Ухвала від 18.06.2015 по справі 04/01/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

18 червня 2015 року Справа № 04/01/11

Господарський суд Черкаської області у складі судді Гури І.І., при секретарі судового засідання - Мирошниченко Б.В., за участю: ліквідатора банкрута - Юдицького О.В., представників за довіреностями: Теслі В.І. (від Смілянської ОДПІ), Голіненка М.О. (від УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі) розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду скаргу УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області на дії (бездіяльність) ліквідатора банкрута у справі за заявою приватного підприємства «Литвинський», м. Біла Церква Київської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Святослав», м. Сміла, Черкаської області про визнання банкрутом, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Черкаської області від 14.06.2011 боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Юдицького Олександра Вікторовича.

Від УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області надійшла скарга на дії (бездіяльність) ліквідатора, у якій просить суд:

- визнати роботу арбітражного керуючого Юдицького О.В. незадовільною;

- усунути арбітражного керуючого Юдицького О.В. від виконання ним своїх обов'язків.

Скарга призначена до розгляду в судовому засіданні.

Від ліквідатора банкрута надійшло заперечення на скаргу УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області, в якому просить суд у задоволенні скарги відмовити.

У судовому засіданні представник УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі скаргу підтримав з підстав, викладених у ній, пояснив, що процедура ліквідації банкрута триває 4 роки, чим порушуються права та інтереси кредиторів. Ліквідатор банкрута проти скарги заперечив з підстав, викладених у запереченні на скаргу, пояснив, що активів у банкрута немає, однак судом не розглянута заява ліквідатора банкрута про застосування наслідків недійсності правочину, в якій останній просить суд зобов'язати ТОВ «Черкаси Дніпро» повернути ТОВ «Святослав» сільськогосподарську техніку. Представник Смілянської ОДПІ дотримується позиції ліквідатора банкрута, вважає затягування ліквідаційної процедури банкрута об'єктивним у зв'язку з апеляційними та касаційними оскарженнями рішень суду.

Заслухавши доводи учасників провадження у справі про банкрутство боржника, дослідивши матеріали справи, суд вважає скаргу УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області такою, що не підлягає до задоволення з наступних правових підстав та мотивів.

Скарга мотивована тим, що процедура ліквідації триває майже 4 роки. Ліквідатором банкрута порушуються права та інтереси УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області, як кредитора по справі, а саме внаслідок неналежного виконання ним повноважень щодо реалізації майна та інших активів банкрута для задоволення вимог кредиторів у відповідності до ч.1 ст.25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», оскільки за весь час здійснення ним своїх повноважень у ліквідаційній процедурі не погашалися кредиторські вимоги УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області. Це призводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і, як наслідок, до несвоєчасних соціальних виплат та пенсій, що є порушенням ст.46 Конституції України, яка гарантує право громадянам на соціальний захист, а також до не зарахування періодів роботи до страхового стажу колишнім працівникам боржника при призначенні (перерахунку) їм пенсій, оскільки за ці періоди залишаються несплаченими страхові внески.

Також, всупереч положенням ч.2 ст.22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», дванадцятимісячний строк, на який вводилася ліквідаційна процедура, сплив ще 14.06.2012, а тому бездіяльність ліквідатора та неналежне виконання ним своїх повноважень без використання усіх наданих йому Законом прав та можливостей спричинює подальше затягування ліквідаційної процедури, що, в свою чергу, поряд з існуванням і так значної кредиторської заборгованості, призводить ще й до збільшення щомісячно розміру оплати послуг арбітражного керуючого та понесених ним витрат в ході ліквідаційної процедури.

Проте, зі спливом року після отримання даного листа конкретних результатів від запланованих дій не вбачається, оскільки кредиторські вимоги управління, навіть частково, не погашалися, та ліквідаційну процедуру завершено не було.

Викладене свідчить про неналежне виконання арбітражним керуючим Юдицьким О.В. своїх обов'язків під час здійснення ліквідаційної процедури, що порушує права УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області, як кредитора по справі.

Господарський суд вважає скаргу на дії (бездіяльність) ліквідатора безпідставною, оскільки за результатами розгляду боржником та розпорядником майна боржника заяв конкурсних кредиторів розпорядником майна складено реєстр вимог кредиторів, який затверджено господарським судом Черкаської області. Загальна сума заявлених кредиторами вимог складає 176 856 573,72 грн. Із загальної суми вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів ТОВ «Святослав» до 1 черги в розмірі 146 396 001,86 грн., розмір погашених вимог кредиторів 1 черги становить 4 285 109,38 грн. Сума непогашених вимог кредиторів 1 черги становить 142 112 642,48 грн.

Відповідно до ч.2 ст.31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі-Закон) вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження на рахунок коштів від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги.

Зважаючи на вищезазначене, суд прийшов до висновку, що твердження УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області про наявність вини ліквідатора банкрута в непогашенні його вимог є безпідставними та не ґрунтуються на Законі.

Згідно ч.2 ст.22 Закону строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.

Таким чином, твердження УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області про бездіяльність ліквідатора, неналежне виконання ним своїх повноважень без використання усіх наданих йому Законом прав та можливостей, що спричинює подальше затягування ліквідаційної процедури, є безпідставними, оскільки рішення про необхідність продовження строку ліквідаційної процедури приймається комітетом кредиторів боржника та затверджується господарським судом.

Прийняті господарським судом Черкаської області ухвали про продовження строку ліквідаційної процедури у даній справі УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області не оскаржувалися.

Крім того, справа перебувала на розгляді в апеляційних та касаційних інстанціях, що унеможливлювало здійснення ліквідатором банкрута своїх повноважень щодо продажу майна банкрута.

Як вбачається з матеріалів справи у товариства з обмеженою відповідальністю «Святослав» відсутні будь-які активи, за рахунок яких товариство може здійснити задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закон ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконують свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 25 Закону ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Отже, відсутні підстави вважати, що ліквідатор не виконує покладені на нього обов'язки та повноваження, наявні в матеріалах справи докази спростовують викладені в скарзі обставини, а тому остання до задоволення не підлягає.

Керуючись ст. 86 ГПК України, ст. ст. 22, 24, 25, 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні скарги УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області на дії (бездіяльність) ліквідатора відмовити повністю.

Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя І.І. Гура