Справа № 815/3472/15
про залишення позовної заяви без руху
19 червня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ЛАЙН» до Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення №2/32-15 від 30.03.2015 року, -
До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ЛАЙН» до Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» про визнання протиправною бездіяльності Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» щодо невиконання та ігнорування в своїй діяльності рішення суду в адміністративній справі №815/1978/14, визнання протиправним та скасування рішення Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» №2/32-15 від 30.03.2015 року.
Після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 КАС України.
Відповідно до частин 1-2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Відповідно до ч.-ч.1-3 ст.50 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Відповідно до ст. 50 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, а юридична особа, яка не є суб'єктом владних повноважень, може бути відповідачем лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених ч.4 ст.50 КАС України.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить суд, зокрема, визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» №2/32-15 від 30.03.2015 року, яке не є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частина 2 цієї статті встановлює, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Також, позивач у позовній заяві просить суд визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» щодо невиконання та ігнорування в своїй діяльності рішення суду в адміністративній справі №815/1978/14.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, статтями 254 та 258 КАС України передбачено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та звернення судових рішень в адміністративних справах до примусового виконання.
Відповідно до ч.9 ст.267 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Таким чином, згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду уточнень до позовної заяви, оформленої відповідно до вимог КАС України.
На підставі вищевикладеного, суддя дійшов висновку про те, що адміністративний позов слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ЛАЙН» до Державного підприємства «Ренійський морський торговельний порт» про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення №2/32-15 від 30.03.2015 року - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали суду та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в порядку ч. 3 ст. 186 КАС України.
Суддя П.П. Марин