Ухвала від 12.02.2015 по справі 817/1/15

УХВАЛА

Справа №817/1/15

12 лютого 2015 р.м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Климчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1,

відповідача: представник ОСОБА_2,

третьої особи відповідача: представник ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд"

доРеєстраційна служба Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на тороні відповідача ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне"

про визнання протиправними дій та скасування реєстраційних записів,

ВСТАНОВИВ:

Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" звернулася до суду з позовом до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про визнання протиправними дій державного реєстратора щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису №16081060020011654 від 24.12.2014 року про підтвердження відомостей про юридичну особу, зміну інформації про утворення юридичної особи, зміну додаткової інформації щодо ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне", запису №16081070021011654 від 26.12.2014 року про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміну складу або інформації про засновників ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне" та скасування цих реєстраційних записів.

Відповідач подав клопотання про заміну відповідача - реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області на належних відповідачів - державних реєстраторів, реєстраційні дії яких щодо внесення записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців оскаржуються. В судовому засіданні представник відповідача клопотання підтримав, пояснив суду, що державний реєстратор є самостійним суб'єктом владних повноважень та наділений всією повнотою власних управлінських функцій.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача не заперечував проти заміни відповідача.

Представник Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" заперечив проти заміни відповідача, зазначив, що реєстраційна служба Рівненського міського управління юстиції Рівненської області є суб'єктом владних повноважень, а державні реєстратори, дії яких оскаржуються, є посадовими особами даного органу виконавчої влади. Тому, саме реєстраційна служба повинна бути відповідачем у даній справі.

Заслухавши клопотання та думку з цього приводу представників сторін, суд встановив наступне.

Закон регламентує, що державна реєстраційна служба як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснює реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видає виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за місцезнаходженням юридичної особи.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"15 травня 2003 року N 755-IV державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з ст. 6 Закону № 755 державний реєстратор проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.

Стаття 53 даного закону встановлює, що державні реєстратори за порушення законодавства у сфері державної реєстрації несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом. Дії або бездіяльність державного реєстратора, посадових осіб органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

Державний реєстратор в розумінні п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем оскаржуються протиправні дії саме державних реєстраторів реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про внесення певних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних сіб-підприємців. Крім того, позивач просить скасувати реєстраційні записи № 16081060020011654 від 24.12.2014 року та № 16081070021011654 від 26.12.2014 року. Як встановлено судом, дані реєстраційні записи здійснені відповідно державним реєстратором ОСОБА_5 та державним реєстратором ОСОБА_6.

За таких обставин, саме державні реєстратори є належними відповідачами у справі за позовом Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" про визнання протиправними дій державного реєстратора щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів та скасування цих реєстраційних записів.

Відповідно до ч.3 ст. 52 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Згідно з ч.3 ст. 52 КАС України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність залучення до розгляду справи відповідачів - державних реєстраторів реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

Керуючись ч.3 ст. 52, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі як відповідача 2 - державного реєстратора реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_5 та відповідача 3 - державного реєстратора реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_6.

Відкласти розгляд справи на 26 лютого 2015 року о 10:00 год. для повідомлення залучених відповідачів про місце, час і дату судового засідання.

Ухвала окремо не оскаржується, заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя Шарапа В.М.