Справа № 203/4303/12
Іменем України
17 грудня 2012 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
В складі судді Ганкіної І.А.
При секретарі Кобернюк О.В.
Позивачі ОСОБА_1
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вінниця справу за адміністративним позовом: ОСОБА_1 до Некрасівської сільської ради, за участю третьої особи ДП “Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”про визнання протиправною відмову Некрасівської сільської ради погодження технічної документації за листом від 18.07.2012р. та зобов”язання погодити технічну документацію, -
Встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Некрасівської сільської ради, за участю третьої особи ДП “Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”про визнання протиправною відмову Некрасівської сільської ради погодження технічної документації за листом від 18.07.2012р. та зобов”язання погодити технічну документацію.
В позові ОСОБА_1 зазначив, що рішенням 7 сесії 22 скликання Некрасівської сільської ради від 16.11.1996р. за №67 позивачу було надано земельну ділянку розміром 0,17 га для будівництва житлового будинку та господарських споруд, якою позивач користується до цього часу. 24.11.2009р. позивач звернувся до Управління держкомзему у Вінницькому районы і отримав довідку про кадастровий номер земельної ділянки від 26.11.2009р. за №07-7136. У довідці зазначено, що земельній ділянці, що розташована на території с.Некрасово по вул.І.Франка Некрасівської сільської ради наданій ОСОБА_1 присвоєно кадастровий номер 0520684203:02:001:0206. Площа ділянкі складає 0,1700 га, призначення -для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд. У 2010р. З метою оформлення права власності на земельну ділянку позивач замовив ДП “Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою”розробку технічної документації із землеустрою. Дане підприємство виконало усі необхідні роботи та надало позивачу комплект документів для узгодження акту встановлення меж земельної ділянки з представником сільської ради. Звернувшись з відповідним проханням до сільського голови позивач отримав відмову. Незважаючи на те, що технічна документація містить оригінал рішення 7 сесії 22 скликання Некрасівської сільської ради від 16.11.1996р. за №67 про надання позивачу земельної ділянки відповідач у відповіді від 18.07.2012р. за №05 повідомив, що не має підстав для виготовлення технічної документації у зв”язку з відсутністю рішення. Вважаючи дану відмову незаконною позивач звернувся до суду.
В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю, суду додав, що звернувся до сільської ради листом від 13.06.2012р. але рішення ради не отримав. Замість цього, отримав відповідь від 18.07.2012р. На рішення сесії його заява на розгляд не виносилася. Вказані дії позивач вважає неправомірними, та просить суд забов”язати відновити його право шляхом розгляду його заяви з проханням затвердити документацію на сесії.
Відповідач в особі представників позов не визнав. Представники відповідача попередньо суду пояснили, що рішення ради від 16.11.1996р. за №67 на позивача виявлено ними не було, тому у затвердженні документації було відмовлено.
В судове засідання 17.12.2012р. представники відповідача не з”явилися, належним чином були попереджені. Суд за клопотанням сторони позивача продовжив слухання справи.
Третя особа ДП “Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”подав суду заяву, за якою ДП “Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”просить слухати справу у відсутність їх представника. У вирішенні судового спору покладаються на думку суду.
Заслухавши пояснення, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне:
За матеріалами позову рішенням 7 сесії 22 скликання Некрасівської сільської ради від 16.11.1996р. за №67 ОСОБА_1 було надано земельну ділянку розміром 0,17 га для будівництва житлового будинку та господарських споруд, якою позивач користується до цього часу (а.с.8).
24.11.2009р. позивач звернувся до Управління держкомзему у Вінницькому районы і отримав довідку про кадастровий номер земельної ділянки від 26.11.2009р. за №07-7136. У довідці зазначено, що земельній ділянці, що розташована на території с.Некрасово по вул.І.Франка Некрасівської сільської ради наданій ОСОБА_1 присвоєно кадастровий номер 0520684203:02:001:0206. Площа ділянкі складає 0,1700 га, призначення -для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд (а.с.11).
У 2010р. з метою оформлення права власності на земельну ділянку позивач замовив ДП “Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою”розробку технічної документації із землеустрою.
Вказана технічна документація була розроблена та передана позивачем для проведення необхідних дій по її затвердженню в Некрасівську сільську раду (а.с.4-16) за листом позивача від 13.06.2012р. (а.с.48).
За листом сільської ради с.Некрасово від 18.07.2012р. за №05 позивача було повідомлено, що рішення ради 7 сесії 22 скликання Некрасівської сільської ради від 16.11.1996р. за №67 в матеріалах сесії не явлено, в обликових книжках даних про сплату земельних податків не має тому для оформлення документів та дозволу на виготовлення технічної документації не має (а.с.17).
Визначаючись щодо заявленого позову суд виходить з того, що у відповідності до абзацу першого пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (п. “б”статті 12 Земельного кодексу України).
Кожному громадянину України, згідно статті 14 Конституції України гарантується право на землю.
В частині 1 статті 121 Земельного кодексу України зазначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.
У відповідності до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача та ін.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. У відповідності до вимог ЗУ “Про місцеве самоврядування”прийняття відповідного рішення за заявою виноситься на розгляд відповідної сесії.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку у відповідності до ч. 11 статті 118 Земельного кодексу України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порушене право позивача може бути відновлено з виходом за межи заявлених вимог.
Тому, враховуючи вищевказане, суд вважає, що відмова у затвердженні технічної документації поданої позивачем шляхом направлення листа, а не прийняття відповідного рішення на сесії сільської ради є неправомірним.
Порушене право позивача підлягає до відновлення шляхом повторного розгляду заяви від 13.06.2012р. ОСОБА_1 з винесення даної заяви на розгляд чергової сесії Некрасівської сільської ради з постановленням рішення з зазначеного питання.
Щодо вимоги про забов”язання погодити саме представлену позивачем технічну документацію, суд виходить з того, що дане питання відноситься виключно до компетенції сільської ради і має бути розглянуто на черговій сесії ради у відповідності до вимог закону, в зв”язку з чим у задоволенні вказаної вимоги позивача слід відмовити.
Керуючись ст.ст.18,100,104,105,158,159-163,171 КАС України, суд, -
Постановив:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Некрасівської сільської ради погодження технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка розміщена на території Некрасівської сільської ради Вінницького району та області на ім”я ОСОБА_1 за листом від 18.07.2012р.
Зобов”язати Некрасівську сільську раду Вінницького району та області відновити порушене право ОСОБА_1 на вирішення питання щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка розміщена на території Некрасівської сільської ради Вінницького району та області шляхом повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.06.2012р. на черговій сесії сільської ради з постановленням рішення з вищевказаного питання.
В решті позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького Апеляційного адміністративного суду на протязі 10 діб з моменту постановлення постанови через Вінницький районний суд шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: