Провадження №2-а/760/337/15
Справа №760/8001/15-а
14 травня 2015 року Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському р-ні м. Києва про призначення пенсії,
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача та просить зобов'язати його провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 82 відсотки від розміру заробітної плати, яка включає в себе: матеріальну допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати.
Посилається на те, що з 2008 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує державну пенсію за віком.
02 березня 2015 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, однак листом №3499/09/П-153 від 16 березня 2015 року в перерахунку пенсії їй було відмовлено.
Вважає таку відмову неправомірною та просить задовольнити позов.
Позивачка просила розглядати справу в її відсутності.
Відповідач надіслав письмові заперечення в яких проти задоволення позову заперечував. Посилався на те, що такі виплати, як матеріальна допомога не включаються до заробітної плати в розумінні ст. ст. 1 та 2 Закону України «Про оплату праці», а факт утримання із зазначених виплат збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахуванні при обчисленні розміру пенсії. Також зазначив, що відповідно до положень Закону України «Про державну службу», пенсія за заяву про призначення пенсії або перерахунку, що надійшли починаючи з 1 січня 2015 року, обчислюється в розмірі 60% заробітної плати.
Суддя, вивчивши матеріали адмінстративної справи приходить до висновку про задоволення вимог позивачки, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка з 2008 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує державну пенсію за віком.
Листом відповідача №3499/09/П-153 від 16 березня 2015 року в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації їй було відмовлено.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, що також підтверджується довідкою про складові заробітної плати №2534/04 від 17 лютого 2015 року.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідки про складові заробітної плати №2534/04 від 17 лютого 2015 року року також вбачається, що на всі виплати, включені в неї, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд не приймає до уваги заперечення відповідача та вважає позов в частині перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації таким, що підлягає задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.
Враховуючи викладене вище, керуючись ст. ст. 2, 5-11, 19, 69-72, 158-163 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському р-ні м. Києва про призначення пенсії задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 04 лютого 2010 року, з урахуванням до складових заробітної плати, які враховуються при призначення пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Апеляційна скарга на постанову судді подається протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд.
Суддя: