Справа 2а-7163/08/1370
17 квітня 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Сакалоша В.М.,
суддів Гулика А.Г.,
Потабенко В.А.,
при секретарі Керницькій І.В.
за участю:
позивача - не з»явився;
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова про зобов'язання виключити ідентифікаційний номер та всю особисту інформацію з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів, збереження для позивача раніше встановленої форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів, ліквідації облікової картки за формою 1 ДР та поставлення у паспорті відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, суд -
Позивач ОСОБА_1 звернулась в Сихівський районний суд м. Львова з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про визнання бездіяльності ДПІ у Галицькому районі м. Львова неправомірною, зобов'язання ДПІ у Сихівському районі м. Львова виключити ідентифікаційний номер відносно ОСОБА_1та всю інформацію пов'язаною із нею з Держреєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів шляхом внесення - відповідних змін до данних цього реєстру та не присвоювати їй інших ідентифікаційних номерів, зобов'язання ДПІ у Сихівському районі м. Львова зберегти для ОСОБА_1 раніше встановлену форму обліку платників податків та інших обов'язкових платежів, зобов'язання ДПІ у Сихівському районі м. Львова ліквідувати облікову картку за формою 1ДР з даними ОСОБА_1, зобов'язання ДПІ у Сихівському районі м. Львова здійснити на одній із сторінок паспорту ОСОБА_1, а саме на стор. 7,8, чи 9 запис такого змісту «має прово здійснювати будь-яки платежі без ідентифікаційного номеру, зобов'язання ДПІ у Сихівському районі м. Львова письмово повідомити ОСОБА_1, про виключення ІН та всієї інформації відносно неї з Держреєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 19 березня 2008 року справу передано до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду провадження у справі відкрито, призначене попереднє судове засідання на 08 грудня 2008 року, ухвалою від 08 грудня 2008 року справу призначено до судового розгляду, за клопотанням замінено відповідача у справі, у зв'язку з реорганізацією, на ДПІ у Сихівському районі м. Львова.
Представник позивача у судовому засіданні 16 січня позовні вимоги підтримав, 09 лютого 2009 року долучив до матеріалів справи заяву про розгляд справи без його участі та довіру суду.
Представник відповідача Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова ОСОБА_2 позову не визнала, пояснила, що згідно до затвердженого спільним Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004 року № 602/1226 Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та обов'язкових платежів, ДПІ повідомила позивача про перелік документів, які необхідно подати для здійснення процедури вилучення ідентифікаційного номера та інформації з Державного реєстру за його заявою. Однак, позивач таких документів не подала. Визнаючи право позивача на відмову від ідентифікаційного номеру, просила в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні 10 квітня 2008 року відповідно до ч. 3, ст. 160 КАС України судом проголошено вступну і резолютивну частини постанови, складання повного тексту відкладено на строк до п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.
Суд, заслухавши пояснення присутньої сторони, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 1 Закону України «Про Державний реєстр платників податків та інших обов'язкових платежів» від 22.12.1994 року № 320/94-ВР (з наступними змінами) передбачено право осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи, сплачувати державні платежі за раніше встановленою формою, про що робиться відповідна відмітка в паспорті таких осіб.
Відповідно до ч.2 ст.5 цього ж Закону до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Платники податків мають право виконати свій конституційний обов'язок щодо сплати податків та інших обов'язкових платежів, обравши альтернативну форму обліку без присвоєння ідентифікаційного номера, шляхом офіційного повідомлення про це відповідні державні органи.
Закон передбачає, що відповідні правові наслідки, а саме: невнесення інформації до Державного реєстру і надання права сплати податків без ідентифікаційного номера, або, у разі наданого ідентифікаційного номера і внесеної до Державного реєстру інформації - вилучення ідентифікаційного номера та інформації з Державного реєстру, мають наступити тільки за умови виконання вимог щодо офіційного повідомлення про це відповідних державних органів.
Судом встановлено, що позивач 05 грудня 2005 року зверталася до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, із заявою про відмову від присвоєного їй ідентифікаційного номера та вилучення інформації стосовно неї з Державного реєстру.
За результатами розгляду вказаного звернення, за місцем проживання позивача ДПІ у Галицькому районі було надано відповідь від 21 грудня 2005 року № 21692/28-217 із роз'ясненнями про необхідність подання пакету документів для задоволення її заяви та процедури внесення до паспорта відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера відповідно до вимог Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та обов'язкових платежів, затвердженого спільним Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004 року № 602/1226.
Позивач вказаних документів не подав, пояснивши свою відмову у наданні запропонованих документом тим, що Порядок не відповідає Закону України «Про Державний реєстр платників податку та інших обов'язкових платежів» і не може бути застосований для внесення відмітки у паспорт.
Звернувся із адміністративним позовом на бездіяльність ДПІ у Галицькому районі до Сихівського районного суду м. Львова, постановою якого від 20.03 2006 року позов задоволено частково. За результатами розгляду апеляційної скарги позивача ухвалою апеляційного суду Львівської області апеляційна скарга задоволена частково, за результатам розгляду касаційної скарги позивача ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу задоволено частково, справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
Розглянувши матеріали справи, суд не погоджується з наведеними доводами позивача з таких міркувань.
Відповідно до ст. 2, п.2 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на Державну податкову адміністрацію України покладено обов'язок щодо прийняття та видання нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування.
У даному випадку цю функцію реалізовано у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та вищевказаним Законом шляхом прийняття і видання спільного Наказу Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004 року № 602/1226 «Про затвердження Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та обов'язкових платежів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2004 року за № 1345/9944 (з наступними змінами), офіційно оприлюдненого відповідно до вимог законодавства та чинного як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи.
Згідно цього Порядку особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, поряд із заявою подає органу державної податкової служби також комплект документів, перелік яких наведений у п.2.2., а орган державної податкової служби формує особову справу і, у разі відсутності розбіжностей між даними заяви та пред'явленими документами, у термін до 30 календарних днів з дня прийняття заяви надає довідку, форма якої наведена в додатку 3 до Порядку (форма ВЗ), термін дії якої 30 календарних днів ( п.п. 3.2., 3.4.).
Орган державної податкової служби відмовляє у наданні такої довідки у випадку розбіжностей між даними заяви та пред'явленими документами.
Тільки за умови отримання зазначеної довідки особа може звертатися до органу внутрішніх справ за місцем реєстрації з проханням про внесення відмітки до паспорта ( п.4.).
Відмітка «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера» вноситься до паспорта громадянина посадовою особою органу внутрішніх справ на підставі вказаної довідки лише у разі дотримання визначених Порядком вимог, відсутності невідповідностей щодо повноти і правильності заповнення довідки та відповідності її пред'явленому паспорту. У разі невідповідностей посадова особа органу внутрішніх справ повертає довідку і паспорт громадянину.
Відповідно до положень ч.2 ст.5 Закону України «Про Державний реєстр платників податку та інших обов'язкових платежів» і вищевказаного Порядку, поняття офіційного повідомлення відповідних державних органів, яке є необхідною умовою вилучення ідентифікаційного номеру з Державного реєстру та надання права сплачувати податки та інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку, складається не тільки з подання заяви особою, яка відмовляється від ідентифікаційного номеру, а й із сукупності дій, що їх потрібно вчинити як у органах податкової служби, так і в органах внутрішніх справ.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до податкового органу із заявою довільної форми, без дотримання встановленого законом порядку, без надання необхідних документів, у зв'язку з чим позивачці була надана відповідь, згідно із Законом України «Про звернення громадян» із належним роз'ясненням порядку внесення відміток до паспорту із вказівкою про необхідність подання заяви встановленого зразку та з переліком необхідних додаткових документів.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позивач ОСОБА_1 не погоджуючись з положеннями Порядку, і не подаючи передбачені Порядком для унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та обов'язкових платежів, затвердженого спільним Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004 року № 602/1226, необхідні документи, позбавляє відповідача та треті особи можливості здійснити у повному обсязі належну процедуру внесення у його паспорт відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, тим самим створює умови, які перешкоджають йому у реалізації своїх прав, а відтак, його позовні вимоги є безпідставними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94,128, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львові про зобов'язання виключити ідентифікаційний номер та всю особисту інформацію про позивача з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів, збереження для позивача раніше встановленої форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів, ліквідації облікової картки за формою 1 ДР та поставлення у паспорті відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сакалош В.М.
Судді Гулик А.Г.
Потабенко В.А.