"20" квітня 2015 р.справа № 383/1592/14-а(2-а/383/4/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області на постанову Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 06.02.2015 року у справі №383/1592/14-а (2-а/383/4/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області, Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити донарахування та виплату різниці пенсії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області на постанову Бобринецького районного суду Кіровоградської області, Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації, в якому просив:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області щодо відмови у донарахуванні та виплаті різниці між пенсіями учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та 2 категорії;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області донарахувати та виплатити різницю між пенсіями учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та 2 категорії.
Постановою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 06.02.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії відповідача та зобов'язано останнього донарахувати та виплатити різницю між пенсіями учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та 2 категорії за період з 14.08.2012 року по 28.08.2014 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції до суду з апеляційною скаргою звернулось Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить задовольнити вимоги апеляційної скарги, скасувати оскаржуване судове рішення та винести нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши обставини по справі, колегія суддів доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення вимог апеляційної скарги з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Кіровоградською обласною державною адміністрацією 22.11.2005 року позивачу видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та Управління ПФУ в Бобринецькому районі позивачу призначена пенсія відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, віднесеній до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - інваліду з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. За результатами експертного обстеження, проведеного Кіровоградським обласним бюро медико-соціальної експертизи та оформленого актом огляду МСЕК №223/4 від 16.11.2005 року, позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідність встановлена безстроково.
У жовтні 2012 року Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації направило особову справу ОСОБА_1 на розгляд комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Міністерства соціальної політики України (надалі - Комісія).
На засіданні Комісії 15.11.2012 року прийнято рішення про визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, оскільки посвідчення видано на підставі експертного висновку Дніпропетровської РМЕК від 22.09.05 №511, а згідно з листом Дніпропетровської РМЕК від 29.02.12 №617 захворювання позивача не пов'язані з виконанням робіт на Чорнобильській АЕС.
У відповідності до Витягу з протоколу № 54 від 15.11.2012 р. у позивача вилучено посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, та його замінено на посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія 2 на підставі експертного висновку Дніпропетровської РМЕК від 24.02.2012 р.
Внаслідок зазначеного Управлінням ПФУ переглянуто розрахунок пенсії з 01.03.2012 року по 13.08.2012 року, який відповідає розміру пенсії ліквідатора аварії наслідків на ЧАЕС 1 категорії, з 14.08.2012 року по 28.08.2014 року розмір пенсії, який відповідає розміру пенсії ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2014 р. рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, Міністрества соціальної політики України (оформлене протоколом №54 від 15.11.12) в частині визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії №1, визнано протиправним і скасовано.
На підставі даної постанови Комісія рішенням від 17.07.2014 року скасувала своє рішення в частині визнання безпідставним видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 і як вбачається з пенсійного посвідчення, Кіровоградською облдержадміністрацією позивачу видано нове посвідчення 1 категорії, а Управління ПФУ відновило з 28.08.14 р. виплату пенсії позивачу в розмірі, що передбачена для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.
15 грудня 2014 року, ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в Бобринецькому районі з проханням здійснити йому донарахування та виплату різниці між пенсіями учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та 2 категорії за період з 31.08.2012 р. по 28.08.2014 р. але Управлінням відмовлено у задоволенні даного клопотання.
Не погоджуючись з діями відповідача по справі, вважаючи їх необґрунтованими та такими, що порушують права особи на належний рівень соціального захисту, позивач звернувся до суду.
Колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Статтею 10 Закону визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Статтею 12 передбачено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Статтею 49 встановлено пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 передбачена статтею 50, а категорії 2 - ст. 52 Закону.
Згідно до ст.. 255 КАС України судові рішення, що набрали законної сили є обов'язковими до виконання на всій території України.
З огляду на те, що рішення Комісії про позбавлення позивача статусу ліквідатора 1 категорії, судовим рішенням, що набрало законної сили визнано протиправним та скасованим, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності відмови Управління у здійсненні перерахунку різниці між пенсіями ліквідатора 1 та 2 категорій, та відповідно наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують.
За таких обставин підстав для скасування оскаржуваного судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області на постанову Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 06.02.2015 року у справі №383/1592/14-а (2-а/383/4/15) - залишити без задоволення.
Постанову Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 06.02.2015 року у справі №383/1592/14-а (2-а/383/4/15) - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай