2-а-3516/11
06 липня 2011 року Подільський районний суд м. Києва в складі судді Гребенюк В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В червні 2011 року ОСОБА_1 (надалі за текстом - позивач) звернулася до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (надалі за текстом - відповідач). Перебуваючи на пенсії, вона продовжує працювати.
В лютому 2011 року позивач звернулася до відповідача з заявою та відповідними документами щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонерові, відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачу було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р., що становив 1 197 грн. 91 коп., хоча на підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2010. В результаті даного перерахунку пенсія виявилась суттєво меншою за розміром.
В зв'язку з чим позивач ставить питання про зобов'язання здійснити перерахунок її пенсії, відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2011 року.
Оскільки, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, а відтак, даний адміністративний позов може бути розглянутий в порядку скороченого провадження.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 10 червня 2011 року відкрито скорочене провадження.
Від відповідача заперечення на позов не надходили, в той час, коли копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позовної заяви були врученні представнику відповідача - 23 червня 2011 року (а.с. 14).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прихожу до висновку про достатність повідомлених позивачем обставин справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 4 ), перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та продовжує працювати, що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с. 5), трудовою книжкою (а.с. 7-8) та листом відповідача від 12.05.2011 року № 1977/О-1809 (а.с. 9-10).
Позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок її пенсії як працюючому пенсіонерові, відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачу був здійснений перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, з посиланням на зміни, що були внесенні до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р. та Постанову КМУ від 28.05.2008 р. за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 даного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 цього Закону.
П. п. 10 п. 35 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
22.05.2008 року Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і п.п.10 п.35 Розділу даного Закону.
Крім того, згідно з абзацом 7 п. 2 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» Розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31.12.2008 року.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Таким чином, частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до ст.40 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Однак, при перерахунку позивачу пенсії з 01.03.2011 року, відповідачем застосовано не показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік (відповідно до Закону №1058-ІV), а показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні (відповідно до Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р.), при чому - за 2007 рік.
Таким чином, у період, коли діяли два однопредметні нормативно-правових акти, що по-різному регулюють перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам, відповідачем було необґрунтовано застосовано той акт, що має нижчу юридичну силу - Постанову КМ України № 530 від 28.05.2008 р., а Закон України, який має вищу юридичну силу, відповідачем не застосовано.
Не можна погодитись із позицією відповідача в тій частині, що після визнання неконституційними змін, внесених до ст. ст. 40, 42 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", їх дію у попередній редакції необхідно відновлювати самостійним нормативно-правовим актом. Така процедура чинним законодавством не передбачена, а тому після припинення дії змін, внесених до нормативно-правового акту на підставі їх неконституційності, дія попередньої його редакції відновлюється автоматично.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, положення абзацу 3 ч. 1 ст. 40, абзац 4 ч. 2 ст.40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнано не конституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимога позивачки про зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. п. 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - 2010 рік, починаючи з 01.03.2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Суб'єкт владних повноважень доказів того, що позивач не має законних підстав для перерахунку пенсії не надав, а тому відмова управління Пенсійного фонду України в Подільському районі у проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню 3 грн. 40 коп. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 3, 21, 22, ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р., ст. ст. 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити;
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії - неправомірними;
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії - 2010 рік, починаючи з 1 березня 2011 року;
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 копійок судового збору;
Допустити негайне виконання постанови;
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною;
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.
Суддя Гребенюк В. В.