Постанова від 06.04.2011 по справі 2а-511/11

Справа № 2а-511/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2011 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Марцішевська О. М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Соснівському районі про Визнання дій неправомірними, зобов*язання зробити перерахунок пенсії по інвалідності ЧАЕС ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 09 грудня 2010 року звернувся до суду до Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі міста Черкаси Черкаської області, посилаючись на те, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІІ групи по хворобі, пов'язаній з катастрофою на ЧАЕС. Знаходиться на обліку як пенсіонер в Управлінні пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси. Відповідачем позивачу призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до положень ст. ст. 50, 54 даного Закону, в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності -6 мінімальної пенсій за віком, крім того має бути призначена додаткова пенсія за шкоду, завдану здоров'ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком. Відповідачем дана основна та додаткова пенсії виплачуються в розмірах, менших, ніж відповідно до ст. ст. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На звернення позивача про проведення перерахунку пенсії, відповідачем відмовлено з посиланням на нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України. Вважає відмову відповідача безпідставною та не обґрунтованою на законі. Просить визнати дії відповідача в перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі у м. Черкаси здійснити перерахунок державної пенсії по інвалідності та виплатити ОСОБА_2, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС інваліду 2 групи в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров*ю в розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком в тих розмірах, які діяв період з 22.05.2008 року по дату розгляду справи.

Від представника Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси письмове заперечення проти позову не надійшло.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, року народження, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалід 3 групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС, що підтверджується відповідним посвідченням.

ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Соснівському районі міста Черкаси Черкаської області.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 54 Закону обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими -6-ми мінімальних пенсій за віком по 3-ій групі інвалідності.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до I категорії, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі - 50 % мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно з ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.

Судом встановлено, що пенсія позивачу виплачується з розрахунку розмірів мінімальної пенсії, встановлених постановами Кабінету Міністрів України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. № 654.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку, що при розрахунку основної та додаткової пенсій позивача, передбачених ст.ст. 50,54 Закону України застосуванню підлягає розмір мінімальної пенсії, встановлений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не положення постанов Кабінету Міністрів України, які є підзаконними актами та істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості перерахунку пенсії позивачці відповідно до ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд не вбачає.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на думку суду, не є перешкодою для застосування такої величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обчислення інших пенсій чи доплат, пов'язаних із мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Тому відповідачем неправомірно відхилено прохання позивача про перерахунок пенсії відповідно до ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до суду 09.12.2010 р., з порушенням строку звернення до адміністративного суду, визначеного Кодексом адміністративного судочинства України, щодо вимог про здійснення перерахунку державної пенсії по інвалідності за період з 22.05.2008 року по 09.06.2010 року, вказаний строк пропущений без поважної причини, оскільки закони та підзаконні нормативно-правові акти публікуються у пресі, кожна особа, за наявності бажання, може мати доступ до цієї інформації, тому ухвалою суду від 06.04.2011р. позовну заяву в цій частині залишено без розгляду.

За таких обставин, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі у м. Черкаси здійснити перерахунок державної пенсії по інвалідності, відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачу як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії інваліду 3 групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров*ю в розмірі 50 % мінімальних пенсій за віком в період з 10.06.2010 року (в межах строку звернення до суду) по 06.04.2011 року (дату розгляду справи).

При подачі позову позивач був звільнений від оплати державного мита, тому на підставі ст.88 ЦПК України оплату державного мита слід віднести на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 64 Конституції України, ст.ст.45, 50, 54, 67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 8, 9, 11. 17, 94, 99, 128, 159-163, 183-2, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси по відмові у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку з 10 червня 2010 року по 06 квітня 2011 року пенсії по інвалідності відповідно статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з врахуванням статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі у м. Черкаси здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії по інвалідності за період з 10 червня 2010 року по 06 квітня 2011 року відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з врахуванням статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та провести виплату нарахованих сум з урахуванням фактично виплаченої пенсії.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

ГОЛОВУЮЧИЙ: