Ухвала від 17.06.2015 по справі 825/1935/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 червня 2015 року Чернігів Справа № 825/1935/15-а

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Первинної профспілкової організації працівників соціальної сфери до Директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Коропської районної державної адміністрації ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

16.06.2015 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Коропської районної державної адміністрації ОСОБА_1 в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ від 12.03.2015 № 48 (вступає в дію з 12 травня 2015 року) "Про зміну в структурі в оплаті праці та норм робочого часу. З метою раціонального використання бюджетних коштів";

- визнати протиправним та скасувати наказ від 12.05.2015 № 90 "Про призупинення нарахування індексації";

- зобов'язати Директора територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Коропської районної державної адміністрації ОСОБА_1 видати наказ про перерахування заробітної плати за лютий місяць 2015 року наступним працівникам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, Овдієнко, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - Кодекс, КАСУ) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч. 2 ст. 2 Кодексу). Відповідно в силу п.2 ч. 2 ст. 17 КАСУ юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби. За визначенням терміну «справа адміністративної юрисдикції» - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу). При цьому п. 15 ч. 1 ст. 3 КАСУ встановлено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування. Крім того, ст. 1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» встановлено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Як вбачається із матеріалів позовної заяви - згідно п. 10 "Положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Коропської районної державної адміністрації", Територіальний центр очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади в установленому порядку Коропською районною державною адміністрацією, за пропозицією управління соціального захисту населення Коропської районної державної адміністрації, погодженою відповідно з Департаментом соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації. Посаду директора територіального центру може займати особа, яка має вищу освіту (магістр, спеціаліст) відповідного напряму підготовки і стаж роботи на керівній посаді не менш як п'ять років. Крім того, п. 13 вищевказаного положення, гранична чисельність і фонд оплати праці працівників територіального центру затверджується управлінням соціального захисту населення Коропської районної державної адміністрації, за погодженням з Коропською районною державною адміністрацією. Умови оплати праці працівників територіального центру та штатна чисельність визначаються відповідно до законодавства з питань оплати праці, норм часу, чисельності та типового штатного нормативу чисельності працівників територіального центру, що затверджується наказами Міністерства соціальної політики України. Фінансування здійснюється із відповідного місцевого бюджету.

Позивач у позовній заяві посилається на порушення відповідачем норм Кодексу законів про працю України та трудового законодавства при винесенні оскаржуваних наказів. При цьому правовстановлюючими документами підтверджується, що працівники територіального центру не є державними службовцями та відповідно не складали присяги.

Таким чином, суд приходить до висновку, що робота працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), не зважаючи на процедуру оплати праці, не є проходженням публічної служби в розумінні КАС України.

Частиною першою ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України встановлено компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ. Так, згаданою статтею передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, сімейних, трудових відносин. Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (ч. 2 ст. 16 ЦК України).

Таким чином, оскарження наказів Директора територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Коропської районної державної адміністрації ОСОБА_1 від 12.03.2015№ 48 (вступає в дію з 12 травня 2015 року) "Про зміну в структурі в оплаті праці та норм робочого часу. З метою раціонального використання бюджетних коштів" та від 12.05.2015 № 90 "Про призупинення нарахування індексації" не стосується проходження публічної служби, а захист порушених трудових прав працівників здійснюється в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки заявлені вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Як визначено п. 1 ч. 1 ст. 109 КАСУ суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається (ч. 5 ст. 109 Кодексу). Відповідно до ч. 6 ст. 109 КАСУ суд роз'яснює позивачеві, що даний спір відноситься до юрисдикції місцевого суду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст. ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИЛА:

Відмовити Первинній профспілковій організації працівників соціальної сфери у відкритті провадження в адміністративній справі.

ОСОБА_15 ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Попередити позивача, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. Відмова у відкритті провадження не позбавляє права звернення щодо скасування наказів до місцевого суду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.О. Житняк