Головуючий у 1 інстанції - Пархоменко О.Ф.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
23 червня 2015 року справа №0536/79/2012
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 19 травня 2015 року у справі № 0536/79/2012 (головуючий І інстанції Пархоменко О.Ф.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
ОСОБА_2 30.01.2012 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівці Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, вказуючи на те, що він перебуває на обліку в УПФУ в м.Новогродівка, отримує пенсію за віком.В 1999 році позивачу первинно була призначена пенсія в сумі 86грн.48коп., в розмірі нижче прожиткового мінімуму. Ставши пенсіонером, позивач продовжував працювати на шахті, а тому у нього виникло право на перерахунок пенсії, згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але він був здійснений із застосуванням показника середньої шати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп., про що він дізнався вперше 04.11.2011 року з листа ПФУ. Вважає, що йому повинен бути роблений перерахунок із застосуванням показника середньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп. Згідно з ч.3 ст.46 Конституції України пенсія повинна забезпечувати рівень життя, та бути не нижче прожиткового мінімуму. Зважає, що діями відповідача порушено його права, передбачені Конституцією України та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок із застосуванням показника середньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп. з 05.02.2010 року.
Ухвалою Новогродівського міського суду Донецької області від 31.01.2012 року позовні вимоги ОСОБА_2 були залишені судом без розгляду, в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.04.2012 року ухвала Новогродівського міського суду Донецької області від 31.01.2012 року залишена без змін, а апеляційна скарга ОСОБА_2- без задоволення.
Ухвалою Вищого Адміністративного суду України від 19.11.2014 року ухвала Новогродівського міського суду Донецької області від 31.01.2012 року та ухвала Донецького реляційного адміністративного суду від 12.04.2012 року скасовані, а справа направлена на новий розгляд.
Постановою Новогродівського міського суду Донецької області від 19 травня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за віком з 1999 року, що підтверджується пенсійним посвідченням, та продовжував працювати до 21.07.2010 року, що підтверджується даними пенсійної справи, копією трудової книжки і не оспорюється відповідачем. На позивача поширюються вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ".
Судом встановлено, що позивачу з 01.02.2010 року був зроблений перерахунок пенсії, при цьому був застосований показник середньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп. А 02.11.2011 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про незгоду з проведеним перерахунком його пенсії, так як з урахуванням збільшення страхового стажу та показника середньої заробітної плати за попередній зверненню рік, тобто за 2009 рік, нарахована пенсія повинна бути більшою.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.06.2011 року №4 Про аналіз практики застосування адміністративними судами ст. 40, 42 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» судам надані рекомендації щодо розгляду справ пов'язаних з проведенням перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру. Законом України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати(доходу), з якої булла обчислена пенсія, або за період страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, до перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або зaперіоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначається, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не може застосовуватися до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Колегія суддів зазначає, що правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України» та «показник середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії» є різними категоріями в основі цієї наявності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності,в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці зайнятості не передбачається можливим, таке ототожнення є помилковим, неправомірним, безпідставним.
Суд зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з дим це не є тотожні поняття,вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при ньому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, щопередує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому Використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме уми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи. З огляду на означене жодних підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргуОСОБА_2 на постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 19 травня 2015 року у справі № 0536/79/2012 - залишити без задоволення, а постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 19 травня 2015 року - без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя Д.В. Ляшенко
Судді Л.В. Ястребова
І.Д. Компанієць