11 червня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/1814/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кулик - Куличок О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
26 травня 2015 року Лубенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 10 902 грн 97 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за відповідачем рахується податковий борг, який виник у зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань по орендній платі з фізичних осіб, визначених у податкових деклараціях з плати за землю за 2014 рік, 2015 рік та у податкових повідомленнях - рішеннях від 10.05.2014 № НОМЕР_1, від 31.10.2014 № НОМЕР_2, від 27.11.2014 № НОМЕР_3, від 22.01.2015 № НОМЕР_4.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач у судове засідання також не з'явився. Конверт із повісткою про виклик до суду, направлений за зареєстрованим місцем проживання відповідача, повернуто із відміткою поштової організації "за зазначеною адресою не проживає". В силу положень частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістка вручена відповідачу належним чином.
За приписами частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене, суд вважав за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5) зареєстрований як фізична особа - підприємець 23.11.1994 /а.с.6-7/.
07.02.2014 відповідачем подано до Лубенської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, згідно якої сума самостійно визначеного платником податків грошового зобов'язання на 2014 рік склала 9347 грн, помісячно - 778 грн 95 коп. /а.с. 21-22/.
15.02.2015 відповідачем подано до Лубенської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, згідно якої сума самостійно визначеного платником податків грошового зобов'язання на 2015 рік склала 11674 грн 90 коп., помісячно - 972 грн 91 коп., грудень - 972 грн 89 коп. /а.с. 34-35/.
Пунктом 288.2 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
В силу положень пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Згідно зі статтею 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
В силу приписів пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Судом встановлено, що у строки, визначені Податковим кодексом України, відповідачем зобов'язання з орендної плати за лютий - грудень 2014, січень - березень 2015 року , не сплачено.
Також 07.05.2014 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та складено акт № 90/НОМЕР_5. За результатами перевірки встановлено порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за 2013 рік /а.с.26/
На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 10.05.2014, яким відповідачу визначено суму штрафу за платежем "орендна плата з фізичних осіб" у розмірі 72 грн. 65 коп. /а.с.23/
Зазначене податкове повідомлення - рішення вручене відповідачу 16.05.2014, що підтверджується підписом у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення /а.с. 25/.
29.10.2014 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та складено акт № 264/15-2070421435. За результатами перевірки встановлено порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за 2014 рік /а.с.30/.
На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 31.10.2014, яким відповідачу визначено суму штрафу за платежем "орендна плата з фізичних осіб" у розмірі 14 грн. 53 коп. /а.с.27/
Зазначене податкове повідомлення - рішення вручене відповідачу 14.11.2014, що підтверджується підписом у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення /а.с. 29/.
27.11.2014 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та складено акт № 279/НОМЕР_5. За результатами перевірки встановлено порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за березень 2014 року /а.с.33/
На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_3 від 27.11.2014, яким відповідачу визначено суму штрафу за платежем "орендна плата з фізичних осіб" у розмірі 2 грн. 91 коп. Зазначене податкове повідомлення - рішення вручене відповідачу 27.11.2014, що підтверджується підписом на корінці податкового повідомлення-рішення /а.с. 31/.
20.01.2015 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та складено акт № 5/НОМЕР_5. За результатами перевірки встановлено порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за 2014 рік /а.с.39/.
На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_4 від 22.01.2015, яким відповідачу визначено суму штрафу за платежем "орендна плата з фізичних осіб" у розмірі 160 грн /а.с.36/
Зазначене податкове повідомлення - рішення вручене відповідачу 23.02.2015, що підтверджується підписом у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення /а.с. 38/.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Доказів оскарження відповідачем вищевказаних податкових - повідомлень рішень в адміністративному або в судовому порядку до суду не надано.
Судом встановлено, що суми грошових зобов'язань, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, у встановлений Податковим органом строк відповідачем не погашено.
Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
З урахуванням вищенаведених положень у зв'язку з порушенням відповідачем встановлених строків погашення узгодженого грошового зобов'язання, позивачем нараховано відповідачу пеню в сумі 104 грн 29 коп.
Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, за відповідачем рахується податковий борг по платежу "орендна плата з фізичних осіб" в розмірі 10 902 грн 97 коп, в тому числі пеня - 104 грн 29 коп., що підтверджується витягом з інтегрованої картки відповідача /а.с.66-84/.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
21.01.2015 Лубенською ОДПІ винесено податкову вимогу форми "Ф" № 3-16, яка була надіслана відповідачу, але повернута з відміткою відділення поштового зв'язку "за зазначеною адресою не проживає" /а.с. 19-20/.
Відповідно до абзацу 3 пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З огляду на приписи п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу податкова вимога № 3-16 від 21.01.2015 вважається врученою відповідачу.
Доказів оскарження відповідачем податкової вимоги суду не надано.
Згідно підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в сумі 10 902 грн 97 коп., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5) податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 10 902 грн 97 коп (десять тисяч дев'ятсот дві гривні дев'яносто сім) на р/р 33219815700394, код бюджетної класифікації платежу: 18010900, одержувач: Пирятинське УК/Пирятинський район Харківецька сільська рада, Полтавської області, код одержувача - 37958534, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області, МФО 831019.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 16 червня 2015 року.
Суддя М.В. Довгопол