08.06.2015р. Справа № 876/10618/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Сапіги В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області, м.Івано-Франківськ
на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.10.2014р. у справі №344/14581/14-а
за позовом ОСОБА_1, м.Івано-Франківськ
до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області, м.Івано-Франківськ
про визнання неправомірною відмови щодо врахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та допомоги на оздоровлення, -
29.09.2014р. позивач: ОСОБА_1 звернулась до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови щодо врахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та допомоги на оздоровлення, просила визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області в перерахунку пенсії державного службовця незаконною та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області зробити їй перерахунок та призначити пенсію відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби за 2009-2010рр. в розмірі 7863,36грн. та виплатити різницю з урахуванням проведених виплат.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.10.2014р. у справі №344/14581/14-а адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови щодо врахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та допомоги на оздоровлення задоволено частково, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області з 22.09.2014р. провести ОСОБА_1 перерахунок розміру пенсії і визначену пенсію державного службовця нараховувати та виплачувати, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, з подальшим врахуванням цих сум при черговому перерахунку пенсії; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач: управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області, який у поданій апеляційній скарзі, посилаючись на те, що при винесенні даного рішення судом неповністю з'ясовано обставини, які мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи та порушено норми матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до вимог ст.197 КАС України, вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегією суддів апеляційного суду встановлено наступне:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 отримує пенсію державного службовця, однак, при нарахуванні пенсії не враховано суму матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та оздоровлення.
22.09.2014р. позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги, надавши при цьому довідку про складові заробітної плати за 24 календарних місяці роботи підряд №52 від 22.09.2014р.
Листом від 22.09.2014р. №262/К-2 управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області відмовило ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи свою відмову тим, що враховувати матеріальну допомогу в суму заробітної плати для обчислення пенсії немає підстав.
Вирішуючи даний спір, колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного:
За змістом ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII (далі - Закон №3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24.03.1995р. №108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991р. №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до вимог частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 03.06.2014р. у справі №21-134а14.
Відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного адміністративного суду приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням суми матеріальних допомог підлягають задоволенню.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду зазначає, що правильно встановивши підставність позовних вимог позивача, суд першої інстанції помилково зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії з дня звернення за її перерахунком, тобто починаючи з 22.09.2014р., оскільки відповідно до вимог ст.84 Закону №1788-XII, перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа. Враховуючи те, що позивач із заявою про перерахунок пенсії звернувся 22.09.2014р., відповідно, позовні вимоги про перерахунок пенсії підлягають задоволенню починаючи з 01.10.2014р.
Що стосується позовних вимог позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області враховувати вказану суму матеріальних допомог при чергових перерахунках пенсії, суд апеляційної інстанції зазначає, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Вказана вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до вимог ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист вже порушених прав фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а не тих, які можуть бути порушені у майбутньому.
Крім цього, в силу положень ст.162 КАС України, адміністративний суд, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Із врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи, не дотримано норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, у випадках неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись вимогами ст.ст.160, 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.10.2014р. у справі №344/14581/14-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання неправомірною відмови щодо врахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та допомоги на оздоровлення, - задоволити частково.
2. Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.10.2014р. у справі №344/14581/14-а, - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги позивача задоволити частково.
3. Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області в перерахунку пенсії державного службовця.
4. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області, починаючи з 01.10.2014р., здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державного службовця, з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
5. У задоволенні решти позовних вимог позивача відмовити.
Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.П. Сапіга