Постанова від 12.02.2007 по справі 6/368

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"12" лютого 2007 р.

Справа № 6/368

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Баранця О.М. розглянувши матеріали справи № 6/368

за позовом: Кіровоградського районного споживчого товариства, м. Кіровоград

до відповідача: Кіровоградської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Кіровоград

про визнання недійсними актів

Представники:

від позивача - Кліщевська Л.І., голова правління;

від позивача - Вербенко О.В., довіреність № 101 від 28.03.2006 року;

від позивача - Скляренко В.М., довіреність № 384101 від 28.11.2006 року;

від відповідача - Мельник В.В., довіреність № 2 від 05.04.2006 року.

Час прийняття постанови - 14 : 33

Кіровоградське районне споживче товариство подано позов про визнання недійсними податкові повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000502320/0 від 16.12.2005 року та № 0000492320/0 від 16.12.2005 року про визначення позивачу суму податкового зобов'язання відповідно по податку на додану вартість в сумі 9256,62 грн. та по податку на прибуток в сумі 13521,15 грн.

На підставі ч. 1 ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач змінив предмет позову та просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000492320/0 від 16.02.2005 року в частині визначення ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 12298,50 грн. та визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 00000502320/0 від 16.02.2005 в частині визначення ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 8769,90 грн.

Позивач вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Підстави для проведення перевірки відсутні. Враховуючи, що Кіровоградське районне споживче товариство не має заборгованості перед бюджетом, а Державна податкова адміністрація України рішенням № 10842/6/25-0515 від 09.11.2005 року скасувала податкові повідомленні-рішення № 0000112320/0 від 07.04.2005 року та № 0000122320/0 від 07.04.2005 року. Податкове зобов'язання по податку на прибуток та по податку на додану вартість в спірних податкових повідомленнях-рішеннях визначено визначено з порушенням вимог п.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

У запереченні на позовну заяву відповідач вважає позов таким, що не підлягає задоволенню. Перевірка позивача, за результатами якої складено акт № 9/23-2/23904796 від 01.06.2005 року, проведена у відповідності з вимогами Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Висновки викладені в акті перевірки відповідають законодавству та підтверджені належними доказами, а тому підстав для визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000502320/0 від 16.12.2005 року та № 0000492320/0 від 16.12.2005 року відсутні.

Кіровоградське районне споживче товариство клопотанням просило об'єднати для спільного розгляду і вирішення справи № 6/368 та № 14/379 та провести бухгалтерську експертизу.

Ухвалою від 25.01.2007 року клопотання позивача про об'єднання адміністративних справ № 6/368 та № 14/379 та про проведення експертизи відхилено.

12.02.2007 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, яка виготовлена в повному обсязі 13.02.2007 року.

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши пояснення представників сторін, здійснивши оцінку наявних в матеріалах справи доказів, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

За результатами позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства госпрозрахунковим відособленим підрозділом "Степ" Кіровоградського районного споживчого товариства (далі - ГВП «Степ») за період з 01.01.2002 року по 01.04.2005 року складено акт № 9/23-2/23904796 від 01.06.2005 року.

ГВП "Степ" в порушення п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" занизило на 1100,00 грн. валові доходи за другий квартал 2003 року, а саме: згідно з даними декларації про прибуток підприємства за перше півріччя 2003 року валовий доход підрозділу за другий квартал 2003 року становив 7500,00 грн., а згідно з даними звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій (розрахункових книжок) виторги ГВП "Степ" за другий квартал 2003 року складали 8 600 грн. (без врахування податку на додану вартість).

Також перевіркою встановлено, що ГВП "Степ" в порушення п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" і п.п. 7.4.1, 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" включило до складу валових витрат та до податкового кредиту за перший - третій квартали 2002 року і за третій квартал 2003 року витрати в сумі 28947,00 грн. та податок на додану вартість в сумі 5846 грн. 60 коп., які не підтверджені відповідними розрахунковими і платіжними документами та податковими накладними. В акті перевірки вчинено запис, що в підтвердження правомірності формування валових витрат (27330,00 грн.) і податкового кредиту (5846,60 грн.) за 2002 рік ГВП "Степ" надав для перевірки накладні та податкові накладні на загальну суму 28746,04 грн. (податок на додану вартість 5749,21 грн.), згідно з якими одержувачем товару є госпрозрахунковий відособлений підрозділ "Малютка" Кіровоградського районного споживчого товариства.

