15 червня 2015 р. Справа № 876/11713/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
з участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області та ОСОБА_1 на постанову Маневицького районного суду Волинської області від 03.12.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
05.11.2014 року ОСОБА_1 звернувся суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Постановою Маневицького районного суду Волинської області від 03.12.2014 року у позов задоволено частково.
Не погодившись із прийнятим рішенням, сторони подали апеляційні скарги, в яких, відповідно управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області просить його скасувати в частині задоволених позовних вимог та ухвалити в цій частині нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову, а позивач вважає, що необхідно змінити постанову суду, задовольнивши позовні вимоги в повному об»ємі.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що такі необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Колегією суддів встановлено, що позивач з 01.07.2005 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
24.10.2014 року подав заяву до управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області про перерахунок пенсії з розрахунку 90 % від заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, починаючи з 1 липня 2012 року та виплати недоотриманих коштів.
ОСОБА_2 від 31.10.2014 року позивачу роз'яснено, що оскільки на момент звернення за перерахунком пенсії діяла норма Закону, в якій зазначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків суми щомісячної (чинної) заробітної плати, до якою включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначення пенсії, підстави для проведення перерахунку пенсії в розмірі 90 % суми місячної заробітної плати відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності таких дій відповідача з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р., в редакції чинній на час призначення пенсії Позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Так, з 01.10.2011р. положення частини 1 статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плат відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Таким чином, Відповідачем неправомірно застосовано нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Щодо тверджень позивача про те, що ним пропущено строк звернення до суду з поважних причин, який суд зобов'язаний поновити, то колегія суддів не може з цим погодитись, зважаючи на наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною першою статті 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Так судом першої інстанції підставно звернуто увагу на те, що поясненнями представника відповідача, чого частково не заперечує і сам позивач, встановлено, що працівники управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області в усній формі постійно повідомляли позивача про те, що останньому правомірно перераховано з 01.07.2012 року пенсію в розмірі 80% суми щомісячної (чинної) заробітної плати.
Крім того, сам позивач не заперечує, що про порушення свого права на перерахунок пенсії він з достовірністю дізнався ще в грудні 2013 року із постанов колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України, на підтвердження чого їх копії представив суду.
Тому суд першої інстанції підставно прийшов до висновку, що позивач без поважних причин пропустив строк звернення до адміністративного суду, а тому підстав його поновити не має.
Стаття 100 КАС України визначає наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду і є спеціальною по відношенню до статті 99 КАС України, яка встановлює ці строки.
Також обґрунтовано суд вважав, що право позивача на перерахунок пенсії у належному розмірі порушено, починаючи з 01.07.2012 року, однак останній звернувся до відповідача з метою досудового врегулювання спору 11.02.2013 року, що не може вважатись належним способом захисту порушеного права позивача та зупиняти перебіг строку звернення до адміністративного суду.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи колегія суддів вважає, що доводи, викладені апелянтами в поданих апеляційних скаргах, є необґрунтованими, оскільки вони не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини. За таких обставин колегія суддів не знаходить законних підстав для повного, чи часткового задоволення вимог апеляційних скарг.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, що входять до предмета доказування та мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає всі підстави для залишення його без змін.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст.167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області та ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Маневицького районного суду Волинської області від 03.12.2014 року у справі №164/1904/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П.Сапіга
Судді Н.Г. Левицька
ОСОБА_3
Повний текст виготовлено 16.06.2015р.