штрафу.
Постановою про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 750/553/14, що виданий Деснянським районним судом м. Чернігова 19.01.2015 року, про зобов'язання управління провести перерахунок ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у відповідності до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тобто у розмірі 4 мінімальних заробітних плат, та провести відповідні виплати, з врахуванням виплачених сум.
Таким чином, зобов'язання фактично складається з двох частин: перше - нарахувати недоплачену суму допомоги, 2 - виплатити нараховані кошти.
08 липня 2014 року позивачем згідно постанови про відкриття виконавчого провадження та розпорядження управлінням було здійснено перерахунок ОСОБА_3. щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно вищевказаного перерахунку до виплати стягувану належить 4782,00 грн.
Повноваження щодо виплати державної соціальної допомоги надане управлінню праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради з метою виконання бюджетного зобов'язання та здійснення платежів для соціального забезпечення населення в процесі виконання бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України. Однак, при затвердженні кошторису доходів і видатків управлінню на поточний, як і на минулі роки, не було передбачено асигнувань на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. До того ж управління не має спеціального фонду надходжень власних коштів, так як є державною установою і Положенням про управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, не передбачена можливість надання платних послуг населенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України. Однак, при затвердженні кошторису доходів і видатків управлінню на поточний, як і на минулі роки, не було передбачено асигнувань на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. До того ж управління не має спеціального фонду надходжень власних коштів, так як є державною установою і Положенням про управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, не передбачена можливість надання платних послуг населенню.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 р. № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Таким чином вищевказана програма соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що фінансуються з рахунку управління 35213033023399 ГУДКУ в Чернігівській обл. МФО 853592 код 03196191, не передбачає виплат на виконання рішень суду.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції вважає, що відсутність бюджетного призначення для виконання судових рішень та спеціального рахунку з поважною причиною, що не дає змоги виконати управлінню праці та соціального захисту виконати рішення суду в частині виплати коштів.
На підставі аналізу зазначених норм права колегія суддів дійшла висновку про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 24 березня 2015 року у справі № 21-66а15.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 22 квітня 2015 року скасувати.
Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, п. 2 ч. 1 ст. 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові задовольнити.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 22 квітня 2015 року скасувати.
Позов задовольнити.
Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управліня державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про накладення штрафу від 25.02.2015 року у виконавчому провадженні №46207575 за виконавчим листом №750/553/14, виданим 19.01.2015 року.
Постанова апеляційної інстанції за наслідками її перегляду, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Є.О. Сорочко
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.