Постанова від 05.04.2011 по справі 2а-425/11

Справа № 2а- 425 - 2011 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2011 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді -ТОКОВОЇ С.Є.

при секретарі -ЄВТУШЕНКО О.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, Держави України в собі Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області про визнання дій незаконними, проведення перерахунку державної і додаткової пенсії та підвищення до пенсії як інваліду війни ІІІ групи інвалідності з 01 жовтня 2008 року, про припинення дій, які порушують право позивача, призначення пенсії та відшкодування моральної шкоди, завданої діями посадових осіб,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 07 грудня 2010 року звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій незаконними, проведення перерахунку державної і додаткової пенсії та підвищення до пенсії як інваліду війни ІІІ групи інвалідності з 01 жовтня 2008 року, про припинення дій, які порушують право позивача, призначення пенсії та відшкодування моральної шкоди, завданої діями посадових осіб, посилаючись на те, що він є інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювань, пов'язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС, пенсія по інвалідності виплачується йому Управлінням Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси. Статтями 50 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, розмір його пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до Закону України № 3551 «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту», він є інвалідом війни 3 групи і відповідно до якого інвалідам війни які втратили працездатність пенсії підвищуються у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Він отримує значно нижчу пенсію, тому звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Але відповідач не бажає проводити відповідне нарахування цієї пенсії та відмовив йому в цьому. Тому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси незаконними, зобов'язати відповідача здійснити з 01 липня 2010 року перерахунок та виплату йому відповідні пенсії з подальшими перерахунками щодо зміни прожиткового мінімуму згідно діючого законодавства України. Крім того, вважає, що неправомірними діями Управління Пенсійного фонду в Соснівському районі йому завдана ще й моральна шкода. яку оцінює в 2 000 грн. та яку просить стягнути з Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити в повному обсязі.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси в судовому засіданні позов не визнав, просив в задоволенні позову відмовити.

Представник Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області до судового засідання не з»явився, направив до суду заперечення, позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач внаслідок аварії на ЧАЕС визнаний інвалідом ІІІ групи та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, він є інвалідом війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»№ 3551 -Х11. Відповідно до ч. 4 ст.13 Закону, інвалідам війни пенсії підвищуються які втратили працездатність третьої групи в розмірі 30%

При цьому позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про нарахування державної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановлених ч.4 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту». В проведенні перерахунку пенсії йому було відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Нормами ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами третьої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 року № 3551-Х11, інвалідам війни пенсії підвищуються які втратили працездатність третьої групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму.

Посилання відповідача на те, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається КМУ, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто КМУ повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону. Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно статей 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вбачається, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Безпідставними є також посилання відповідача на Закон України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року, яким були внесені зміни до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», по-скільки рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»щодо внесення змін до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність його бездіяльності, яка полягає у не нарахуванні позивачу пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та відповідно до ст.13 ч.4 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що з точки зору матеріального права підлягають задоволенню в цій частині.

Втім, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином суд вважає, що, враховуючи положення процесуального закону, позовні вимоги мають бути задоволені в межах шестимісячного строку давності з дня пред'явлення позову, в межах заявлених вимог і відповідно до вимог матеріального закону, тобто з 01 липня 2010 року по 07 грудня 2010 року включно.

З-приводу позовних вимог про стягнення з Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області моральної шкоди в сумі 2 000 грн., суд вважає, що позивачем не надано жодних доказів моральних та душевних страждань, а тому в цій частині вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі ст.ст. 19, 22, 46, 152 Конституції України, ст.ст.11, 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 28, 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»за період з 01 липня 2010 року по 07 грудня 2010 року включно.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та відповідно до ч. 4 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту», з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 липня 2010 року по 07 грудня 2010 року включно, з урахуванням сплачених сум та провести відповідні виплати.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає до негайного виконання та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: