Постанова від 14.04.2011 по справі 2а-134/11

Справа № 2а- 134- 2011 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2011 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді -ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі -ПОЛІЩУК Л.П.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси про зобов»язання провести перерахунок пенсії по інвалідності,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 25 жовтня 2010 року звернувся до відповідача з позовом про зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, посилаючись на те, що він є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Статтями 50 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, розмір його пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Крім того, відповідно до Закону України № 3551 «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту», він є інвалідом війни 2 групи і відповідно до якого інвалідам війни які втратили працездатність пенсії підвищуються у розмірі 40% мінімальної пенсії за віком. Він отримує значно нижчу пенсію, тому звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Але відповідач не бажає проводити відповідне нарахування цієї пенсії та відмовив йому в цьому.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги змінив та просив визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси по відмові у перерахунку позивачу пенсії, зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії по інвалідності та доплати до пенсії починаючи з 11 жовтня 2010 року, та призначити позивачу пенсію в розмірі 6 912 грн. 50 коп. і виплачувати її з 01.01.2011 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що позивач внаслідок аварії на ЧАЕС визнаний інвалідом ІІ групи та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, він є інвалідом війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»№ 3551 -Х11. Відповідно до ч. 4 ст.13 Закону, інвалідам війни пенсії підвищуються які втратили працездатність третьої групи в розмірі 40% .

При цьому позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про нарахування державної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановлених ч.4 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту». В проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Нормами ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 року № 3551-Х11, інвалідам війни пенсії підвищуються які втратили працездатність третьої групи у розмірі 40% прожиткового мінімуму.

Посилання відповідача на те, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий визначається КМУ, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки надання законодавцем порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто КМУ повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Безпідставними є також посилання відповідача на Закон України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року, яким були внесені зміни до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», по-скільки рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»щодо внесення змін до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність його бездіяльності, яка полягає у не нарахуванні позивачу пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та відповідно до ст.13 ч.4 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що з точки зору матеріального права підлягають задоволенню в цій частині.

Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення «Про Пенсійний фонд України»і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»обґрунтовано покладено на Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, за місцем проживання позивача.

Враховуючи наведене та спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій - зобов'язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум. В зв»язку з чим позовна вимога про встановлення конкретного розміру пенсії в сум 6 912 грн. 50 коп. не може бути задоволена судом, оскільки не відноситься до його компетенції.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність його бездіяльності, яка полягає у відмові здійснити позивачу перерахунок пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» починаючи з 11 жовтня 2010 року, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині є такими, що з точки зору матеріального права підлягають задоволенню.

На підставі ст.ст. 19, 22, 46, 152 Конституції України, ст.ст.11, 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186, 256 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 28, 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» починаючи з 11 жовтня 2010 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності та доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»з урахуванням положень передбачених ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 11 жовтня 2010 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: