Постанова від 06.07.2011 по справі 2а-1716/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" липня 2011 р. Справа № 2a-1716/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Микитюка Р.В.

при секретарі Дущак С.М.

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ПП Кузьмінчук ОСОБА_3

до відповідача: Управління Держкомзему у Долинському районі

про визнання незаконними дій, визнання нечинним та скасування припису №220/026 від 18.05.2011 року,-

ВСТАНОВИВ:

приватний підприємець ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Держкомзему у Долинському районі про визнання незаконними дій, визнання нечинним та скасування припису №220/026 від 18.05.2011 року.

Представниками позивача в судовому засіданні позовні вимоги мотивовані тим, що 18.05.2005 року в Долинському управлінні земельних ресурсів позивачу було надано копію ОСОБА_5 оперативної перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18 травня 2011 року підписаного ОСОБА_6 ОСОБА_5 оформлено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ПП ОСОБА_4 та складено припис про усунення порушень земельного законодавства. Зазначили, що такий вид перевірок як, оперативна, не передбачено чинним законодавством України.

До ОСОБА_5 перевірки від 18 травня 2011 року посадовою особою Долинського районного відділу земельних ресурсів було внесено завідомо неправдиві відомості. ОСОБА_6 у акті перевірки вказав, що: «Приватний підприємець ОСОБА_4 використовує земельну ділянку площею 1,99 га в с. Мала Тур'я по вул. Сагайдачного. 1а для обслуговування виробничих приміщень без правовстановлюючих документів».

ОСОБА_5 інформація не відповідає дійсності, оскільки ПП ОСОБА_4 використовує для обслуговування виробничих приміщень земельну ділянку площею 0,8143 га. Представники позивача на полягали на тому, що правовстановлюючі документи виготовляються сертифікованим підприємством з 2010 року. Жодних порушень ПП ОСОБА_4 не було вчинено. Про цей факт позивачем було повідомлено інспектора, який склав ОСОБА_5 перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Зазначили, що відповідачем було порушено вимоги, встановлені п.4.2. «порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель», який вказує що при проведенні перевірки державний інспектор уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості. За результатами обміру складається ОСОБА_5 перевірки до якого додається схема обміру. Посилалися на те, що приписом №220/026 від 18.05.2011 року позивача було зобов'язано виготовити правовстановлюючі документи на земельну ділянку в розмірі 1,99 га. Зазначили, що даний припис є незаконним так як позивача використовує 0,8143 га. землі, на яку правовстановлюючі документи є в наявності. Представник позивача в судовому засіданні уточнив позовні вимоги та просив суд визнати нечинним та скасувати припис №220/026 від 18.05.2011 року.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак на адресу суду надіслав письмове заперечення проти позову, яким зазначив, що оскаржуваний припис законний та обґрунтований, підстав для його скасування не має. В обґрунтування своїх заперечень вказав на правомірність дій контролюючого органу при проведенні перевірки, за наслідками якої внесено припис. Просив в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.

Статтею 3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 188 Кодексу встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах. Частина 2 даної статті вказує, що порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" № 963-IV від 19.06.2003 року (далі- Закон № 963-IV).

Відповідно до вимог ст. 2 Закону № 963-IV одним із основних завдань державного контролю є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

Статтею 11 Закону № 963-IV встановлено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель зобов'язані додержуватися Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів.

Процедуру планування та проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами встановлює Порядок планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, який затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року №312 (далі - Порядок №312).

В судовому засіданні встановлено, що 18.05.2011 року державним інспектором з контролю з використанням і охороню земель управління Держкомзему у Долинському районі ОСОБА_6 проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства приватним підприємцем ОСОБА_4 щодо виконання припису від 22.03.2011 року про виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку для обслуговування виробничих приміщень в с. Мала Тур'я, вул. Сагайдачного, 1А, припинення використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Порядок проведення таких перевірок регулюється нормами Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Порядком №312 та Порядком взаємодії Державного комітету України із земельних ресурсів і його територіальних органів та органів прокуратури з питань захисту інтересів держави у сфері регулювання земельних відносин, який затверджено Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів, Генеральної прокуратури України №225/15 від 10.03.2010 року.

В ході проведеної перевірки управлінням Держкомзему в Долинському районі встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_4 використовує земельну ділянку площею 1,99 га в с. Мала Тур'я Долинського району для обслуговування виробничих приміщень без документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою, чим порушено вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Виявлені порушення відображені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.05.2011 року. (а.с. 6).

Відповідно до вимог ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Статтею 126 Земельного кодексу України наведено перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Підпунктом 5.1 п. 5 Порядку №312 встановлено, що при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Таким чином, результати перевірки можуть бути викладені державним інспектором лише у одному документі - акті перевірки.

За результатами перевірки управлінням Держкомзему в Долинському районі Івано-Франківської області фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 видано припис №220/026 від 18.05.2011 року, яким зобов'язано у тридцяти денний термін усунути порушення земельного законодавства шляхом виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку (а.с.7).

Пунктом 6.2 Порядку №312 визначено, що з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.

В судовому засіданні встановлено, що перевірку управлінням Держкомзему в Долинському районі Івано-Франківській області проведено з порушеннями вимог законодавства, не повно, без з'ясування всіх обставин.

Відповідно до вимог пункту 4.2. Порядку №312 при проведенні перевірки державний інспектор: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; при встановленні факту зміни власника чи користувача об'єкта нерухомості уживає заходів для з'ясування особи фактичного власника чи користувача; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.

В судовому засіданні встановлено, що в порушення вказаних норм Порядку №312 при перевірці старший державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель Івано-Франківської області ОСОБА_6 не встановлено фактичного землекористувача частини земельної ділянки, не уточнено відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.

Також, в судовому засіданні встановлено, що частина земельної ділянки, яка згідно висновків відповідача використовується для обслуговування виробничих приміщень фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 без документів, що посвідчують право власності чи право користування, передана у приватну власність громадянам.

ОСОБА_5 обставина підтверджується дослідженими в судовому засіданні державними актами: серії ЯЛ №481248 виданий громадянці ОСОБА_4 на право власності на земельну ділянку площею 0,1588 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 45-46); серії ЯЛ №481247 виданий громадянці ОСОБА_4 на право власності на земельну ділянку площею 0,7898 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 43-44); серії ЯЛ №465837 виданий громадянці ОСОБА_4 на право власності на земельну ділянку площею 0,1433 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с.47-48); серії ЯЛ №465836 виданий громадянці ОСОБА_4 на право власності на земельну ділянку площею 0,1036 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с. 41-42).

Крім того, встановлено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 виготовляються правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 0,8143 га для обслуговування виробничих приміщень (друкарні, прачечної, пекарні, плиточного цеху) в с. Мала Тур'я Долинського району, що підтверджується заявою про виконання землевпорядних робіт від 20.10.2010 року (а.с. 53), кадастровим планом (а.с.54).

Таким чином, судом встановлено, що позивач не використовує земельну ділянку площею 1,99 га для обслуговування виробничих приміщень в с. Мала Тур'я Долинського району без документів, що посвідчують право власності чи право користування. Площа такої земельної ділянки є значно меншою. Тобто, площа земельної ділянки, яка за висновками органу контролю використовується позивачем з порушеннями норм ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, не відповідає площі земельної ділянки яку фактично він використовує, як фізична особа - підприємець.

Протиправність припису №220/026 від 18.05.2011 року також підтверджується копією постанови від 02.06.2011 року №220/013 про закриття адміністративної справи, якою встановлено відсутність події і складу адміністративного правопорушення щодо використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки площею 1,99 га. в с. Мала Тур'я по вул. Сагайдачного, 1А для обслуговування виробничих приміщень, із вказаної площі, площа земельної ділянки для обслуговування виробничих приміщень ПП ОСОБА_4 становить 0,8143 га.

Суд констатує, що невідповідність площі земельної ділянки зазначеної в приписі фактичному землекористуванню є підставою для скасування припису №220/026 від 18.05.2011 року, оскільки даним рішенням суб'єкта владних повноважень на позивача покладено обов'язок щодо усунення порушень земельного законодавства шляхом виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,99 га. Як наслідок позивач не може виконати вимог припису, оскільки частина такої земельної ділянки ним як фізичною особою - підприємцем не використовується, а передана в приватну власність громадянину.

За змістом ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доказано правомірності оскаржуваного припису.

Враховуючи наведене, слід визнати протиправним та скасувати припис управління Держкомзему в Долинському районі Івано-Франківської області № 220/026 від 18.05.2011 року.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель управління держкомзему у Долинському районі щодо винесення припису №220/026 від 18.05.2011 року.

Визнати нечинним та скасувати припис державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель управління держкомзему у Долинському районі №220/026 від 18.05.2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано

Суддя: Микитюк Р.В.

Постанова складена в повному обсязі 11.07.2011 року.