ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
10 червня 2015 року № 826/1229/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченко І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомГромадської організації «Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг «Трудова Співдружність»
доКиївської міської ради
провизнання неправомірними дій, визнання неправомірним та скасування рішення,
Громадська організація «Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг «Трудова Співдружність» (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Київської міської ради (далі по тексту - відповідач) про:
- визнання дії відповідача щодо прийняття 25.12.2014р. проекту «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві», щодо якого кінцевий термін надання зауважень до 06.01.2015р. неправомірними;
- визнання дії відповідача щодо підтримання 25.12.2014р. рішення «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві» без проведення аналізу регуляторного впливу, неправомірними;
- визнання рішення відповідача від 25.12.2014р. №746/746 «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві», яким запроваджено порядок оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди без наявності у суб'єктів господарювання документів на право користування земельною ділянкою, неправомірним;
- скасувати рішення відповідача від 25.12.2014р. №746/746 «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з тих підстав, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, оскільки проект регуляторного акту разом із відповідним аналізом регуляторного спливу був оприлюднений на офіційному сайті КМДА 06.08.2014р. з кінцевим терміном зауважень до 06.09.2014р.
Крім того, 23.12.2014р. на офіційному сайті КМДА оприлюднено для ознайомлення доопрацьовану на підставі пропозицій і зауважень редакцію проекту рішення Київської міської ради «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві».
У зв'язку із поданими сторонами заявами, суд, на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України дійшов переконання про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Громадська організація "Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг «Трудова співдружність» є громадським об'єднанням в розумінні ст. 1 Закону України "Про громадські об'єднання" зі статусом юридичної особи і, відповідно, є особою, прав та інтересів якої стосується діяльність відповідача як суб'єкта владних повноважень - органу, який приймає регуляторні акти.
Позивачем оскаржується рішення Київської міської ради від 25.12.2014р. №746/746 «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві», яким запроваджено порядок оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди без наявності у суб'єктів господарювання документів на право користування земельною ділянкою.
Рішення опубліковано у газеті “Хрещатик” (2015, 01, № 7 та 2015, 02, № 27 уточнення).
З аналізу змісту, суті і призначення оскаржуваного рішення та визначення термінів, наведених у ст. 1 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 1160-IV), оскаржуваний акт є регуляторним актом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що надати зауваження до проекту регуляторного акту у строк, встановлений повідомленням від 23.12.2014р. до 06.01.2015р., було фізично неможливо.
Разом з тим, представник позивача зазначає, що повідомленням від 23.12.2014р. з посиланням на електронну адресу (клік) зазначено, що оприлюднений проект є доопрацьованою редакцією попереднього проекту рішення.
Попереднім проектом є проект, оприлюднений на сайті Київської міської державної адміністрації 06.08.2014р. разом з відповідним аналізом регуляторного впливу із зазначенням кінцевого терміну зауважень до 06.09.2014р.
Проте, на думку позивача вказані проекти від 23.12.2014р. та від 06.08.2014р. є істотно різними по суті, оскільки проект від 23.12.2014р. спрямований виключно на запровадження порядку проведення конкурсу щодо надання права на оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди та передбачає внесення змін до існуючих регуляторних актів Київської міської ради, а проект від 06.08.2014р. не передбачав ані порядку проведення конкурсу щодо надання права на оформлення паспорту прив'язки, ані внесення змін до рішень Київради.
Крім того, позивач зазначає, що оскаржуваним рішенням затверджено порядок підготовки та проведення конкурсу щодо надання права на оформлення паспорта прив'язки тимчасової споруди.
Згідно п. 2 Порядку об'єктами конкурсу є місця розміщення тимчасових споруд або група місць розміщення ТС.
Згідно п.19 Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві право на оформлення паспорта прив'язки суб'єктом господарювання виникає у разі визначення його переможцем конкурсу.
Отже, згідно Рішення оформлення суб'єктом господарювання паспорта прив'язки, яким визначається місце встановлення тимчасової споруди на земельній ділянці, передує оформленню цим суб'єктом прав на землекористування зазначеною земельною ділянкою.
Рішення прийнято відповідно до наказу Мінрегіону від 21.10.11 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності».
Пунктом 2.6 Порядку № 244 передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої наряду з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджена додатком 1 Порядку. Додаток 1 Порядку містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив'язки (п. 2.27 Порядку).
Звідси випливає, що згідно Порядку № 244 перш ніж оформлювати паспорт прив'язки, суб'єкт господарювання має отримати документи на землекористування (процедура їх отримання визначається іншими нормативно-правовими актами), і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням паспорту прив'язки.
Отже, на думку позивача, згідно Порядку № 244 юридично неможливо провести конкурс на оформлення паспорту прив'язки, бо згідно Порядку №244 оформлення документів на землекористування передує оформленню паспорту прив'язки.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” забезпечення здійснення державної регуляторної політики включає, крім іншого: підготовку аналізу регуляторного впливу; оприлюднення проектів регуляторних актів з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, а також відкриті обговорення за участю представників громадськості питань, пов'язаних з регуляторною діяльністю.
