Справа № 819/1491/15
09 червня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісній І.М.
при секретарі судового засідання Субтельній Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція про стягнення зайво виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -
Управління соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації (надалі - позивач, УСЗН Зборівської РДА) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція (надалі - відповідач) про стягнення надміру виплачених коштів в сумі 9039,86 грн.
Представник позивача, Управління соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації , в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представники відповідача, ОСОБА_1, в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково, просили суд зменшити суму стягнення до розміру за 2014 рік, а саме 2730,67 грн.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція, в судовому засіданні позовні вимоги Управління соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації про стягнення зайво виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - підтримав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає до задоволення враховуючи наступне.
Жителька смт. Залізці Зборівського району тернопільської області ОСОБА_1 з заявами звернулася до Управління соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації для отримання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним подавши необхідні документи.
Згідно рішення, Управління соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації, від 07.06.2012 року, 07.06.2013 року, 12.12.2013 року та від 18.06.2014 року, було призначено щомісячну грошову допомогу ОСОБА_1, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним на період з 01.06.2012 року по 30.11.2012 року, з 01.06.2013 року по 30.11.2013 року, з 01.06.2013 року по 30.11.2013 року та з 01.12.2013 року по 31.05.2014 року. При поданні заяви Відповідач взяла на себе зобов'язання, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги.
Щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним призначається відповідно до ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 02.08.2000 року № 1192. ОСОБА_2 затверджено Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним (далі Порядок).
Згідно пункту 4 Порядку, допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована, або постійно проживає на одній житловій площі з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за ним.
Частиною 2 пункту 7 Порядку передбачено що, у випадку якщо особа, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, постійно проживає на одній житловій площі за зареєстрованим або фактичним місцем проживання інваліда І чи II групи внаслідок психічного розладу, але має інше зареєстроване місце проживання, органи праці та соціального захисту населення надсилають запит щодо неодержання допомоги на догляд до органів праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання такої особи.
Частиною 3 пункту 7 Порядку встановлено, що у разі коли інвалід І чи II групи внаслідок психічного розладу постійно проживає на одній житловій площі за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд, але має інше зареєстроване місце проживання, органи праці та соціального захисту населення надсилають запит, щодо неодержання допомоги на догляд до органів праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання інваліда.
Частиною 3 пункту 9 Порядку вказано, що для підтвердження факту спільного проживання з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу та догляду за ним у разі потреби складається акт про проведення обстеження сім'ї спеціалістами органів соціального захисту населення. Якщо дієздатна особа постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації інваліда І чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрована в іншому місці, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.
Зважаючи на зміст частини 2, 3 пункту 7, частини 3 пункту 9 Порядку основною умовою одержання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним є факт спільного проживання особи, яка звертається за призначенням допомоги на догляд та інваліда І чи II групи внаслідок психічного розладу за яким здійснюватиметься догляд.
Окрім вказаної допомоги ОСОБА_1 одержує в Управлінні щомісячну компенсаційну виплату непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або за особою, яка досягла 80-річного віку. Дана компенсаційна виплата Управлінням надається відповідно до ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 832 „Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян" та Стандарту надання послуги з призначення щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або за особою, яка досягла 80-річного віку, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 23.03.2012 № 158. Відповідач дану компенсацію отримувала з 01.01.2008 року по 14.01.2015 року (припинення виплати було здійснено відповідно до особистої заяви Відповідача).
Проведеною Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області ревізією в управлінні праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації встановлено, що ОСОБА_1 під час отримання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним впродовж 2011-2014 років 273 календарних днів перебувала за кордоном, фактично не проживала з інвалідом за яким оформила догляд та, як наслідок, не здійснювала догляду за ним, відповідно не мала права на отримання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним та щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або за особою, яка досягла 80-річного віку за час перебування за кордоном.
Підтвердженням того, що Відповідач фактично не здійснювала догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним та визнала свою вину є те, що під час ревізії нею добровільно було повернуто 121.01 гривень компенсаційної виплати непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або за особою, яка досягла 80-річного віку за 273 календарних днів перебування за кордоном.
Після виявленого порушення надання щомісячної грошової допомоги Відповідачу було проведено перерахунок зайво виплаченої допомоги.
Сума переплати склала за період з 01.06.2012 по 30.11.2012 років - 2820.09 грн., за період з 01.06.2013 по 30.11.2013 року - 3489.10 грн., за період з 01.12.2013 по 31.05.2014 року - 1260.35 грн., з 01.06.2014 по 30.11.2014 року - 1470.32 гривень.
Таким чином загальна сума зайво виплаченої державної соціальної допомоги Відповідачу становить 9039.86 гривень, згідно розрахуноку зайво виплачених коштів.
Відповідачу, 17.03.2015 року, було надіслано повідомлення №67 від 06.03.2015 року про суму зайво виплачених коштів та строк її повернення.
Відповідач у строк (до 17.04.2015 року) встановлений для повернення суми зайво виплачених коштів у вигляді щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним в сумі 9039.86 гривень в добровільному порядку коштів не повернула.
Станом на момент звернення управління праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації до суду з даним позовом Відповідачем не повернено надміру виплачені кошти в сумі 9039.86 гривень. Вказані кошти виплачувались Відповідачу з Державного бюджету України та повинні бути повернені до Державного бюджету.
Відповідно до ч.9 ст.7 вказаного Закону, фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. №558, відповідно до п. 1, якого непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 832 "Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян" було установлено щомісячні компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи, а також за престарілим, який досяг 80-річного віку. Зазначені щомісячні компенсаційні виплати призначаються і виплачуються органами праці та соціального захисту населення та фінансуються органами Пенсійного фонду (пункт 2 даної ОСОБА_2).
Відповідно до п.15 Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації у наступних періодах проводить щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті.
З матеріалів справи вбачається, що при проведенні позивачем перевірки щодо ОСОБА_1 встановлено факт його перетину державного кордону України. В той же час, перебування відповідача за кордоном позбавляє можливості здійснювати догляд за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, а відтак є підставою для стягнення надмірно виплаченої допомоги.
Таким чином, суд приходить до висновку, що під час одержання допомоги відповідач не подав відомостей про обставини, що впливають на умови її виплати, зокрема про факт перетину державного кордону та перебування за кордоном, виплачена допомога підлягає стягненню з відповідача.
Докази добровільного повернення відповідачем вказаних коштів в матеріалах справи відсутні.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до задоволення в повному обсязі.
керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 (47234, смт. Залізці, Зборівський район, Тернопільська область) 9039 (дев'ять тисяч тридцять дев'ять) гривень 86 копійок в користь Державного бюджету, виплачених надміру, у вигляді щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.