Постанова від 12.06.2015 по справі 815/2509/15

Справа № 815/2509/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2015 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Кипаренко Н.Ю.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Березівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000211500 від 10.09.2014р.,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Березівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області №0000211500 від 10.09.2014р.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Публічним акціонерним товариством «Одесагаз», як платником збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності виконано свої зобов'язання перед Державним бюджетом та сплачено податок у строк, що встановлений нормами чинного законодавства України, однак із незалежних від платника податків обставин суму податку банком проведено після встановленого строку.

Відповідач - Березівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Одеській області, з позовними вимогами не погоджується та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 02.06.2015р. б/н), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0000211500 від 10.09.2014р., оскільки Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за період червень 2014р. (граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання - 30.06.2014р., тоді як фактично сплачено 25.07.2014р. та 30.07.2014р.), у зв'язку з чим порушено вимоги п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, з урахуванням того, що від позивача - Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до суду надійшла заява (вхід.№ФП/920/15 від 11.06.2015р.) про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також з огляду на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного податкового законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 02.09.2014р. головним державним інспектором відділу оподаткування та контролю об'єктів і операцій Березівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області ОСОБА_1, на підставі п.п.1,3 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» податкової декларації збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за червень 2014р.

За наслідками вказаної перевірки Березівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Одеській області складено Акт від 02.09.2014р. №769/15-00/22498667 «Камеральної перевірки податкової звітності по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності», у висновках якого наголошено на несвоєчасній сплаті Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» узгодженого податкового зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за червень 2014р. (граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання - 30.06.2014р., тоді як фактично сплачено 25.07.2014р. та 30.07.2014р.), у зв'язку з чим порушено вимоги п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.

На підставі складеного Акта перевірки від 02.09.2014р. №769/15-00/22498667 Березівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Одеській області 10.09.2014р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000211500.

Не погодившись із означеним податковим повідомленням-рішенням від 10.09.2014р. №0000211500, Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» звернулось звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про його скасування.

Так, на думку суду, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення Березівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області від 10.09.2014р. №0000211500, винесено податковим органом неправомірно, безпідставно та у порушення положень чинного податкового законодавства України, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для винесення Березівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Одеській області оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення від 10.09.2014р. №0000211500, слугував встановлений в ході проведеної камеральної перевірки, факт несвоєчасної, на думку податкового органу, сплати Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» узгодженого податкового зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за червень 2014р. (граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання - 30.06.2014р., тоді як фактично сплачено 25.07.2014р. та 30.07.2014р.).

Згідно з п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до пп.16.1.2., пп.16.1.3. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.п.49.1, 49.2. ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Строки сплати податкових зобов'язань передбачено статтею 57 Податкового кодексу України, згідно з пунктом 57.1 якої платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Судом встановлено, що Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» до Березівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області подано податкову декларацію збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, та відповідно платник податку зобов'язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації до 30.06.2014р. включно.

Так, судом з»ясовано, та підтверджується наявними у матеріалах справи Платіжними дорученнями від 18.06.2014р. №13331, №13315, що Публічним акціонерним товариством «Одесагаз» перераховано до АТ «ЄВРОГАЗБАНК» збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за травень 2014р. - у сумі 13201,87грн, за червень 2014р. - у сумі 4300грн.

При цьому, як встановлено судом, означені платежі із незалежних від платника податку - ПАТ «Одесагаз» обставин АТ «ЄВРОГАЗБАНК» проведено лише 25.07.2014р. та 30.07.2014р. відповідно.

Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України визначено Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001року №2346-III (зі змінами та доповненнями), який встановлює відповідальність суб'єктів переказу, а також визначає загальний порядок здійснення нагляду (оверсайта) за платіжними системами.

Відповідно до п.8.1 ст.8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. За правилами п.32.1 ст.32 даного Закону банк, що обслуговує платника, та банк, що обслуговує отримувача, несуть перед платником та отримувачем відповідальність, пов'язану з проведенням переказу, відповідно до цього Закону укладених між ними договорів.

Відповідно до п.1.24 ст.1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" - переказ коштів це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатором переказу вважається особа, особа, яка на законних підставах ініціює переказ коштів шляхом формування та подання відповідного документа на переказ або використання спеціального платіжного засобу.

Відповідно до п.22.4 ст.22, п.24.3 ст. 24 зазначеного Закону при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання, при використанні документа на переказ готівки ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі. Прийняття документа на переказ готівки до виконання засвідчується підписом уповноваженої особи банку або іншої установи - члена платіжної системи чи відповідним чином оформленою квитанцією.

Відповідно до п.п.129.6 п.129.6 ст.129 Податкового кодексу України порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету державного цільового фонду. При цьому, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Також, на виконання вимог статей 2, 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та з метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України розроблено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затверджену Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010р. №953, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2010р. за №1350/18645, відповідно до п.п.4.1, 4.2 якої за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне перерахування або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Визначальним у змісті даних норм є те, з чиєї саме вини відбулося несвоєчасне зарахування податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду, а тому якщо не перерахування податку, збору не є наслідком дій платника податку, то відповідно до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, пеня чи пред'явлена вимога про повне перерахування податкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів.

Зокрема, судом з'ясовано, що позивачем - Публічним акціонерним товариством «Одесагаз», як платником відповідного податку, своєчасно виконано свої зобов'язання перед Державним бюджетом, та сплачено податок у строк, що встановлений вищевказаними законодавчими нормами, оскільки днем сплати збору - є день їх зарахування до відповідної фінансової установи.

Таким чином, системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що порушення порядку зарахування до бюджету та державних цільових фондів податків і зборів при пред'явленні платником податків до установи банку платіжних доручень у встановлений строк, є виною банку, що відповідно свідчить про відсутність у даному випадку з боку позивача - Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» порушень щодо несвоєчасного перерахування до бюджету податкових зобов'язань зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за червень 2014р. у строк, встановлений законом.

Відтак, судом встановлено, що податкові зобов'язання ПАТ «Одесагаз», узгоджені позивачем у податковій декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за червень 2014р., були погашені платником податку у повному обсязі, у порядку, та строк, визначений чинним законодавством України.

Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Відповідно до приписів ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Натомість, Березівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Одеській області не надано суду жодних належних доказів на підтвердження та обґрунтування правомірності винесення оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення №0000211500 від 10.09.2014р.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ч.3 ст. 105 КАС України позивач має право, у тому числі, вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.

Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» правомірні, документально підтверджені та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного податкового законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.

Судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Одесагаз», відповідно до приписів ч.1 ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Березівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000211500 від 10.09.2014р., задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Березівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області №0000211500 від 10.09.2014р.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» (65003, м.Одеса, вул.Одарія,1, код ЄДРПОУ 22498667) судовий збір у сумі 182 (сто вісімдесят дві)грн. 70коп.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.