За результатами додаткової перевірки ГВП "Степ" встановлено заниження: податку на прибуток за 2002 - 2003 роки на 9014,10 грн. (за перший квартал 2002 року - на 3465,00 грн., за другий квартал 2002 року - на 3531,00 грн., за третій квартал 2002 року - на 1203,00 грн., за другий квартал 2003 року - на 330,00 грн., за третій квартал 2003 року - на 485,10 грн.); податку на додану вартість за 2002 - 2003 роки на 6 171 грн. 08 коп. (за перший квартал 2002 року - на 2405,00 грн., за другий квартал 2002 року - 2506,80 грн., за третій квартал 2002 року - на 934,80 грн., за третій квартал 2003 року - на 324,48 грн.).

Державна податкова адміністрація України рішенням № 10842/6/25-0515 від 09.11.2005 року за результатами розгляду повторних скарг Кіровоградського районного споживчого товариства скасувала податкові повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000132310/0 від 08.04.2005 року, № 0000112320/0 від 07.04.2005 року, № 0000122320/0 від 07.04.2005 року з урахуванням рішень Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 18187/23-10 від 14.06.2005 року і № 18188/23-20, № 18189/23-20 від 14.06.2005 року, прийнятих за розглядом первинних скарг (податкові повідомлення-рішення № 0000132310/1 від 15.06.2005 року, № 0000112320/1, № 0000122320/1 від 16.06.20005 року), які виставлені Кіровоградському районному споживчому товариству. Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція була зобов'язана виставити ГВП «Степ» податкові повідомлення-рішення на сплату 13521,15 грн. податкового зобов'язання з податку на прибуток (9014,10 грн. - основний платіж, 4507,05 грн. - штрафна санкція) і на сплату 9256,62 грн. податкового зобов'язання з податку на додану вартість (6171,08 грн. - основний платіж, 3085,54 грн. - штрафна санкція).

Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція податковим повідомленням-рішенням № 0000492320/0 від 16.02.2005 року визначила ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на прибуток за основним платежем в сумі 9014,10 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 4507,05 грн., а всього в сумі 13521,15 грн.

Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція податковим повідомленням-рішенням № 00000502320/0 від 16.02.2005 року визначила ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 6171,08 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3085,54 грн., а всього в сумі 9256,62 грн.

Господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

П.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого зобов'язання.

Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячнихавансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

ГВП «Степ» подавала протягом 2002 року декларації з податку на прибуток та декларації з податку на додану вартість за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу.

Позаплановою документальною перевіркою не встановлено порушень строків подання ГВП «Степ» декларацій з податку на прибуток та декларацій з податку на додану вартість до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції.

Кіровоградська міжрайонна державна податкова інспекція пояснила суду, що декларації по податку на прибуток та податку на додану вартість за 2002-2003 роки ГВП "Степ" передані до архіву Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції.

Відповідно до електронної бази даних Кіровоградської міжрайонної державної податкової інспекції декларації по податку на прибуток:

- за 1 квартал 2002 року фактично подано 08.05.2002 року, граничний строк подання декларації 09.05.2002 року;

- за 2 квартал 2002 року фактично подано 25.07.2002 року, граничний строк подання декларації 09.08.2002 року;

- за 3 квартал 2002 року фактично подано 07.11.2002 року, граничний строк подання декларації 09.11.2002 року;

по податку на додану вартість:

- за 1 квартал 2002 року фактично подано 12.05.2002 року, граничний строк подання декларації 09.05.2002 року;

- за 2 квартал 2002 року фактично подано 05.08.2002 року, граничний строк подання декларації 09.08.2002 року;

- за 3 квартал 2002 року фактично подано 10.11.2002 року, граничний строк подання декларації 09.11.2002 року;

Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція мала право визначити ГВП "Степ" суму податкових зобов'язань по податку на прибуток та по податку на додану вартість враховуючи граничний строк подання податкових декларацій за 1 квартал 2002 року не пізніше 09.05.2005 року, за 2 квартал 2002 року не пізніше 09.08.2005 року, за 3 квартал 2002 року не пізніше 09.11.2005 року.

Господарський суд прийшов до висновку, що Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція податковим повідомленням-рішенням № 0000492320/0 від 16.02.2005 року визначила ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на прибуток за основним платежем в сумі 8199,00 грн. (1 квартал 2002 року - 3465,00 грн., 2 квартал 2002 року - 3531,00 грн., 3 квартал 2002 року - 1203,00 грн.) та податковим повідомленням-рішенням № 00000502320/0 від 16.02.2005 року суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 5846,60 грн. (1 квартал 2002 року - 2405,00 грн., 2 квартал 2002 року - 2506,80 грн., 3 квартал 2002 року - 934,80 грн.) з порушенням п.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Подання позивачем скарг в порядку узгодження податкового зобов'язання не зупиняє перебіг строку визначення податковим органом податкового зобов'язання встановленого п.п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Необхідно визнати недійсними податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000492320/0 від 16.02.2005 року в частині визначення ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на прибуток за основним платежем в сумі 8199,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 4099,50 грн. (8199,00 грн. х 50 %) та податкове повідомлення-рішення № 00000502320/0 від 16.12.2005 Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції в частині визначення ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 5846,60 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2923,30 грн. (5846,60 грн. х 50 %).

Але господарській суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачені обставини за наявності яких проводиться позапланова виїзна перевірка. Крім інших обставин позапланова виїзна перевірка проводиться у випадку подання платником податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки.

Позапланова перевірка, за результатами якої складено акт № 9/23-2/23904796 від 01.06.2005 року, була проведена на підставі п. 4 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Позивачем була подана скарга в адміністративному порядку № 96 від 18.04.2005 року на податкове повідомлення-рішення № 00001323200/0 від 07.04.2005 року.

Вказані обставини встановлені в мотивувальній частині постанови господарського суду Кіровоградської області від 10.05.2006 року по справі № 6/75.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.09.2006 року постанову господарського суду Кіровоградської області від 10.05.2006 року по справі № 6/75 залишено без змін, а скаргу Кіровоградського районного споживчого товариства без задоволення.

Відповідно до п. 1.1. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

ГСП «Степ» має окремий ідентифікаційний код платника податку і індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

Господарський суд погоджується з висновками Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції щодо порушення ГВН «Степ» п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

До складу валових витрат включаються витрати які підтверджені відповідними розрахунковими і платіжними документами, а до податкового кредиту відповідними розрахунковими і платіжними документами та податковими накладними.

Відображення в декларації про прибуток ГСП «Степ» витрат на підставі накладних, де отримувачем товару є ГВП «Малютка» не може бути підставою для задоволення позову.

Виконання посадовою особою Кіровоградського районного споживчого товариства Гончар В.М. обов'язків директора госпрозрахункових відособлених підрозділів "Степ" та "Малютка", відсутність печатки та інших документів не звільняє госпрозрахунковий відособлений підрозділ "Степ" від обов'язків визначених Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Законом України "Про податок на додану вартість».

Кіровоградська міжрайонна державна податкова інспекція відповідно до наказу Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області № 81 від 31.03.2006 року є правонаступником Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції в межах Кіровоградського району. Місцезнаходження ГВП «Степ»: Кіровоградський район, с. Черняхівка.

Відповідно до п.п. 2 п. 3 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору розмір судового збору визначається відповідно до підпункту «б» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито». Враховуючи розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян розмір судового збору який повинен бути сплачений позивачем при поданні адміністративного позову про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції повинен складати (17,00 грн. х 0,2 = 3,40 грн.) 3,40 грн.

Позивач сплатив в доход Державного бюджету платіжним дорученням № 592 від 13.11.2006 року 85,00 грн. судового збору.

Враховуючи задоволення позову з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути 3,40 грн. судового збору.

Судовий збір, сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.

Сплата витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу Кодексом адміністративного судочинства України не передбачена.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 71, 160, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000492320/0 від 16.12.2005 року в частині визначення ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на прибуток за основним платежем в сумі 8199,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 4099,50 грн., а всього в сумі 12298,50 грн.

3. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції № 00000502320/0 від 16.12.2005 в частині визначення ГВП «Степ» суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем в сумі 5846,60 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2923,30 грн., а всього в сумі 8769,90 грн.

4. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31115095700002, УДК у м. Кіровограді ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329, код платежу за бюджетною класифікацією 22090200) на користь Кіровоградського районного споживчого товариства (25014, м. Кіровоград, вул. Кільцева, 65, п/р № 260001561 в ОД АППБ «Аваль», МФО 323538), - 3,40 грн. судового збору.

5. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження , але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

О.М.Баранець