Справа № 2 - а - 449/10
Провадження № 2 - а /0274/449/10
Постанова
Іменем України
01.07.2010 Бердичівський міськрайонний суд у складі: головуючого - судді Замеги О.В., при секретарі судового засідання - Гречаному В.А., з участю представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у м. Бердичеві про поновлення пропущеного строку звернення до суду, визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок стягнення недоплаченої надбавки до пенсії, як дитині війни, -
Позивачка звернулася до суду з позовом у якому просить: поновити пропущений строк звернення до суду за захистом своїх прав; визнати протиправного бездіяльність відповідача щодо не нарахування і не виплати підвищення до пенсії; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року.
Позивачка в судове засідання не з»явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримала повністю з підстав вказаних у позові.
Представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнала, просить застосувати строк позовної давності до вказаних правовідносин, і відмовити в задоволенні адміністративного позову у зв»язку з безпідставністю заявлених позовних вимог.
Вислухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивачка має статус дитини війни, що підтверджується відповідним посвідченням. Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (далі Закон) передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-У «Про державний бюджет України на 2007 рік», зокрема пунктом 12 статті 71, було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та статтею 111 установлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які не є інвалідами (крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Однак Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії на 2007 рік статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, з 1 січня по 9 липня 2007 року до спірних правовідносин застосуванню підлягали приписи статті 111 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489 - V «Про державний бюджет України на 2007 рік» як такі, що прийняті пізніше в часі, у зв'язку з цим мали пріоритет порівняно зі спеціальною нормою - статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Після прийняття Конституційним Судом вказаного рішення знову почали діяти положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто з часу прийняття цього рішення відновлено право на підвищення пенсії на ЗО % мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про державний бюджет України
на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та статтю 6 цього закону викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та яке підвищення проводиться за їх вибором згідно із одним із законів. Зазначені зміни набрали чинності з 1 січня 2008 року.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-
рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни
і щодо розміру пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, із 1 січня по 22 травня 2008 року застосуванню до спірних
правовідносин підлягали приписи Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року № 2195-ІУ, поновили свою дію з 22 травня 2008 року.
Отже, з цієї дати особи зі статусом дітей війни мають право на підвищення на 30%
мінімальної пенсії за віком, пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
Щодо нарахування та виплати дітям війни у 2009 році підвищення до пенсії то статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» (835-17) Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15) залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15).
Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність встановлено з липня 2008 року - 482 грн. з 1 жовтня 2008 року по вересень 2009 року - 498 грн.
Однак, при цьому суд враховує, що відповідно до ст. 99 КАС України
адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС або іншими законами .
Таким чином, правовий припис «в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом» означає, що позов має подаватися лише в межах часу, який ^ встановлений законом. Крім того можливість захисту прав та інтересів залежить від І дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
У частині 2 ст. 99 КАС України встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду, що пов'язане зі специфікою правовідносин, а також має сприяти наданню доказів, підвищує їх достовірність і тим самим сприяє встановленню істини у конкретній адміністративній справі.
За чЛ ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Тобто, внаслідок пропущення строків звернення до адміністративного суду для позивача наступають негативні юридичні наслідки.
Оскільки представник відповідача наполягала на застосуванні у даному випадку,
строків позовної давності, позивачем не представлено беззаперечних доказів щодо
поважності причин пропущення строку звернення до суду, суд вважає що в задоволенні
позову про перерахунок пенсії за період з 09.07.2007 р, по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. по
18.02.2009 р. слід відмовити.
При цьому суд вважає підставними і підлягаючими задоволенню позовні вимоги
заявлені в межах строку звернення до суду з 18.02.2009 р. по 31.12.2009 р.
На підставі викладеного і керуючись Законом України «Про соціальний захисг^ітей війни», ст.ст. 86,158-163,167,254 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Бердичеві провести перерахунок
та виплату ОСОБА_2 щомісячної надбавки до пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 18.02.2009 року по 1 31.12.2009 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік»
В іншій частині позовних вимог відмовити у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Постанова Бердичівського міськрайонного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Бердичівський міськрайонний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: