Постанова від 03.06.2015 по справі 826/6528/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03 червня 2015 року № 826/6528/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Данилишин В.М. Качура І.А. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг"

до Державної фіскальної служби України

провизнання протиправними дій

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Державне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій щодо залишення без розгляду скарг від 05.02.2015 №14/224, №14/225, №14/226, №14/227; зобов'язання розглянути скарги.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що скарги від 05.02.2015 №14/224, №14/225, №14/226, №14/227 подано в межах десятиденного строку визначеного п. 56.3 ст. 56 ПК України, проте відповідачем безпідставно залишено таки скарги без розгляду, з підстав пропуску строку звернення зі скаргою.

Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи та з яких вбачається, що позивачем пропущено строк оскарження рішення визначений п. 56.3 ст. 56 ПК України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

Державне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» направило до Державної фіскальної служби України скарги від 05.02.2015 №14/224, №14/225, №14/226, №14/227 на рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 22.01.2015 №925/10/26-15-10-08, №927/10/26-15-10-08, якими податкові повідомлення-рішення від 11.11.2014 №155326552201, №155426552201, № 155526552201 залишено без змін, а скарги позивача буз задоволення.

19.02.2015 Державною фіскальною службою України прийнято рішення №3353/6/99-99-10-01-02-25 про продовження розгляду скарги від 05.02.2015 №14/227.

Також, 26.02.2015 Державною фіскальною службою України прийнято рішення №4071/6/99-99-10-01-01-25 про продовження розгляду скарг.

В подальшому, 03.04.2015 Державною фіскальною службою України прийнято рішення №6956/99-99-10-01-01-25 яким залишено без розгляду скарги позивача 05.02.2015 №14/224, №14/225, №14/226, №14/227 та доповнення від 10.02.2015 №14/252 на підставі ст. 56 ПК України та п. 8.4 розділу 8 Порядку оформлення і подання скарг платником податків та їх розгляду органами доходів і зборів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 25.12.2013 №848 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2014 №99/24876.

Відповідно до п. 56.1. ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Згідно із п. 56.2. ст. 56 ПК України у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.

Пунктом 56.6 ст. 56 ПК України у разі коли контролюючий орган приймає рішення про повне або часткове незадоволення скарги платника податків, такий платник податків має право звернутися протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання рішення про результати розгляду скарги, зі скаргою до контролюючого органу вищого рівня.

Відповідно до п. 56.7. ст. 56 ПК України у разі порушення платником податків вимог пунктів 56.3 і 56.6 подані ним скарги не розглядаються та повертаються йому із зазначенням причин повернення.

Аналогічні норми містяться в п. 8.4 розділу 8 Порядку оформлення і подання скарг платником податків та їх розгляду органами доходів і зборів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 25.12.2013 №848 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2014 №99/24876 (далі - Порядок).

Як зазначено вище, 19.02.2015 та 26.02.2015 Державною фіскальною службою України прийнято рішення про продовження розгляду скарги, отже фактично скарги позивача було прийнято до розгляду, проте в подальшому, залишено без розгляду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законодавчо не визначено право контролюючого органу на залишення скарги платника податків без розгляду, після прийняття скарги до розгляду та продовження строку вирішення скарг, що вказує на протиправність дій відповідача при залишенні скарг позивача без розгляду.

Крім того, з матеріалів справи вбачається листом від 31.03.2015 УДППЗ «Укрпошта» повідомила Державну фіскальну службу України, що рекомендований лист надійшов до поштового відділення 26.01.2015, цього ж дня доставлений до абонентської скриньки позивача. Розписка про одержання листів вчинила уповноважена особа із зазначенням дати 27.01.2015.

Відповідно до п. 3.1.6.12. Порядку пересилання поштових відправлень, затвердженого наказом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" від 12 травня 2006 р. № 211 у разі доставки юридичній особі рекомендованих поштових відправлень, рекомендованих повідомлень про вручення реєстрованих поштових відправлень (поштових переказів), повторних повідомлень про надходження поштових відправлень із використанням абонентської поштової скриньки (за згодою юридичної особи), зазначені поштові відправлення та повідомлення приписуються встановленим порядком до реєстру ф. 11 і вкладаються до скриньки разом із реєстром. Представник юридичної особи повноважений на одержання пошти зазначає на реєстрі ф. 11 кількість відправлень, дату їх одержання, прізвище і ставить свій підпис. Оформлені одержувачем реєстри ф. 11 повертаються до об'єкта поштового зв'язку не пізніше наступного робочого дня. Датою вручення поштових відправлень вважається дата вкладення його до абонскриньки.

В матеріалах справи наявна копія реєстру №7 рекомендованих відправлень від 26.01.2015 з відміткою позивача про отримання поштової кореспонденції 27.01.2015.

З матеріалів справи вбачається, що договір про надання послуг зв'язку з доставки пошти об'єктом поштового зв'язку між УДППЗ «Укрпошта» та позивачем №79 укладено 23.02.2015. Відповідно до п. п. 1 вказаного договору, його предметом є надання послуг з доставки, зокрема, письмової кореспонденції з вкладенням до абонентської скриньки.

Отже, станом на 26-27 січня 2015 року вказаний договір не було укладено, отже доставка кореспонденції позивача здійснювалась відповідно до п. 94 Правил надання послуг поштового зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270.

Відповідно до пунктом 94 Правил надання послуг поштового зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 встановлено порядок доставки поштових відправлень, поштових переказів, повідомлень про вручення поштових відправлень, поштових переказів, періодичних друкованих видань юридичним особам визначається на підставі договору, що укладається юридичною особою з оператором поштового зв'язку за місцем обслуговування.

Прості та рекомендовані поштові відправлення, повідомлення про надходження поштових відправлень, поштових переказів, повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, періодичні друковані видання, адресовані юридичним особам, можуть доставлятися з використанням абонентських поштових скриньок, що встановлюються на перших поверхах приміщень чи інших доступних для цього місцях або у канцелярії, експедиції тощо, розміщені на перших поверхах приміщень, чи видаватися в приміщеннях об'єкта поштового зв'язку представникам юридичних осіб, уповноваженим на одержання пошти.

Отже, доводи відповідача, що датою одержання позивачем рішення є 26.01.2015, а саме дата доставки поштової кореспонденції до абонентської скриньки позивача є необґрунтованими.

В матеріалах справи наявні копії повідомлень про вручення поштових відправлень, з відмітками про отримання поштових відправлень 26.01.2015 особисто Симчук (а.с. 153154).

Свідок ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, щ поштові скриньки перевіряються декілька раз в день, листи отримуються кожного дня, якщо приходить листоноша, охорона телефонує та працівник забирає листи. Рішення ГУ ДФС у м. Києві отримано 27.01.2015, про що було поставлено підпис в поштовому реєстрі. Свідок також пояснила, що проблеми з поштовим відділенням у товариства не вперше, були випадки, коли лист позивач не отримував, проте на була інформація, що лист вже отримано. Крім того, свідок пояснила, що на повідомленні не розписувалась, прізвище написано невірно.

З системного аналізу викладеного, враховуючи, що свідок, яка є особою уповноваженою на отримання поштової кореспонденції позивача вказує на отримання поштових відправлень саме 27.01.2015, оскільки УДППЗ «Укрпошта» не в листі від 31.03.2015 не заперечує факт отримання представником позивача поштових відправлень 27.01.2015 та, отже на думку суд день отримання позивачем рішення є саме 27.01.2015.

Згідно із п. 5.2 Порядку днем подання платником податків скарги є: при безпосередньому поданні скарги - день фактичного отримання скарги органом доходів і зборів; при надсиланні скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення зі скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що скарги від 05.02.2015 №14/224, №14/225, №14/226, №14/227 здані до відділення 06.02.2015 про що свідчить штамп поштового відділення на описах вкладення та копії фіскальних чеків (а.с. 106-110).

Отже, десятий календарний день з дня отримання скарги припадає на 06.02.2015, тобто позивачем не пропущено десятиденний строк подачі скарги визначений п. 56.6 ст. 56 ПК України.

Підсумовуючи викладене: оскільки при вирішення скарг податковий орган діяв не у спосіб визначений ПК України, враховуючи, що позивачем рішення фактично отримано 27.01.2015, а скарги подано 06.02.2015, тобто на десятий день після отримання рішення, отже суд вбачає наявними підстави для задоволення позовних вимог.

Протиправність дій податкового органу при залишенні скарг позивача без розгляду прямо вказує на наявність правових підстав для зобов'язання податковий орган розглянути скарги позивача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваних дій з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги Державного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити позовні вимоги.

2. Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо залишення без розгляду скарг Державного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» від 05.02.2015 №14/224, №14/225, №14/226, №14/227.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України розглянути скарги Державного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» від 05.02.2015 №14/224, №14/225, №14/226, №14/227.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя В.І. Келеберда

Судді В.М. Данилишин

І.А. Качур

Повний текст виготовлено 09.06.2015