Громадяни, суб'єкти господарювання, їх об'єднання та наукові установи, а також консультативно-дорадчі органи, що створені при органах державної влади та органах місцевого самоврядування і представляють інтереси громадян та суб'єктів господарювання, мають право, зокрема: подавати зауваження та пропозиції щодо оприлюднених проектів регуляторних актів, брати участь у відкритих обговореннях питань, пов'язаних з регуляторною діяльністю (ст. 6 Закону).
Стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу.
Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій (ст. 8 Закону № 1160-IV). Згідно з визначенням термінів, зазначених у ст. 1 Закону № 1160-IV, аналіз регуляторного впливу, це документ, який містить обґрунтування необхідності державного регулювання шляхом прийняття регуляторного акта, аналіз впливу, який справлятиме регуляторний акт на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави, а також обґрунтування відповідності проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики.
Відповідно до положень статті 9 Закону № 1160-IV кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 13 Закону № 1160-IV повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
В даному випадку, 06.08.2014р. на офіційному сайті КМДА за адресою https://kievcity.gov.ua/news/15639.html розміщено “Повідомлення про оприлюднення” в якому зазначено, що відповідно до статті 9 та статті 13 Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” та з метою одержання зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомляє про оприлюднення проекту регуляторного акту - рішення Київської міської ради «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві» з кінцевим терміном зауважень до 06.09.2014р.
У вказаному повідомленні зазначено, що Головним розробником проекту є Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Крім того, зазначено, що проект рішення Київської міської ради «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в м. Києві» розміщено в мережі Інтернет за адресою www.kievcity.gov.ua (розділ: «Адміністрація», підрозділ: «Регуляторна діяльність»).
Вказується у повідомленні, що метою проекту рішення є: запровадження порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території м. Києва відповідно до вимог наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/20068.
У повідомленні також зазначено, що зауваження та пропозиції приймаються протягом 1 місяця з дати опублікування у письмовому або електронному вигляді Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за адресою: - 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32 -тел. 044 234 23 62, або електронною поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1, контактна особа ОСОБА_1
Між тим, 23.12.2014р. на офіційному сайті КМДА за адресою https://kievcity.gov.ua/news/19586.html оприлюднено для ознайомлення доопрацьовану на підставі пропозицій і зауважень редакцію проекту рішення Київської міської ради «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві».
Таким чином, проект рішення та аналіз регуляторного впливу були оприлюднені, при цьому, в період з 23.12.2014р., коли був опублікований доопрацьований проект рішення на підставі пропозицій і зауважень «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві», всім зацікавленим особам була надана можливість надати свої зауваження та заперечення.
Як вбачається із супроводжуючих документів, відповідні пропозиції зацікавлених осіб обговорювалися та розглядалися.
В контексті наведеного суд зазначає, що відповідно до положень ст. 36 Закону № 1160-IV регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Втім, у даному випадку проект регуляторного акту та аналіз регуляторного впливу були оприлюднені, а відтак не вбачається підстав для висновку щодо наявності у Київради визначених ст. 36 Закону № 1160-IV перешкод для прийняття оскаржуваного рішення.
Крім того, відповідно до ст. 7 Закону № 1160-IV регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом.
Якщо регуляторний орган готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого цим регуляторним органом плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, цей орган повинен внести відповідні зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня початку підготовки цього проекту або з дня внесення проекту на розгляд до цього регуляторного органу, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.
Так, рішенням Київради від 03.07.14 року N 18/18 (зі змінами від 04.09.14) "Про затвердження плану діяльності Київської міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на II півріччя 2014 року та І півріччя 2015 року затверджено план діяльності Київської міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на II півріччя 2014 року та І півріччя 2015 року згідно з додатком. Пунктом 41 додатку до вказаного рішення включено проект рішення "Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності".
Отже, посилання позивача на те, що оскаржуване рішення Київради прийнято та підтримано Київською міською радою всупереч вимогам статті 36 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не знайшло свого підтвердження під час розгляду даної адміністративної справи, у зв'язку з чим вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача задоволенні бути не можуть.
Також, суд за вказаних обставин приходить до переконання про правомірність прийняття Київською міською радою рішення від 25.12.2014р. №746/746 «Про особливості застосування Порядку розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві» та відсутності підстав для його скасування.
Відтак, враховуючи заявлені підстави позову, судом не встановлено вчинення відповідачем порушень, які б були підставою для скасування оскаржуваного рішення, що, у свою чергу, зумовлює висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, на підставі вищевикладеного в задоволенні позовних вимог Громадській організації «Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг «Трудова Співдружність» має бути відмовлено повністю.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Громадській організації «Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг «Трудова Співдружність» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко