Справа № 1325/826/2012
3/1325/384/2012
31 липня 2012 року суддя Турківського районного суду Львівської області Строна Т.Г., розглянувши в м.Турці матеріали, які надійшли із Державної фінансової інспекції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, прац. начальником виробничого відділу ДП “Боринське лісове господарство”, прож. в ІНФОРМАЦІЯ_3
по ст. 164-14 ч. 1 КпАП України,
встановила:
ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що 31.10.2011 року членами комітету із конкурсних торгів, в тому числі і ним, затверджено документацію конкурсних торгів із закупівлі легкового автомобіля, що не відповідає вимогам законодавства, а саме: документація конкурсних торгів містить конкретні посилання на марку та модель автомобіля, при цьому можливість подання пропозицій з товаром, що є еквівалентом, документацією конкурсних торгів не передбачено. Зазначене відображено в акті перевірки державних закупівель від 30.03.2012 року № 06-02-21/1, що є порушенням ч. 2 ст. 22 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 року № 2289-У1.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину не визнав і, ознайомившись в суді із матеріалами справи, пояснив, що протокол про адміністративне правопорушення він не підписував, він йому не вручався, про складання даного протоколу він не знав, цей протокол складався у його відсутності.
Враховуючи те, що в матеріалах справи відсутні пояснення громадянина ОСОБА_1, протокол про адміністративне правопорушення ним не підписаний, другий примірник протоколу йому не вручений, тобто не виконані вимоги ст.ст. 256,254 КпАП України, приходжу до висновку про недоведеність вини громадянина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, так як докази його вини зібрані із порушенням процесуальних норм і прав громадянина ОСОБА_1, передбачених ст. 268 КпАП України.
Окрім цього дане правопорушення на час його виявлення не було триваючим, виявлено 30.03.2012 року, що підтверджується актом про результати позапланової перевірки від 30.03.2012 року № 06-02-21/1, яку здійснювала Державна фінансова інспекція у Львівській області, не довіряти якому підстав немає.
В силу ст. 38 КпАП України якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці із дня його вчинення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
В силу ст. 247 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за такої обставини як закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КпАП України.
Правопорушення виявлено 30.03.2012 року, вчинено в жовтні 2011 року, не є триваючим на час його виявлення, а тому підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на даний час відсутні.
На підставі наведеного вище та керуючись ст. ст. 38,247,251,252,284 КпАП України,
постановила:
справу провадженням закрити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя -