Постанова від 15.02.2007 по справі 11/347а/24

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

Господарський суд Чернігівської області

14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 7-38-36, факс 7-44-62

Іменем України

ПОСТАНОВА

"15" лютого 2007 р. Справа № 11/347а/24

12 год. 50 хвил.

За позовом: Відкритого акціонерного товариства «Хімтекстильмаш»

14011, м. Чернігів, вул. Щорса, 110

До: Державної податкової інспекції у м. Чернігові

14001, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 28

Про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення

Суддя Ю.М.Бобров

Секретар О.Ю.Михальова

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :

Від позивача: Ждан М.П. -заст.. голив правління, дов. від 29.11.06 р. № 60-1906,

Литвиненко Є.М. -юрисконсульт, дов. від 11.12.06 р. № 60-1944.

Від відповідача: Дзюба Л.М. -гол. держподатінспектор, дов. від 28.12.06 р. № 30822/10/10-010,

Казко О.О.-ст. держподатревізор - інспектор, дов. від 06.12.06 р. № 28241/10/10-010.

СУТЬ СПОРУ:

Позивачем -Відкритим акціонерним товариством «Хімтекстильмаш» подано адміністративний позов до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання недійсним податкового повідомлення -рішення інспекції.

На підставі ст. 150 КАСУ у розгляді справи оголошувалися перерви.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві.

У позовній заяві позивач посилається, зокрема, на те, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2005 р.» не може збільшувати розмір податку на прибуток підприємств, оскільки Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Крім того, у судовому засіданні представники позивача, як на підставу позовних вимог, посилаються на те, що ВАТ «Хімтекстильмаш» є корпоратизованим підприємством, тобто не є платником податку на дивіденди, що сплачуються до бюджету некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, тому визначення йому податкового зобов'язання на частину прибутку (доходу) державних підприємств є неправомірним.

Відповідач у письмових запереченнях на позовну заяву позовних вимог не визнає, посилаючись на те, що позивач є державним підприємством і повинен сплачувати частину прибутку (доходу) у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу). ВАТ «Хімтекстильмаш» не нараховувало та не сплачувало у 2005 році частину прибутку (доходу) за Структурний підрозділ Дослідний завод ВАТ «Хімтекстильмаш», чим занизило частину прибутку (доходу) за 2005 рік в сумі 177,5 тис. грн. Тому, вважає відповідач, оскаржуване податкове повідомлення - рішення про стягнення з позивача частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається в Україні, в сумі 253600,00 грн. (основний платіж - 177500,00 грн., штрафні санкції -761000,00 грн.) відповідає вимогам чинного законодавства.

Представники відповідача у судовому засіданні підтримали заперечення на позов з мотивів, викладених у письмових запереченнях проти позову та додаткових письмових поясненнях.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

ДПІ у м. Чернігові була проведена виїзна планова перевірка Структурного підрозділу Дослідний завод ВАТ «Хімтекстильмаш» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.03 р. по 30.06.06 р., за результатами якої складено акт перевірки від 25.10.06 р. № 825/23/24553985.

Як зазначено у висновку акта перевірки, перевіркою встановлено, зокрема, порушення ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет на 2005 рік» (статтею 63 в редакції Закону України « Про Державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.04 р. № 2285), постанову Кабінету Міністрів України від 15.01.05 р. № 50 (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено частину прибутку (доходу) за перше півріччя 2005 року у розмірі 62 тис. грн., за 9 місяців 2005 року у розмірі 166,5 тис. грн., за 2005 рік у розмірі 177,5 тис. грн.

На підставі акта перевірки, ДПІ у м. Чернігові, згідно п.п. «б» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. № 181-ІІІ (далі -Закон № 2181) та ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», постанови КМ України від 15.01.05 р. № 50, відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 03.11.06 р. № 004042320/0, яким визначено суму податкового зобов'язання ВАТ «Хімтекстильмаш» за платежем: частина прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається в Україні, в сумі 177500,00 грн. основного платежу та в сумі 76100,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, всього 253600,00 грн.

Статтею Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.04 р. № 2285-ІV установлено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдінгові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).

Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» та наростаючими підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

Для акціонерних, холдінгових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

Як свідчать матеріали справи, Структурний підрозділ Дослідний завод ВАТ «Хімтекстильмаш» працює на принципі повного господарського розрахунку та самофінансування, але не має права юридичної особи. Завод самостійно у встановленому порядку і визначені строки представляє Мінмашпрому України, органам статистики, державній податковій інспекції та Акціонерному товариству періодичну та річну звітність. Завод є платником податків, самостійно веде їх своєчасну і вірну виплату (зокрема, сплачує податок на прибуток підприємств). Завод заснований на майні, яке є власністю ВАТ «Хімтекстильмаш» і передано йому на праві господарського відання.

Як вбачається із Статуту Відкритого акціонерного товариства «Хімтекстильмаш» товариство засновано відповідно до рішення Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України, прийнятого наказом від 27.12.94 р. № 1739 шляхом перетворення державного підприємства Науково-виробниче підприємство «Хімтекстильмаш» у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» від 15.06.93 р. № 210/93.

Цей Указ містить поняття «корпоратизації». Згідно зі ст. 1 цього Указу корпоратизацією є перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного фонду яких перебуває у державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкриті акціонерні товариства.

Згідно п. 3.1 Статуту Товариство є юридичною особою від дня його державної реєстрації.

Товариство здійснює свою діяльності відповідно до чинного законодавства та Статуту (п. 3.2 Статуту).

Засновником Товариства є держава в особі Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України (п. 4.1 Статуту).

Засновник, що володіє 100 відсотками акцій Товариства не може відчужувати належні йому акції до прийняття рішення про приватизацію майна Товариства (п. 6.3 Статуту).

Прибуток Товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку Товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету.

Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у повному розпорядженні Товариства (п. 7.1 Статуту).

В період набуття в процесі приватизації прав власності на акції Товариства іншими акціонерами вищим органом Товариства є засновник як єдиний акціонер (п. 8.2.1 Статуту).

До компетенції Вищого органу Товариства відноситься, зокрема, затвердження річних результатів діяльності Товариства, виключаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків, ревізійної комісії, порядку розподілу прибутків (п.8.2.4 Статуту).

Вищенаведене свідчить, що ВАТ «Хімтекстильмаш» відноситься до категорії акціонерних товариств з 100-відсотковою державною власністю на акції і створено в результаті перетворення (корпоратизації) державного підприємства.

Із набранням чинності Господарським кодексом України від 16.01.03 р. № 436-IV стосовно такого акціонерного товариства може використовуватися два рівнозначні визначення: державні акціонерні товариства і корпоратизовані підприємства (п. 7 ст. 74 ГКУ).

Суд вважає, що із наведеного виплаває один принциповий момент: дивіденди, що сплачуються до бюджету державним некорпоратизованими, казенними та комунальними підприємствами, прирівняні до податку на прибуток підприємств та входять до сплати загальнодержавних податків і зборів. Подібний статус за платежами до бюджету з прибутку зазначених підприємств закріплено п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 р. № 1251-ХІІ. Слід зауважити, що саме для дивідендів цих підприємств передбачено рядок 21 декларації з податку на прибуток підприємств (Дивіденди і прирівняні до них платежі, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами), після фіксації в якому відповідні суми набувають статусу податкового зобов'язання державного некорпоратизованого, казенного чи комунального підприємства. А це дозволяє застосовувати до них систему штрафних санкцій, установлену ст. 17 Закону № 2181, і рахунки бухгалтерського обліку податкових зобов'язань.

Оскільки ВАТ «Хімтекстильмаш» є корпоратизованим підприємством (державним акціонерним товариством), в якому державі належить не частка акцій, а 100 % акцій, на нього не поширюються приписи Закону № 2181, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам чинного законодавства.

Крім того, ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.04 р. № 2285-IV чітко встановлений перелік підприємств, на які поширюється чинність Закону, а саме:

- державні;

- казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства;

- акціонерні, холдінгові компанії;

- інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства.

Аналіз правового статусу ВАТ «Хімтекстильмаш» свідчить про те, що воно не належить до кола суб'єктів, визначених ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», тому на нього не поширюються вимоги цієї статті.

За вищенаведених обставин, беручи до уваги приписи ч. 3 ст. 2 КАСУ, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Тому сплачені позивачем 154,00 грн. держмита підлягаються присудженню з Державного бюджету України.

Витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн., згідно ст. 87 КАСУ, до судових витрат не відносяться.

Керуючись ст.ст. 2, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним податкове повідомлення -рішення Державної податкової інспекції у місті Чернігові від 03.11.06 р. № 0004042320/0.

3. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок 31114095600002 в УДК в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965) на користь Відкритого акціонерного товариства «Хітекстильмаш» (14011, м. Чернігів, вул. Щорса, 110, р/р 2600301761390 в Чернігівській філії Державного експортно-імпортного банку, МФО 353649, код 14314311) 154,00 грн. сплаченого держмита.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Про апеляційне оскарження постанови спочатку подається заява.

Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Чернігівської області.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного господарського суду.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, відповідно до ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 15.02.07 р. проголошено тільки вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова суду в повному обсязі виготовлена 20.02.07 р.

Суддя Ю.М.Бобров